Zakończono zdjęcia do filmu o Adamie Lorecie, pochodzącym z Jasła twórcy Lasów Państwowych

OPRAC.:
Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Powstaje fabularyzowany film o Adamie Lorecie, urodzonym w Jaśle, pierwszym dyrektorze naczelnym Lasów Państwowych, wizjonerze i znakomitym organizatorze firmy, która na nakreślonych przez niego zasadach trwa do dziś. Aresztowany przez NKWD, prawdopodobnie został zamordowany w sowieckim więzieniu.

W miniony weekend zakończono zdjęcia do filmu „Loret – leśnik z charakterem”. Adam Loret urodził się 24 grudnia 1884 r. w Jaśle, gdzie uczęszczał do Szkoły Wydziałowej Męskiej, a następnie ukończył Wyższe c.k. Gimnazjum w Jaśle. Był bratem Macieja Loreta, historyka i dyplomaty.

Uważany jest za członka „Pierwszej Brygady Gospodarczej II Rzeczpospolitej”. Ciesząc się wielkim zaufaniem marszałka Piłsudskiego, zunifikował on polskie leśnictwo po okresie rozbiorów i nadał mu impet rozwojowy, który okazał się jednym z największych sukcesów gospodarczych II Rzeczpospolitej

– podkreśla Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

- We wrześniu 1939 roku Loret, aresztowany przez NKWD, prawdopodobnie został zamordowany w sowieckim więzieniu. Do dziś nie ustalono pewnej wersji jego śmierci

– dodaje.

W sobotę, 3 czerwca, ekipa filmowa pracowała nad zdjęciami w Puszczy Niepołomickiej, gdzie na terenie ośrodka hodowli żubrów kręcone były m.in. ujęcia dotyczące wizyty prezydenta Ignacego Mościckiego. W realizacji kadrów wzięła udział leśna grupa rekonstrukcji historycznej. Pasjonaci leśnych tradycji przyjechali z całej Polski, by zainscenizować kadry z Przysposobienia Wojskowego Leśników, asystować w wizycie prezydenta RP w zagrodzie żubrów i wziąć udział w scenie sadzenia pamiątkowego dębu. Plenery na ten dzień przygotowało Nadleśnictwo Niepołomice (RDLP w Krakowie).

- Dla nas to nie tylko możliwość zaprezentowania mundurów z okresu II Rzeczpospolitej, ale przede wszystkim satysfakcja z udziału w dziele filmowym przypominającym o wielkim leśniku

– zaznacza Andrzej Antowski z Nadleśnictwa Jarocin (RDLP w Poznaniu).
Oprócz niego w mundurach z epoki wystąpili: Ireneusz Nowak z Nadleśnictwa Góra Śląska (RDLP w Poznaniu), Marek Nowak z Nadleśnictwa Międzychód (RDLP w Szczecinie), Łukasz Ruść z Nadleśnictwa Jedwabno (RDLP w Olsztynie) oraz dwaj leśnicy z krakowskiej RDLP - Krzysztof Smaga (Nadleśnictwo Krzeszowice) i Sławomir Lorenz z (Nadleśnictwo Niepołomice).

Za stronę organizacyjną całego dnia zdjęciowego ze strony Lasów Państwowych odpowiadał Michał Wieciech z Nadleśnictwa Niepołomice.

Natomiast w niedzielę padły ostatnie klapsy w Jaśle, gdzie zrealizowano migawki z chrztu Adama Loreta i strajku uczelnianego, którego Loret, jako student leśnej szkoły we Lwowie był współorganizatorem.

Producentem filmu jest Bogdan Miszczak, właściciel TV Obiektyw, a głównym partnerem Lasy Państwowe. Obraz w reżyserii Marcina Głowackiego, na podstawie scenariusza Michała Patryarchy, wejdzie na ekrany kin latem tego roku w związku ze zbliżającym się jubileuszem 100-lecia powstania Lasów Państwowych. Za zdjęcia odpowiadał Mariusz Konopka.

- Pierwsze sceny filmu pokazują młodzieńczy okres w życiu przyszłego dyrektora naczelnego, perypetie sercowe i dojrzewanie do decyzji o studiach leśnych we Lwowie

– ujawnia Bogdan Miszczak, producent filmu.

- Mocno wybrzmi motyw walki Loreta z rabunkową działalnością prywatnej angielskiej firmę Century, która dewastuje Puszczę Białowieską. Loret naraża się w ten sposób prezesowi NIK. Będą też drastyczne sceny z przesłuchania przez NKWD, w roli statystów na planie pojawili się również współcześni leśnicy.

Matkę młodego Loreta gra Dagny Mikoś, ojca Mateusz Mikoś, zaś w rolę samego dyrektora Loreta wcieli się Lesław Żurek, a jego żony Katarzyna Misiewicz. Na planie pojawił się też Mariusz Bonaszewski w roli Piłsudskiego a prezydenta Mościckiego zagrał Wojciech Skibiński.

Zobacz prace artystów sztuki współczesnej z całej Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie