Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wzrasta liczba donosów, które trafiają do służb skarbowych na Podkarpaciu. Tylko część z nich się potwierdza

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Na Podkarpaciu przybywa sygnałów o nieprawidłowościach, które trafiają do służb skjarbowych
Na Podkarpaciu przybywa sygnałów o nieprawidłowościach, które trafiają do służb skjarbowych Pexels
1 587 informacji, zazwyczaj anonimowych, o domniemanych nieprawidłowościach podatkowych czy skarbowych, trafiło w ubiegłym roku do podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej. Ponadto dotarły 473 informacje sygnalne za pośrednictwem Krajowego Telefonu Interwencyjnego. To więcej niż w 2021 roku.

„Uprzejmie wnoszę o przeprowadzenie kontroli (…), ponieważ zachodzi podejrzenia łamania przepisów prawa podatkowego. Lokal mieszkalny (…) wynajmowany jest (…) a właściciele nie odprowadzają podatku z tytułu najmu. Z wyrazami szacunku Uczciwa Sąsiadka„ - to jeden z przykładów anonimowych informacji, które w 2022 roku wpłynęły do Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Albo:

„(...) na placu targowym (...) działa grupa przestępcza handlująca (...) na wielką skalę plastikowymi kwiatkami…”

- Do podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wpływają informacje sygnalne, których celem jest powiadomienie o nieprawidłowościach podatkowych. Poza zgłoszeniami bezpośrednio przekazywanymi do organów KAS na Podkarpaciu, donosy trafiają również przez Krajowy Telefon Interwencyjny KAS. Zgłaszający mogą tam poinformować o nieprawidłowościach podatkowych zarówno telefonicznie, jak i mailowo - twierdzi Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Okazuje się, że takich sygnałów z roku na rok przybywa w województwie podkarpackim. W 2022 roku było ich ok. 1580, w 2021 roku 1487, a w 2020 roku 1418. Do tego dochodzą również informacje przekazywane za pośrednictwem Krajowego Telefonu Interwencyjnego. W 2022 roku było ich 473, w 2021 roku 356, a w 2020 roku 320.

- KAS weryfikuje i ocenia wszystkie informacje sygnalne, zarówno podpisane, jak i niepodpisane, ale tylko niewielki procent zgłoszeń się faktycznie sprawdza - twierdzi st. asp. Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Czego dotyczą informacje przekazywane służbom skarbowym?

W dużym uproszczeniu: pieniędzy. Wśród najczęstszych tematów pojawiają się nieprawidłowości w prowadzonej działalności gospodarczej, czyli niewykazywanie wszystkich przychodów, brak wydawania paragonów, zatrudnianiu pracowników bez umów („na czarno”), prowadzenia niezarejestrowanej działalności gospodarczej, odmowy wydawania faktur lub rachunków za wykonane usługi bądź zakupiony towar.

Ponadto handlu za pomocą Internetu, pracy za granicą, handlu alkoholem i papierosami z przemytu, ustalenia źródeł pochodzenia środków finansowych na zakup nieruchomości, samochodu, budowę domu, braku zgłoszenia do opodatkowania wynajmu mieszkań.

Dlaczego ludzie w ogóle wysyłają anonimowe bądź podpisane sygnały o różnych nieprawidłowościach?

Jeśli sygnał jest anonimowy, to służby nie mają możliwości tego sprawdzić, jednak pobudki często można wyczytać z treści sygnałów. Motywacją często jest zemsta bądź zazdrość.

„ Zwracam się z prośbą o przeprowadzenie kontroli (…) gdzie wymieniałem rozrząd w moim samochodzie (...) Gdy przyjechałem z reklamacją, nie została ona uznana (…) Nie dają paragonów ani faktur imiennych.” - zemstę na mechaniku widać od razu.

„Laureaci w konkursie (……) otrzymują nieopodatkowane nagrody za uczestnictwo.” - a w tym przypadku ktoś chyba przegrał konkurs.

Mimo wszystko, to cenne źródło informacji

Jednak sygnały, także anonimowe, to również źródło cennych informacji dla różnych służb na całym świecie. Zwłaszcza te dotyczące korupcji funkcjonariuszy bądź nieprawidłowości w działaniu służb czy instytucji. Osoby przekazujące informacje, sygnaliści, podlegają ochronie. Pomimo tego, służby gwarantują każdemu anonimowość.

Krajowy Telefon Interwencyjny KAS, całodobowy i bezpłatny: 800 060 000. Adres skrzynki e-mail, na który można przesyłać informacje: [email protected]. Krajowy Telefon Interwencyjny KAS jest scentralizowanym kanałem komunikacji służącym przyjmowaniu od naszych klientów informacji na temat: naruszeń przepisów prawa podatkowego, naruszeń przepisów prawa celnego, opinii dotyczących funkcjonowania KAS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wzrasta liczba donosów, które trafiają do służb skarbowych na Podkarpaciu. Tylko część z nich się potwierdza - Nowiny

Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto