Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiesz jak pomóc uchronić jasielszczyznę przed powodzią? Weź udział w konsultacjach

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
GM
Trwają konsultacje dotyczące działań przeciwpowodziowych. Konsultacje potrwają do 22 czerwca i mają na celu wypracowanie ogólnokrajowej strategii zarządzania ryzykiem powodziowym.

Powiat jasielski ma zróżnicowane położenie. Północna część ma charakter wyżynny, a południowa – górski. Przez powiat przepływają przy tym trzy duże rzeki o wartkim nurcie: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. Dwie ostatnie uchodzą do Wisłoki na terenie samego Jasła i stwarza to duże ryzyko powodziowe, szczególnie w północnej i wschodniej części miasta. Aż 30% miasta było zalane podczas powodzi w 2010 r. Wówczas padało przez kilka dni, ale w ostatnich latach znacznie częściej dochodzi do tzw. powodzi błyskawicznych, takich jak np. w czerwcu 2020 r. w pow. jasielskim, gdzie lokalnie spadło blisko 160 litrów wody na m2. W samym Jaśle dobowa suma opadów osiągnęła rekord i wyniosła 101,4 mm/m2, z których blisko 66 mm/m2 spadło w zaledwie 2 godziny. Poprzedni rekord dobowej sumy opadów z 20 maja 1996 r. wynosił 81,6 mm.

- Duże znaczenie dla zmniejszenia ryzyka powodziowego na terenach położonych w dolinie Wisłoki, w tym samego Jasła, będzie miała budowa zbiornika wodnego Kąty-Myscowa w górnym biegu rzeki, oraz zaplanowany na rzece Jasiołce wielozadaniowy zbiornik Dukla

- powiedziała Małgorzata Wajda, dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Największa inwestycja to budowa wielofunkcyjnego (nie tylko przeciwpowodziowego, ale przede wszystkim łagodzącego skutki suszy) zbiornika Kąty-Myscowa za ok. 1 mld zł. Uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych i budowa zajmie jednak co najmniej kilka lat.

W planach jest też zabezpieczenie przed powodzią obszarów położonych nad Wisłoką na terenie miasta i gminy Jasło oraz gm. Dębowiec. W sumie na te działania Wody Polskie przeznaczą w ciągu kliku lat ponad 110 mln zł.

Ponad tysiąc inwestycji

Plany zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP) są opracowywane na 6 lat. Obecnie po raz pierwszy są aktualizowane. Zaplanowano w nich najważniejsze działania dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców zagrożonych terenów. W skali kraju ta lista zawiera ponad 1100 pozycji zaplanowanych na lata 2022-2027.Właśnie ta część dokumentów skupia uwagę uczestników debat i wszystkich zainteresowanych. Uzupełnione o zgłoszone w trakcie konsultacji wnioski i uwagi projekty aktualizowanych planów powinny zostać przyjęte w grudniu 2021 r. w drodze rozporządzeń ministra właściwego ds. gospodarki wodnej.

Trwają konsultacje społeczne aPZRP. Spotkanie w Jaśle było jedenastą debatą. 25 marca spotkanie odbędzie się w Stalowej Woli. Więcej informacji o konsultacjach jest dostępnych na https://stoppowodzi.pl/


ZOBACZ TAKŻE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto