Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyższe ceny ogrzewania uderzają w mieszkańców jasielskich bloków

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
- Drakońskie podwyżki cen jakie za sprawą producentów ciepła od drugiego kwartału ubiegłego roku nas dotykają sprawiają, że poziom wytrzymałości społecznej osiąga kres możliwości – czytamy w petycji, którą podpisało 3347 osób z dwóch największych jasielskich spółdzielni mieszkaniowych.

Dla przykładu: trzyosobowa rodzina zajmująca mieszkanie o powierzchni około 35 mkw. w Jaśle od stycznia za ciepłą wodę i centralne ogrzewanie płaci ponad 200 zł więcej, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Jeszcze większa różnica jest w przypadku wyższej liczby lokatorów, ponieważ cena za wodę przeliczana jest przez liczbę osób zamieszkujących w lokalu. - Należy przypomnieć, że z uwagi na ustawę „rekompensatową” gospodarstwa domowe, które korzystają z tzw. ciepłego systemowego zostały pozbawione indywidualnej pomocy państwa w ogrzaniu swoich gospodarstw czy przygotowaniu ciepłej wody poprzez np. dopłaty do zakupu węgla, drewna opałowego, gazu itp. Czekamy i liczymy na realną pomoc dla gospodarstw domowych korzystających z ciepła systemowego – tłumaczy nam Janusz Przetacznik, prezes Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Dodaje, że chociaż mieszkańcy skorzystali w ubiegłym roku z obniżonej stawki VAT dla ciepła systemowego (z 23 proc. na 8 i 5 proc.), to okres ulgi skończył się w 2022 r. i od stycznia obowiązuje pełna, 23-procentowa stawka VAT.

„Skutek propagandowy”

Osoby, które podpisały petycję twierdzą, że „wartość domniemanej ochrony ze strony państwa została ustalona na takim pułapie, że faktyczna ochrona jest fikcją, a skutek jedynie propagandowy.” Rada Nadzorcza i Zarząd Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz spółka TBS – ABK Jasło podjęły decyzję o przyłączeniu się do ogólnopolskiej petycji koordynowanej przez Instytut Gospodarki Nieruchomościami z żądaniem objęcia rekompensatami bezpośrednimi również wszystkich właścicieli oraz użytkowników lokali mieszkalnych wchodzących w skład zasobów mieszkaniowych spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych oraz innych związków mieszkaniowych. W środę petycja wraz z podpisami została wysłana do Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Skromna pomoc

Prezes Przetacznik zaznacza też, że w ub. roku jedynie jeden dostawca ciepła: spółka Veolia Wschód mógł korzystać z rządowej rekompensaty i w przeliczeniu na jedno gospodarstwo domowe ulgi wyniosły 20,58 zł w całym półroczu. Pomoc ta dotyczyła jedynie mieszkańców osiedla Gamrat, którzy są zasilani przez ciepło do spółki Veolia. - Dla pozostałych mieszkańców naszych zasobów w Jaśle, którzy byli zasilani z miejskiego sytemu ciepłowniczego (ciepło systemowe) poza niższym podatkiem VAT inna bezpośrednia pomoc nie została udzielona – podsumowuje prezes JSM.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyższe ceny ogrzewania uderzają w mieszkańców jasielskich bloków - Nowiny

Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto