Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiemy, jakie zmiany czekają Jasielski Budżet Obywatelski

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
-  To co teraz proponujemy to zmiany na podstawie tych wniosków z trzech edycji. Zależało nam bardzo, by zmiany nie były na tyle drastyczne, by mieszkańcy na nowo musieli będą zrozumieć zasady – nie ukrywa wiceburmistrz Jasła.
- To co teraz proponujemy to zmiany na podstawie tych wniosków z trzech edycji. Zależało nam bardzo, by zmiany nie były na tyle drastyczne, by mieszkańcy na nowo musieli będą zrozumieć zasady – nie ukrywa wiceburmistrz Jasła. Archiwum Polska Press
Trwają prace nad zmianą zasad Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego. Do wypracowania najlepszego sposobu wyłaniania projektów JBO władze miasta zaprosiły mieszkańców. - Mamy pełną świadomość tego, że zza biurka nie wymyślimy wszystkiego, stąd niezbędna jest druga strona - mieszkańcy – nie ukrywa Małgorzata Adamska-Chmiel, wiceburmistrz Jasła.

W ciągu dotychczasowych trzech edycji Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego w poszczególnych głosowaniach wzięło udział nie więcej niż 5,5 proc. mieszkańców. - Zdiagnozowaliśmy przyczyny i te zmiany, które chcemy zaproponować, są skonsultowane w dużym stopniu z poszczególnymi środowiskami. Moim zdaniem są trafione. Mogę zapewnić, że te zmiany mają służyć temu, żeby z tego pół miliona złotych było wydane z efektem dla miasta – podkreśla wiceburmistrz Adamska-Chmiel.

Mateusz Smyka, który w jasielskim urzędzie zajmuje się sprawami związanymi z budżetem obywatelskim wymienia, że władze miasta zaproponowały pięć głównych zmian.

- Przede wszystkim podział kwoty przeznaczonej na Jasielski Budżet Obywatelski, podniesienie głosy oddawanej na projekt, podniesienie głosu każdego mieszkańca z jednego do dwóch oraz rozszerzenie możliwości głosowania tradycyjnego

– wylicza Smyka.

Kolejną propozycją jest, aby 400 tysięcy złotych z puli JBO wyodrębnić na projekty o charakterze inwestycyjnym, polegającym na budowie i przebudowie infrastruktury, zakupach środków trwałych o charakterze inwestycyjnym. Projekty z tej grupy będziemy określać jako projekty o charakterze inwestycyjnym. Z kolei 100 tysięcy złotych z puli JBO wyodrębnić na projekty o charakterze społecznym, nie generującym wydatków inwestycyjnych. Projekty z tej puli obejmują m.in. organizację imprez, koncertów, zawodów sportowych, oraz wszelkich innych działań o charakterze "miękkim.

Wśród zmian będzie zmiana składu zespołu oceniającego zgłoszone projekty. Zespół będzie się składał z 10 osób i będzie miał większe możliwości zasięgania opinii i uzyskiwania stanowisk co pozwoli na wydanie bardziej profesjonalnej i rzetelnej oceny zgłoszonych propozycji projektów. Zespół Oceniający będzie mógł wezwać autora projektu do złożenia dodatkowych wyjaśnień, przedłożenia dokumentów czy rozwinięcia opisu projektu, aby ułatwić ocenę i uczynić ją bardziej merytoryczną. Urzędnicy proponują, by podnieść minimalną liczbę głosów oddawanych na projekt z 25 na 75.

Zmiany wprowadzane do Regulaminu Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego przewidują rozszerzenie możliwości głosowania tradycyjnego. Do tej pory za pomocą karty do głosowania można było głosować jedynie w Urzędzie Miasta w Jaśle. - Mieszkańcy wiele razy zwracali uwagę, że można by głosować w innych miejscach, takich jak domy osiedlowe czy Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej – opisuje Mateusz Smyka. Proponowane zmiany polegają na dodaniu możliwości głosowania w domach osiedlowych a także innych obiektach. Decyzję w tej sprawie będzie podejmował Burmistrz wydając stosowne zarządzenie.

To jednak nie wszystko. By mieszkańcy mogli aktywnie uczestniczyć w tworzeniu zasad i poznawaniu budżetu w ciągu najbliższych miesięcy odbędzie się cykl internetowych spotkań. - W czerwcu chcielibyśmy opowiedzieć jak poprawnie przygotować wniosek do budżetu obywatelskiego. Musimy zachęcać większą grupę potencjalnych autorów projektów – opowiada Jadwiga Gancarz – Żebracka, Kierownik Wydziału Rewitalizacji, Strategii i Inicjatyw.

Pojawiła się na sesji rady miejskiej pomysł, by zlikwidować JBO. - Moim zdaniem byłby krok wstecz – ucina Adamska-Chmiel. Nie ukrywa, że celem zmian jest doprowadzenie do tego, by większa liczba mieszkańców angażowała się w rozwój miasta.


ZOBACZ TAKŻE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto