Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa pasteli Alicji Stoger - Zamojskiej w Galerii Jasielskiego Domu Kultury. Portrety znanych artystów

OPRAC.:
Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Wystawa obrazów Alicji Stoger - Zamojskiej w Galerii Jasielskiego Domu Kultury czynna będzie do 3 listopada
Wystawa obrazów Alicji Stoger - Zamojskiej w Galerii Jasielskiego Domu Kultury czynna będzie do 3 listopada Marek Dybaś
Blisko czterdzieści pasteli Alicji Stӧger – Zamojskiej można oglądać w Galerii Jasielskiego Domu Kultury. Na ekspozycję, czynną do 3 listopada, składają się portrety znanych polskich muzyków, śpiewaków, kompozytorów oraz laureatów międzynarodowych konkursów chopinowskich. Wystawa została otwarta 10 października, w 19. rocznicę śmierci artystki.

– Chcieliśmy upamiętnić związek malarki z Jasłem i pokazać nieprezentowaną do tej pory kolekcję obrazów, które należą do naszych zbiorów

– wyjaśnia Anna Brożyna, starszy instruktor ds. plastyki w JDK, kustosz wystawy.

Alicja Stӧger- Zamojska podarowała swoje prace Jasielskiemu Domowi Kultury w latach 90. XX wieku. Prawdopodobnie kierując się sentymentem do miasta, z którym była związana poprzez swoich rodziców. Artystka często bywała w Jaśle, przyjaźniła się z nieżyjącymi już ówczesnym dyrektorem JDK Karolem Głową i lekarką Elżbietą Przybyszowską – Constantine.

Obrazy będące w zbiorach Jasielskiego Domu Kultury, trafiły tu początkiem lat 90. ubiegłego stulecia. Na wystawie można zobaczyć portrety niezapomnianych artystów, m.in. Bogdana Paprockiego, Wiesława Ochmana, Barbary Zagórzanki, Krystyny Szostek – Radkowej, Ewy Głowackiej, Kevina Kennera, Ohlssona Garicka, Krystiana Zimermana, Marhty Argerich, Haliny Czerny-Stefańskiej, Bernarda Ładysza, Adama Didura, Marii Fołtyn i Stefanii Woytowicz. Obrazy bardzo wiernie oddają prawdziwy wizerunek postaci, o czym można się przekonać odwiedzając wystawę w Galerii JDK.

– Liczymy także na to, że naszą ekspozycją zainteresują się inne ośrodki kultury (muzea, filharmonie) w kraju

– dodaje Anna Brożyna.

Oprócz portretów wykonanych w technice suchej pasteli, w kolekcji JDK znajdują się obrazy olejne. Natomiast do Muzeum Regionalnego w Jaśle trafił portret przodków artystki. Z kolei w I Liceum Ogólnokształcącym im. króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle, znajduje się portret patrona szkoły autorstwa Alicji Stӧger – Zamojskiej, namalowany z okazji jubileuszu 125 – lecia tej placówki. Malarka wykonała również polichromię do figury św. Antoniego, która znajduje się w jasielskim klasztorze Franciszkanów.

W 1993 roku, uchwałą Rady Miejskiej Jasła Nr XXIX/268/93, nadano Alicji Stӧger – Zamojskiej tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jasła, za zasługi dla rozwoju kultury naszego regionu. Zmarła w Warszawie, 10 października 2004 roku.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto