Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z mapy edukacyjnej powiatu znikają szkoły w Duląbce i Świerchowej

GM
Radni z gmin Dębowiec i Osiek Jasielski podjęli ostateczne decyzje o likwidacji placówek w Duląbce oraz Świerchowej. Powód? Drastyczny spadek liczby uczniów i w konsekwencji rosnące w setki tysiące złotych koszty utrzymania. Radni z dwóch gmin nie mieli wątpliwości, że to najlepsze rozwiązanie. W obydwu przypadkach pozytywną opinię do likwidacji wydało Podkarpacie Kuratorium Oświaty oraz nauczycielskie związki zawodowe.

Pierwsze uchwały w tych sprawach zostały podjęte przez rady gmin początkiem roku. Później plany dotyczące likwidacji zostały przekazane do kuratorium oraz związku zawodowego nauczycieli. Wszystkie organy wyraziły pozytywną opinię dotyczącą likwidacji placówek. Usunięcie z mapy edukacyjnej powiatu dwóch szkół jest efektem niżu demograficznego. - Skończyły się możliwości obrony szkoły. Dopóki była odpowiednia ilość uczniów, wraz z radnym Mariuszem Zagórskim, staraliśmy się bronić szkoły. Organizowaliśmy spotkania z mieszkańcami. Jest to bardzo przykre, bo dzieci trochę jest, jednak rodzice decydują się, do czego mają też prawa, wysyłać swoje dzieci do innych szkół. Ma to niestety konsekwencje, bo szkoła mająca tyle lat tradycji, musi zostać zlikwidowana – ubolewał radny Marek Kiełbasa, który mieszka w Świerchowej.

Wójt gminy Osiek Jasielski Andrzej Stachurski przy okazji likwidacji szkoły zadeklarował, że władze gminy będą czynić starania, by w budynku pozostałym po szkole utworzyć gminny żłobek. Gospodarz gminy również podkreślał, że „likwidacja szkoły nie wynika z winy wójta czy radnych, lecz jest spowodowana demografią”. - Nie ma klasy II i III, nie ma również chętnych do klasy I – tłumaczył wójt Andrzej Stachurski. W tym roku do szkoły uczęszcza 9 dzieci. Dzieci ze Świerchowej mają zapewniony dojazd do placówki w Osieku Jasielskim.

Podobnie było podczas obrad rady gminy Dębowiec. Tam również radni mieli do podjęcia uchwałę dotyczącą likwidacji szkoły podstawowej w Duląbce. – Budynek szkoły jest w dosyć dobrym stanie. Wiem, że nie ma w tej chwili pomysłu na to co tam zorganizować, ale w przyszłości warto pomyśleć, żeby tam coś stworzyć – apelował do wójta radny Janusz Budziak. Placówka przed dwoma laty została zredukowana do nauczania przedszkolnego oraz nauczania początkowego (klasy I-III).

W ubiegłym roku szkolnym do I klasy uczęszczało 2 uczniów, do II klasy 2 uczniów oraz 7 dzieci do oddziału przedszkolnego. Obecnie do klas I-III nie chodzi żaden uczeń, a w oddziale przedszkolnym jest trzech 4-latków i jeden 5-latek. Również podobnie jak w Świerchowej – władze gminy tłumaczyły – że rodzice często posyłają swoje dzieci do szkół bardziej liczniejszych (w Dębowcu lub Osobnicy). Zanim temat likwidacji szkoły w Duląbce trafił pod obrady rady gminy władze samorządu spotkały się z mieszkańcami Duląbki. Podczas zebrania obecnych było 8 mieszkańców. – Większość mieszkańców rozumie tę sytuacje i to, że taka forma szkoły jest nie do utrzymania – podkreślał Marcin Bolek, wójt gminy Dębowiec. Uczniowie z Duląbki będą mieli zapewniony dojazd do Szkoły Podstawowej w Cieklinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto