Wiemy, jaka spółka przejmie jasielskie zakłady Lotos-u

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
W ramach ustaleń pomiędzy spółkami a stroną pracowniczą ustalono, że załoga ma  zapewnione 3 lata pracy na dotychczasowych warunkach.
W ramach ustaleń pomiędzy spółkami a stroną pracowniczą ustalono, że załoga ma zapewnione 3 lata pracy na dotychczasowych warunkach. fot. Jakub Hap
Udostępnij:
Od kilku miesięcy trwały negocjacje władz Orlenu i Lotosu z potencjalnymi nabywcami spółek Lotos Asfalt i Lotos Infrastruktura. Powodem sprzedaży podmiotów jest przejęcie całej spółki Lotos przez PKN Orlen. Żeby doszło do połączenia paliwowych gigantów Komisja Europejska nakazała sprzedaż części zakładu Lotos.

Jeszcze w ubiegłym roku informowaliśmy, że wśród potencjalnych firm, które mogą przejąć Lotos Asfalt jest śląska spółka Unimot (funkcjonuje od 1992 r.). Nasze zapowiedzi się sprawdziły i dzisiaj (12 stycznia) podczas konferencji prasowej Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen potwierdził informacje dotyczące przyszłości jasielskich zakładów.

Nabycie akcji zakładów Lotosu, które funkcjonują na terenie Jasła odbędzie się po spełnieniu szeregu warunków i z chwilą zapłaty ceny. Według naszych informacji finalizacja transakcji powinna zakończyć się w najbliższym półroczu. Celem transakcji jest wejście grupy kapitałowej Unimot w działalność niezależnego operatora logistycznego paliw w oparciu o własną infrastrukturę oraz produkcję asfaltów modyfikowanych wraz z dalszym rozwojem handlu produktami asfaltowymi. Prezes Objatek zapewnił pracowników, którzy znajdą się w nowej firmie, że nowy pracodawca to solidna firma, która gwarantuje nie tylko utrzymanie miejsc pracy, ale też stabilny rozwój.

Lotos Terminale obejmuje 9 terminali paliw o łącznej bieżącej pojemności 350 tys. m3, w tym pięć terminali należących obecnie do Lotos Terminale: w Czechowicach-Dziedzicach, Jaśle, Piotrkowie Trybunalskim, Poznaniu oraz Rypinie, a także cztery terminale należące obecnie do PKN Orlen: w Bolesławcu, Szczecinie, Gutkowie oraz Gdańsku. Po zakończeniu prowadzonych prac rozwojowych zdolności magazynowe wzrosną do 410 tys. m3.

W wyniku transakcji Unimot stanie się trzecim graczem na rynku magazynowania paliw (po PERN oraz PKN Orlen).
Oprócz bazy paliwowej Unimot przejął zakłady zajmujące się produkcją asfaltu w Jaśle i Czechowicach-Dziedzicach wraz z działem handlowym. Jednym z elementów transakcji jest dziesięcioletni kontrakt na dostawy przez PKN Orlen produktów asfaltowych i surowca do ich produkcji w ilości do 500 tys. ton rocznie, przez co grupa kapitałowa Unimot stanie się drugim graczem na rynku sprzedaży asfaltów.

Cena transakcji została ustalona między innymi w oparciu o wyceny przygotowane przez doradców finansowych oraz wewnętrzne analizy. Wiadomo już, że cena zakupu zakładów, które Unimot przejmie od państwowego giganta naftowego wyniesie co najmniej 450 mln zł.

W umowie sprzedaży znajdzie się też zapis o niezbywaniu akcji zakupionych przez Unimot zakładów przez 10 lat oraz klauzula, która zobowiązuje właściciela spółki Unimot do utrzymania kontroli nad firmami przez posiadanie co najmniej 50 proc. kapitału przez okres 15 lat od dnia zamknięcia transakcji. Zostanie też zawarta umowa w ramach której spółka Unimot będzie przez 10 lat świadczyć usługi magazynowania paliw na rzecz PKN Orlen, a w ramach biznesu asfaltowego będzie umowa na korzystanie z praw do znaku towarowego MODBIT oraz praw do technologii produkcji wyrobów asfaltowych.

Spółka Unimot znana jest w kraju jako właściciel 85 stacji paliwowym pod szyldem Avia. Unimot ma niemal 30 lat doświadczenia na rynku paliwowym, specjalizuje się w hurtowej sprzedaży oleju napędowego oraz dystrybucji pozostałych paliw płynnych, zarówno na terenie kraju, jak i poza jego granicami. Firma rozwija także segment fotowoltaiki, m.in. pod marką AVIA Solar, oraz inwestuje w kolejne sektory OZE. Od marca 2017 r. spółka notowana jest na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie