Zamieszanie z PIT-2, część pracowników dostało niższe pensje. Ministerstwo Finansów wprowadziło już zmiany, będą wyrównania

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Nowe rozporządzenie ministra finansów zmieniło zasady rozliczania zaliczek na podatek dochodowy.
Nowe rozporządzenie ministra finansów zmieniło zasady rozliczania zaliczek na podatek dochodowy. Pixabay
Udostępnij:
Sporo zamieszania wywołały sprawy związane z poborem zaliczek na podatek dochodowy, z uwzględnieniem kwoty wolnej od podatku. Część nauczycieli, funkcjonariuszy różnych służb, a także niektórzy emeryci otrzymali w pierwszych dniach stycznia świadczenia niższe o kilkaset złotych. Od soboty, 8 stycznia, obowiązuje podpisane rozporządzenie ministra finansów, które ma naprawić tę sytuację.

Sporo zamieszania wywołały sprawy związane z poborem zaliczek na podatek dochodowy, z uwzględnieniem kwoty wolnej od podatku. Część nauczycieli, funkcjonariuszy różnych służb, a także niektórzy emeryci otrzymali w pierwszych dniach stycznia świadczenia niższe o kilkaset złotych. Od soboty, 8 stycznia, obowiązuje podpisane rozporządzenie ministra finansów, które ma naprawić tę sytuację.

Zamieszanie z PIT 2 zaczęło się jeszcze pod koniec ubiegłego roku. Wówczas w Internecie pojawiło się sporo informacji dotyczących możliwości zmniejszenia nawet o kilkaset złotych miesięcznej pensji, w przypadku osób, które nie złożyły u swojego pracodawcy druku PIT 2, w którym zezwalali na potrącanie co miesiąc zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, z uwzględnieniem kwoty wolnej od podatku. Do tej pory taki druk składało się wraz z rozpoczęciem pracy lub przed nowym rokiem.

Nie wszyscy to robili, gdyż miesięczne odliczenie wynosiło tylko 43,76 złotych i część podatników wolała to robić zbiorczo, raz do roku odliczając większą sumę. Od 1 stycznia, w związku ze znacznym podniesienie kwoty wolnej od podatku dochodowego, odliczenie od zaliczki na podatek wynosi 425 złotych miesięcznie.

W pierwszych dniach nowego roku okazało się, że m.in. część nauczycieli i funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy dostają pensję "z góry", otrzymała na konta wynagrodzenia niższe o ok. 300 złotych. Dlaczego? To osoby, które z różnych powodów nie złożyły PIT 2 lub niepotrzebnie złożyły wniosek o rezygnację z ulgi dla klasy średniej. Taka przewidziana jest dla osób zarabiających miesięcznie w przedziale 5 701 do 11 141 złotych brutto.

Nie oznacza to, że osoby, które nie złożyły PIT 2, całkiem straciły ulgi. Skorzystają na nich, ale dopiero w ujęciu rocznym. Jednak kilkaset złotych miesięcznie to duża kwota dla wielu osób, zwłaszcza obecnie, gdy wszystko drożeje. Wolą je mieć na bieżąco. Wychodząc temu naprzeciw, minister finansów podpisał rozporządzenie, które obowiązuje od soboty 8 stycznia, zmieniające zasady rozliczania zaliczek na podatek dochodowy, pobieranych przez płatników w styczniu 2022 r.

- Wysokość zaliczki na podatek dochodowy za styczeń, u pracowników czy zleceniobiorców osiągających miesięczny dochód do 12 800 zł brutto, powinna być pobierana w wysokości nie wyższej, niż kwota zaliczki obliczanej na zasadach działających do 31 grudnia 2021 r. - twierdzi Ministerstwo Finansów.

Co w sytuacji, gdyż ktoś już otrzymał niższe wynagrodzenie za styczeń?

- Jeśli pracownik otrzymał niższe wynagrodzenie za styczeń, dostanie wyrównanie. Pobranie zaliczki na podatek dochodowy w wyższej wysokości, skutkować będzie po stronie płatnika obowiązkiem niezwłocznego zwrotu podatnikowi zaistniałej różnicy.
Tym samym, pracownicy będą otrzymywać stosowne korekty od płatników, jeżeli wypłacone wynagrodzenia nie uwzględniały metodyki pobierania zaliczek na podatek dochodowy, opisanej w rozporządzeniu - zaznacza ministerstwo.

Zmienić ma się również możliwość złożenia PIT 2 w dowolnym momencie, a nie tylko przy rozpoczęciu pracy lub przed nowym rokiem podatkowym. PIT 2 ma obowiązywać bezterminowo, aż do czasu jego wycofania przez podatnika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Najbardziej poważne zawody według Polaków ZOBACZ RANKING

Wideo

Materiał oryginalny: Zamieszanie z PIT-2, część pracowników dostało niższe pensje. Ministerstwo Finansów wprowadziło już zmiany, będą wyrównania - Nowiny

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie