Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaleją prawie 100 domów i ponad 400 hektarów. Do 2027 roku ma powstać zbiornik Kąty-Myscowa

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
fot. GM
W Myscowej pojawił się dzisiaj Przemysław Daca, Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z Warszawy. - Koniec 2023 roku, to uzyskanie wszystkich wymaganych zgód, a koniec budowy zgodnie z harmonogramem w 2027 roku - zapewniał prezes Daca.

Zbiornik Kąty-Myscowa ma swoim zasięgiem objąć 427 hektarów, 1 procent Magurskiego Parku Narodowego oraz około 100 zamieszkałych nieruchomości. - Z wszystkimi rozmawialiśmy, wiemy, jaki jest ich stosunek do inwestycji. Większość ludzi podczas ankiet nie miała sprecyzowanego stanowiska, około 20 proc. było raczej na „nie” ale uzależniało podjęcie swojej decyzji od warunków odszkodowania. To było dwa lata temu. Aktualne wyniki ankiet wśród mieszkańców będziemy mieli po obecnej akcji, którą będziemy prowadzić do końca czerwca. W ciągu najbliższych dwóch tygodni spotkamy się z każdym, odbierzemy informacje o stanie prawnym nieruchomości, czy ludzie chcą się wybudować czy wolą odszkodowanie. Chcemy z każdym porozmawiać, tak by nikt nie czuł się niepoinformowany - tłumaczy Małgorzata Wajda, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Z kolei prezes Przemysław Daca podkreśla, że na przygotowanie dokumentacji przeznaczona jest kwota 33 mln zł. - Jest to inwestycja kosztowna i trudna pod względem środowiskowym. Chcielibyśmy, żeby była bardzo dobrze przygotowana technicznie. Inwentaryzację przyrodniczą złożyliśmy do odpowiedniej jednostki Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i oczekujemy na decyzję środowiskową. Za chwilę będziemy przygotowywali pełny projekt. Liczymy na to, że w 2023 roku będziemy mieli wszelkie zgody na realizację tej inwestycji - podkreśla Daca. Dokumentacja powstaje przy zaangażowaniu pieniędzy Wód Polskich, budżetu państwa, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a od zeszłego roku Banku Światowego.

Szef Wód Polskich tłumaczy też, że niebawem będą się ważyć decyzje dotyczące finansowania rożnych strategicznych projektów. - Chciałbym się zwrócić do samorządowców o wsparcie przy pozyskaniu pieniędzy. Szacujemy, że inwestycja będzie kosztować około miliard złotych. Wody Polskie nie mają takich pieniędzy, muszą to być pieniądze z zewnątrz być może z Komisji Europejskich, być może pieniądze unijne. Teraz jest ten moment, żeby o te pieniądze zawalczyć - podkreśla prezes P.Daca.a

Jak w Nowym Jorku

Starosta Adam Paluś zapewnia, że uczyni wszystko, by doprowadzić do finału inwestycji. - Zarząd Powiatu zgłosił do Województwa Podkarpackiego budowę rury, która doprowadzałaby wodę z jasielszczyzny aż do Mielca. Tak się dzieje w świecie! Tak jest z miastem Nowy Jork, które ciągnie wodę ponad 150 kilometrów z zapory na rzece Mała wyspa Manhattan cały czas rośnie w górę, tam nigdy wody nie brakuje. Były tam mądre działania, takie muszą być u nas. Mieszkańcy Myscowej i powiatu jasielskiego na tym skorzystają. Mieszkańcy powiatu naszego i sąsiednich będą mogli mieć czystą wodę - podkreśla gospodarz powiatu.

Z poparciem samorządowców

- Dołożymy wszelkich starań jako samorządy by wspierać te inwestycję. ZGDW który liczy 22 samorządy podjął współpracę z pozostałą częścią samorządów w powiecie mieleckim i będziemy zadania gospodarki wodno-ściekowej będziemy rozszerzać na Mielec i ościenne gminy - podkreśla Andrzej Czernecki, Przewodniczący Zarządu Związki Gmin Dorzecza Wisłoki.

Gospodarz gminy Nowy Żmigród zapewnia, że będziemy robił wszystko, by inwestycja się powiodła. Grzegorz Bara dziękował dyrektor M.Wajdzie za rozpoczęcie akcji informacyjnej wśród mieszkańców. - Mieszkańcy chcą wiedzieć, czekają długi czas, nawet przestali w to wierzyć - nie krył gospodarz gm. Nowy Żmigród. Zadeklarował, że przyspieszy wszystkie procedury, które będzie trzeba załatwić po stronie miejscowego urzędu gminy. Poparcie dla budowy wyraża też Andrzej Stachurski, wójt gm. Osiek Jasielski. - Wspieramy te inwestycję, tego się trzymamy i będziemy wspierać do końca - zaznacza A.Stachurski.

Sekretarz gm. Krempna Katarzyna Maciejczyk mówi, że władze gminy przygotują plan zagospodarowania przestrzennego w taki sposób, by stworzyć miejsca pod przyszłe budownictwo. W planach gminy będzie m.in. budowa nowego domu ludowego czy kościoła, dla mieszkańców których posiadłości zostaną zalane. - Jeśli ktoś będzie chciał się budować samodzielnie, to nie będziemy nikogo zmuszać, żeby zamieszkał na osiedlu - podsumowuje dyrektor Małgorzata Wajda.


**ZOBACZ TAKŻE:

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto