Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wywiad: Podczas kąpieli zawsze powinien nam ktoś towarzyszyć

Anna Dziura
Mariusz Dacyl w ratownictwie medycznym pracuje od wielu lat. Doskonale wie, jaką cenę płacą młodzi ludzie za swe lekkomyślne zachowanie nad wodą. A przecież wystarczy stosować się do kilku kluczowych reguł, by być mniej narażonym na urazy podczas wypoczynku nad wodą.

Wakacje rozpoczęte. Z wielkim zaangażowanie planujemy wyjazdy nad wodę. Ważne, by były one bezpieczne. O czym należy pamiętać?

Bardzo istotny element, o którym nie wolno zapominać, to kąpanie się tylko w wyznaczonych do tego miejscach. W większości kąpielisk znajdują się specjalnie wydzielone strefy z pomostami i miejscem dla ratownika. Pamiętajmy, że każde kąpielisko posiada swój regulamin, na którym zaznaczone są godziny pracy, przerwy dla ratowników itp. Warto się z tym zapoznać. Przecież tu chodzi o nasz bezpieczny odpoczynek nad wodą.

Jakie największe błędy popełniają ludzie nad wodą?

Największym błędem w wyniku którego co roku tonie mnóstwo ludzi jest spożywanie alkoholu na plaży i wchodzenie do wodyw stanie nietrzeźwym. Pracujący na miejscach ratownicy starają się nie dopuszczać do tego typu sytuacji, jednak nie zawsze są w stanie tego uniknąć. Alkohol to główny sprawca lekkomyślnych i tragicznych w skutkach zdarzeń nad wodą. Wówczas zaczynają się niefortunne skoki na główkę do wody, czego konsekwencją w wielu przypadkach jest kalectwo do końca życia.

Jak bezpiecznie zachować się nad wodą, czego unikać, na co zwrócić szczególną uwagę?

Najczęstszą przyczyną utonięć jest panika. Ludzie nie wiedząc co się z nimi dzieje, zaczynają panikować, a od paniki do utonięcia jest bardzo blisko. Kiedy mózg tonącego przestaje racjonalnie pracować, jego ciało zaczyna wykonywać rzeczy, które są jeszcze mniej racjonalne. Zaczyna się łapanie powietrza będąc pod wodą, co skutkuje zalaniem górnych dróg oddechowych. Dochodzi do braku orientacji. Tonący zamiast zmierzać ku powierzchni wody, płynie w kierunku dna. Organizm z minuty na minutę jest coraz bardziej wycieńczony i to prowadzi do najgorszego, czyli utonięcia.

Jak powinniśmy zareagować, gdy widzimy osobę, która tonie?

Bardzo ważne to zachować spokój. Należy podać tonącemu coś, co pozwoli utrzymać mu się na powierzchni wody. Może to być koło ratunkowe, materac, deska do pływania itp. Istotne jest by ta osoba mogła daną rzecz chwycić. Nasza pomoc względem tonącego ma za zadanie dotransportować go jak najbliżej brzegu. Na strzeżonych kąpieliskach z pewnością awaryjną sytuację zauważy ratownik, który udzieli poszkodowanemu specjalistycznej pomocy. My nie możemy panikować i nie potrzebnie jeszcze bardziej stresować osobę, która jest w niebezpieczeństwie. Tonący w wodzie jest bardzo niebezpieczny i może nas również wciągnąć pod wodę, dlatego należy zachować szczególną uwagę.

Jakie czynności powinniśmy wykonać przed wejściem do wody?

Dobrze, by temperatura wody miała powyżej 18°C, (22-25°C), a temperatura powietrza powinna być większa o 4-5°C. Z kąpielisk powinniśmy korzystać w godzinach 10 - 12 i 16-17. Gdy źle się czujemy, nie wolno wchodzić do wody, po nadmiernym rozgrzaniu przez słońce czy po jedzeniu również. Istotnym elementem są też przerwy między kolejnymi wejściami do wody. Nie należy wchodzić do wody w miejscach niebezpiecznych. Przed rozpoczęciem pływania smarujemy okolice karku, serca, krocza chłodną wodą. Dobrze, gdy w kąpieli towarzyszy nam druga osoba. Nie wchodźmy do wody w miejscach niebezpiecznych. Ważne, by nie kąpać się bezpośrednio po posiłku. Gdy odpoczywamy na brzegu, pamiętajmy o nakryciu głowy i stosowaniu kremów z filtrami ochronnymi. Dodatkowym i bardzo istotnym elementem, o którym musimy pamiętać, jest słuchanie sygnałów i alarmów ratownika.

Jak reagować, kiedy złapie nas skurcz w wodzie?

Jak już wspominałem wcześniej, najważniejszy element to spokój. Nie panikujemy! Mięsień należy rozciągnąć, przyjmując pozycję, która umożliwi nam rozmasowanie danej partii ciała.

Czy osoby dobrze pływający mogą również utonąć i dlaczego?

Tak. Nawet osoby dobrze pływający mogą utonąć. Przykurcze, tzw. nagłe bóle mięśni, to najczęstsza przyczyna utonięć. Ogranicza on nasze możliwości ruchowe.Drugą przyczyna to nadmierne oziębienie organizmu, które jest spowodowane zbyt długim przebywaniem w wodzie. Równie groźny jest wstrząs termiczny, który występuje podczas nagłego skoku do wody, kiedy temperatura otoczenia zmienia się z wysokiej na niską. Prowadzi do niedokrwienia i niedotlenienia kory mózgowej, a to z kolei do śmierci. Powyższe sytuacje pokazują, że często dobre umiejętności pływackie okazują się niewystarczające.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiosenne problemy skórne. Jak sobie z nimi radzić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto