Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiemy, ile będzie kosztować budowa zbiornika Kąty-Myscowa

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
W Sieniawie zbiornik powstał końcem lat. 70 ub. stulecia. Stworzono sztuczne jezioro o powierzchni około 130 hektarów. Jego średnia głębokość to 12 metrów, w najgłębszym miejscu, przy tamie, ma 30 metrów głębokości.
W Sieniawie zbiornik powstał końcem lat. 70 ub. stulecia. Stworzono sztuczne jezioro o powierzchni około 130 hektarów. Jego średnia głębokość to 12 metrów, w najgłębszym miejscu, przy tamie, ma 30 metrów głębokości. Archiwum Polska Press
Wody Polskie w 2019 roku rozpoczęły prace związane z przygotowaniem dokumentacji przedprojektowej zbiornika Kąty Myscowa. Wykonano już min.: model hydrauliczny obrazujący możliwości funkcjonalne mającego powstać zbiornika.

Zakończono również inwentaryzację przyrodniczą fauny i flory, która objęła pełny, roczny okres wegetacyjny. Równolegle opracowano koncepcję urbanistyczną oraz koncepcję przesiedleń, których celem będzie wskazanie optymalnego sposobu nabywania nieruchomości zlokalizowanych w obrębie czaszy zbiornika. - Aktualnie trwają prace nad aktualizacją koncepcji rozwiązań technicznych budowy zbiornika Kąty Myscowa. Wykonanie tego opracowania jest niezbędne do uzupełnia raportu oddziaływania na środowisko - przekazał nam Krzysztof Gwizdak, Kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej, Wody Polskie Rzeszów.

Jest pierwsza decyzja w sprawie finansów

W 2020 r. Wody Polskie bazując na przygotowanych dokumentach stworzyły harmonogram realizacji przedsięwzięcia i przedstawiły tę propozycję przedstawicielom Banku Światowego. Zaproponowane rozwiązania, oraz pozytywna ocena zaawansowania wykonanych do tej pory prac, zyskały akceptację Banku Światowego, który zatwierdził włączenie tego zadania do Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły.

- Od tragicznej Powodzi Tysiąclecia z 1997 r. pomogliśmy znacznie poprawić tę ochronę na terenach wzdłuż rzeki Odry, w tym także we Wrocławiu. Obecnie współfinansujemy Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły (POPDOW), którego jeden z komponentów dotyczy przygotowania dokumentacji technicznej planowanego zbiornika Kąty-Myscowa, co jest uzgodnione z polskim rządem

- potwierdza Filip Kochan, przedstawiciel Banku Światowego w Polsce.

Miliard na budowę

Przyznane z Banku Światowego pieniądze w wysokości 10,738 mln USD (tj. około 34 mln zł) pozwolą na zlecenie kolejnych niezbędnych opracowań, w tym m.in. realizowanej obecnie aktualizacji koncepcji rozwiązań technicznych, projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego wraz ze studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego. Wykonane zostanie opracowanie sondażowych powierzchniowych badań archeologicznych wraz z określeniem koniecznego zakresu badań archeologicznych, wykonanie wymaganego politykami Banku Światowego Planu Pozyskania Nieruchomości i Przesiedleń.

- Finałem będzie opracowanie projektu budowlanego i wykonawczego, który będzie podstawą do wystąpienia o pozwolenie na realizację inwestycji. Szacunkowy koszt realizacji całego przedsięwzięcia oceniany jest na kwotę około 1 mld zł

- poinformował nas K.Gwizdak. Władze Banku Światowego przekazały nam, że nie prowadzono jeszcze rozmów dotyczących przekazania przez bank funduszy na prace budowlane przy zbiorniku.

- Generalnie rzecz biorąc jesteśmy zainteresowani dalszym wspieraniem obszaru zarządzania wodą w Polsce, jednak konkretne rozmowy na temat finansowania zbiornika jeszcze się nie odbyły - podsumował F.Kochan z Banku Światowego.


ZOBACZ TAKŻE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto