Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Władze miasta Jasła kontrolują odprowadzanie ścieków

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
GM
Już po raz drugi burmistrz Ryszard Pabian przedstawił Raport o stanie Miasta Jasła. W dokumencie została pokazana aktualna sytuacja miasta.

W obszernym dokumencie burmistrz podkreśla, że na uwagę zasługuje wysoki poziom obsługi klientów w urzędzie miasta. Prawie 63 proc. spraw zostało załatwionych w ciągu jednego dnia, a dzięki wdrożonym nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym ok. 12 proc. spraw zostało złożonych do urzędu drogą elektroniczną.

Raport jest podsumowaniem ubiegłego roku. W 2019 roku zostały wdrożone lub rozpoczęte działania związane ze zmniejszeniem niskiej emisji poprzez: wymianę kotłów CO, instalację systemów fotowoltaicznych na obiektach miejskich, wdrożenie monitoringu powietrza, kontrolę pieców domowych, podłączenie budynków wielorodzinnych do miejskiego systemu ciepłowniczego, budowę systemu kogeneracyjnego, a także ograniczenie zanieczyszczenia powietrza pochodzącego z ruchu samochodowego poprzez budowę dróg obwodowych oraz ścieżek rowerowych. Nie zabrakło też kontroli.

W 2015 roku sporządzono wykaz nieruchomości na terenie miasta, które nie były podłączone do miejskiej sieci kanalizacji sanitarnej. Łącznie było to 542 nieruchomości. W 2019 r. funkcjonariusze Straży Miejskiej wraz z pracownikami Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej przeprowadzili kontrole posesji odnośnie osadników bezodpływowych oraz możliwości podłączenie budynków do sieci miejskiej. Łącznie skontrolowano 325 posesji, w tym 163 z budynkami niezamieszkałymi i w budowie.

W wyniku kontroli doszło do podpisania 9 umów na wywóz nieczystości płynnych z osadników bezodpływowych, 17 umów na odprowadzanie ścieków do kanalizacji miejskiej oraz wydano 24 warunki techniczne przyłączenia nieruchomości do miejskiej sieci kanalizacyjnej. W 14 przypadkach stwierdzono, że w rejonie budynków brak jest sieci kanalizacyjnej, a budowa sieci jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona. Na 80 posesjach zlokalizowane były budynki stare, przewidziane do rozbiórki (drewniane), gospodarcze lub były niezabudowane.18 zamieszkałych budynkach brak było wewnętrznej instalacji i osadników bezodpływowych, posiadały tylko ubikacje wolnostojące.

W 2019 r. odprowadzono łącznie 4.715.485 metrów sześciennych oczyszczonych ścieków do rzeki Wisłoki, tj. średnio 12.919 metrów sześciennych na dobę, co stanowi 65 proc. z 20.000 metrów sześciennych/dobę, tj. maksymalnej ilości ścieków, które Spółka może odprowadzić zgodnie z pozwoleniem w okresie bezdeszczowym - pozostaje rezerwa w wysokości 35 proc.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto