Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Władze Jasła chcą budować miejski żłobek. Prawdopodobnie powstanie przy ul. Kopernika

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
fot. GM
Na terenie ponad 30-tysięcznego miasta Jasła nie ma publicznego żłobka. Rodzice, którzy chcą posłać swoje maleństwa do żłobka, muszą korzystać z prywatnych placówek. Na terenie Jasła działają 4 prywatne żłobki. W styczniu radni uchwalili w budżecie zapis pozwalający przeznaczyć 113 tys. zł na przygotowanie dokumentacji projektowej dla żłobka. Otwartym pozostaje odpowiedź na pytanie czy żłobek powstanie na zasadzie budowy nowego obiektu, czy przebudowy dawnego przedszkola przy Kopernika 8.

W ubiegłym roku dotacja dla żłobka na jedno dziecko na miesiąc wyniosła 150 złotych. Prywatne podmioty dysponują łącznie 126 miejscami, a do żłobków zapisanych jest 104 dzieci. W 2020 r. liczba dzieci uczęszczających do żłobka ze względu na stan pandemii COVID-19 ulegał zmniejszeniu i wynosiła 73 dzieci. - W trosce o najmłodszych mieszkańców Miasta Jasła oraz wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom, podobnie jak w roku poprzednim, rozważa się możliwość uruchomienia żłobka miejskiego – zapowiadał jeszcze wiosną burmistrz Ryszard Pabian. Nie puścił słów na wiatr i władze miasta coraz śmielej zabierają się za realizację pomysłu budowy publicznego żłobka.

Budowa czy przebudowa?

O budowie żłobka rozmawia się w mieście od kilku miesięcy. Najbardziej prawdopodobnym miejscem dla nowego obiektu jest teren obecnej szkoły przy ulicy Kopernika 8. Burmistrz Pabian nie krył podczas wtorkowej sesji, że sezon urlopowy nie sprzyjał debacie nam budową żłobka. - Bierzemy pod uwagę przebudowę budynku położonego przy ulicy Kopernika, ale również budowę nowego żłobka – tłumaczył gospodarz miasta. Na wtorkowej sesji przedstawił radnym poprawkę do uchwały budżetowej, w myśl której zanim powstanie projekt budowlany, zostanie przygotowana koncepcja funkcjonalna. - Chcemy, aby to opracowanie dało nam jednoznaczny obraz, który rodzaj inwestycji jest uzasadniony – wyjaśniał Pabian. Wtórowała mu wiceburmistrz Małgorzata Adamska – Chmiel, która tłumaczyła, że koszty budowy nowego obiektu i przystosowania obecnego są podobne. Wiceburmistrz zdradziła też, że gdyby wszystko poszło zgodnie z planem finał prac i otwarcie miejskiego żłobka mogłoby nastąpić nie wcześniej jak w połowie roku 2023.

Ponadpartyjna zgoda

Wszyscy miejscy radni są zdania, że powstanie publicznego żłobka na terenie miasta jest koniecznością. - Mieszkańcom miasta Jasła należy się żłobek. Może w jakiś sposób przyczyni się do zwiększenia dzietności w mieście Jaśle – nie krył radny Krzysztof Czeluśniak. Wtórował mu wieloletni nauczyciel i dyrektor, a obecnie radny Kazimierz Mikrut. - Jeżeli to będzie naprawdę dobry żłobek, dobrze zorganizowany, z dobrymi nauczycielami, to na pewno rodzice chętnie oddadzą dzieci i będą chwalić, że mają taką możliwość – podkreślał radny Mikrut. Prognozował, że gdy będzie przygotowana dokumentacja warto będzie starać się o dotację z budżetu państwa na prace budowlane.

Nie będzie dopłat

Jeśli na terenie miasta powstanie publiczny żłobek to radni sprzeciwiają się finansowaniu prywatnych żłobków. W najbliższych tygodniach władze miasta podejmą decyzją: wybiorą wariant przebudowy budynku przy Kopernika 8 lub postawią na budowę nowego obiektu. Kolejnym krokiem będzie znalezienie źródeł finansowania dla tej inwestycji. - Jeśli będziemy chcieli kontynuować proces inwestycyjny to na pewno państwo radni będą podejmować uchwałę w tym zakresie celem zabezpieczenia pieniędzy na inwestycję – podsumował dyskusję o miejskim żłobku gospodarz Jasła.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto