Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Władze Jasła: Zarzuty mieszkańców Konopnickiej są przedwczesne

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
GM
Na ręce burmistrza Jasła trafiła petycja mieszkańców z ulicy Konopnickiej. Ludzie sprzeciwiają się budowie w ich sąsiedztwie osiedla budynków wielorodzinnych. Władze miasta odpowiadają, że obawy mieszkańców są przedwczesne.

W otoczeniu terenu, na którym ma zostać ustanowiony nowy plan zagospodarowania przestrzennego uwzględniający wysoką zabudowę wielorodzinną znajduje się zabudowa jednorodzinna. Przy ulicy Konopnickiej jest ponad 60 domów. Rada Miejska Jasła 22 czerwca podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Konopnickiej – Piłsudskiego.

- Uchwała ma charakter intencyjny, co na tym etapie postępowania oznacza, że zaistniała możliwość przystąpienia do opracowania planu zagospodarowania przestrzennego

– wyjaśnia Paweł Rzońca, sekretarz Miasta Jasła.

Złożony przez inwestora wniosek o sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działek o nr. 135/1, 135/2, 135/3 (obręb 03 Błonie) dotyczy uwzględnienia działek w MPZP w sposób umożliwiający realizację budynku wielorodzinnego o wysokości do 4 kondygnacji naziemnych lub wysokości do 12 metrów.

W opinii Wydziału Architektury tutejszego Urzędu do projektu uchwały o przystąpieniu do sporządzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego ulic Konopnickiej i Piłsudskiego zapisano, że projekt MPZP nie może być wyłożony do publicznego wglądu, a następnie uchwalony przez Radę Miejską Jasła przed uchwaleniem zmiany Studium.

Mieszkańcy zarzucają władzom miasta, że „planowane zapisy planu zagospodarowania przestrzennego stanowią realne zagrożenie dla znajdujących się na tym terenie budynków mieszkalnych, nie uwzględniają warunków terenowych i sąsiedztwa rzeki Jasiołki, jak również stanu technicznego otaczających domów”.

- Każdy obiekt budowlany należy projektować z uwzględnieniem warunków terenowych i zgodnie ze sztuką budowlaną oraz obowiązującymi przepisami

– odpowiada sekretarz P.Rzońca.

Prace projektowe zostały wstrzymane do czasu otrzymania informacji z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie w sprawie aktualizacji map zagrożenia powodziowego. - W toku procedury zostanie sporządzony projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wraz z prognozą oddziaływania na środowisko – wyjaśnia sekretarz miasta. Projekt planu zostanie poddany opiniowaniu i uzgodnieniom z instytucjami określonymi w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Projekt zostanie wyłożony do publicznego wglądu z możliwością składania uwag dotyczących projektu planu i prognozy oddziaływania na środowisko. Nie cały obszar objęty uchwałą o przystąpieniu do sporządzenia planu zostanie przeznaczony na cele budownictwa mieszkalnego wielorodzinnego. O terminie i sposobie wyłożenie projektu planu do publicznego wglądu burmistrz powiadomi w sposób określony w ustawie, tj. w miejscowej prasie, na stronie urzędu oraz poprzez zarządy osiedli.

- Biorąc pod uwagę stwierdzony stan faktyczny i prawny w sprawie, należy uznać, że na tym etapie postępowania, zarzuty podniesione w petycji przez mieszkańców ul. Konopnickiej w Jaśle są przedwczesne

– kończy sekretarz miasta Paweł Rzońca.


ZOBACZ TAKŻE:Polska firma skonstruowała elektryczne hulajnogi już 6 lat temu. Teraz jeżdżą po ulicach Jasła

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto