Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wirtualną strzelnicę otwarto w Zespole Szkół SASR w Trzcinicy

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
W Zespole Szkół im. prof. Teodora Marchlewskiego w Trzcinicy została wybudowana i oddana do użytku w poniedziałek, 30 stycznia, wirtualna strzelnica. Kosztowała 186 tysięcy złotych i została w 80 procentach dofinansowana z Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach konkursu ofert „Strzelnica w powiecie 2022”.

Inwestycja została zrealizowana w dwóch etapach. Najpierw przystosowano pomieszczenia do potrzeb wirtualnej strzelnicy. Roboty budowlane kosztowały 54 tysiące złotych. Wykonawcą była firma IZO-TERM Łukasz Strzępek z Grodziska. Natomiast wyposażeniem, uruchomieniem i przeszkoleniem (koszt to 132 tysiące złotych) zajęła się firma Autocomp Management Sp. z o.o. ze Szczecina.

- Decyzja o tej inwestycji zapadła w ostatnich miesiącach ubiegłego roku. Jesteśmy bardzo wdzięczni ministrowi obrony, panu Mariuszowi Błaszczakowi za to, że istnieje program „strzelnica w powiecie 2022”. Dzięki temu programowi zorganizowaliśmy w ubiegłym roku dwie strzelnice. Na dzień dzisiejszy mamy trzy strzelnice. To ważne, żebyśmy mieli warunki do ćwiczeń. Próbowaliśmy zorganizować strzelnicę polową. Mam nadzieję, że kiedyś nam się to uda

– powiedział starosta jasielski Adam Pawluś.

Gospodarz powiatu, dziękując MON za pomoc w dofinansowaniu inwestycji, zaznaczył, że w planach jest budowa strzelnic także w szkołach jasielskich.

– Ministerstwo edukacji przewiduje wprowadzenie przedmiotów związanych z przygotowaniem obronnym. Młodzież ucząca się w liceach, technikach i szkołach zawodowych musi mieć warunki do ćwiczeń. Planujemy następne strzelnice. Ile ich będzie w tej chwili jeszcze nie wiemy. Planujemy utworzyć co najmniej dwie w samym Jaśle

– powiedział starosta.

Zespół Szkół w Trzcinicy prowadzi klasy mundurowe od 2012 r. W szkole istnieje Jednostka Strzelecka 2091 im. gen. Józefa Hallera. Adam Pawluś dziękował dyrekcji szkoły za kształcenie patriotycznych postaw wśród młodzieży.

– Uczycie miłości do ojczyzny. Młodzież z tej szkoły zasila formacje mundurowe w różnych specjalnościach

– podkreślił. Dziękował też za obecność przedstawicielom wojska, policji, straży pożarnej i służby więziennej.

– To jest ważne, żeby docenić ich (młodzieży – przyp. red) wybór, podkreślić ważność wyboru, zwłaszcza dzisiaj w trudnej sytuacji, gdzie za wschodnią granicą dzieją się rzeczy straszne. Ukraińcy nie wiedzą czy rano obudzą się w swoich mieszkaniach, czy rozwalonych budynkach. Ojciec święty Franciszek nawołuje do pokoju, ale musimy być przygotowani do obrony tego pokoju. Dlatego polski rząd zakupił duże ilości broni i ciągle dozbraja armię. Dostarczamy broń również żołnierzom ukraińskim. Ważne, żebyśmy byli mocni, żebyśmy przede wszystkim myśleli z sercem o naszej ojczyźnie, bo może przyjść taka chwila, że trzeba będzie oddać za ojczyznę swoje życie. Gdy będziemy mocni, gdy będziemy przygotowani, to zagrożenie będzie się od nas oddalać

– mówił starosta.

Ze strzelnicy mogą korzystać jednocześnie cztery osoby. Posiada system multimedialny, umożliwiający animację prowadzenia szkoleń z różnych odległości, do tarcz i obiektów w wirtualnej przestrzeni oraz w różnych porach dnia, przy zmiennych warunkach atmosferycznych. Wirtualna strzelnica została wyposażona w cztery karabinki i cztery pistolety z funkcjami wyzwalania strzału.

- Budowa pistoletów i karabinków jest taka sama jak broni oryginalnej, ale ma celownik laserowy, który nie jest szkodliwy dla wzroku, gdyby ktoś przypadkowo znalazł się na linii strzału, do czego nie powinniśmy dopuścić. Jest to broń bezpieczna i nikt nie wprowadzi żadnego naboju, bo takiej możliwości nie ma. Natomiast posiada takie same działania jak normalnego pistoletu bojowego, czyli jest odrzut, podryw ręki i musimy odpowiednio ułożyć strzelca, żeby wiedział jak broń trzymać, jak się ułożyć do strzału. Wszystkie parametry są odczuwalne jak przy posługiwaniu się bronią bojową. Po każdym strzale, broń automatycznie się przeładowuje i można oddać następny strzał. Zasada działania strzelnicy wirtualnej jest taka sama jak każdej innej strzelnicy sportowej czy bojowej

– powiedział nam Marek Bara, zastępca dyrektora szkoły, przewodniczący Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych, który będzie prowadził zajęcia na strzelnicy.

Scenariuszy na wirtualnej strzelnicy jest dużo. Oprócz strzelania do tarczy na różnych odległościach, jest także strzelanie sytuacyjne np. do jadącego samochodu, odbijanie pojmanych osób z rąk terrorystów.

- Musimy trafić nie osobę, którą chronimy, tylko terrorystę, który jest z tyłu

– tłumaczy Marek Bara. Można ćwiczyć także strzelanie w mieście, w nocy, jest możliwość symulacji mgły.

- Imitacji różnych sytuacji, które mogą się wydarzyć, jest wiele. Jest możliwość doboru nowych parametrów do strzelań. Jest to świetne rozwiązanie do szkolenia młodzieży

– nie kryje satysfakcji Marek Bara. Uczniowie z Trzcinicy korzystali – w ramach porozumienia – ze strzelnicy sportowej LOK w Gorlicach oraz z LO w Rymanowie.

Uroczyste otwarcie strzelnicy poprzedził uroczysty apel z wciągnięciem biało-czerwonej flagi na maszt i odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego oraz pokaz ćwiczeń klas mundurowych w sali gimnastycznej. Wirtualną strzelnicę poświęcił ks. Andrzej Turoń, proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego i Świętej Doroty w Trzcinicy.

Strzelnica w Trzcinicy jest trzecią w powiecie jasielskim. Wcześniej powstały w Nowym Żmigrodzie i Kołaczycach. Korzystają z nich uczniowie liceów w tych miejscowościach oraz organizacje strzeleckie.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto