Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbiorowe zatrucie w Domu Pomocy Społecznej w Foluszu. Sanepid nie wykrył salmonelli

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
W Domu Pomocy Społecznej w Foluszu zatruło się 26 pensjonariuszy
W Domu Pomocy Społecznej w Foluszu zatruło się 26 pensjonariuszy Bogdan Hućko
26 pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Foluszu (gmina Dębowiec) zachorowało. Wystąpiły u nich dolegliwości żołądkowo – jelitowe. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jaśle bada co było przyczyną zatrucia. Sytuacja stabilizuje się, bo od 5 grudnia nie przybywa nowych zachorowań.

Służby sanitarne zostały powiadomione 1 grudnia o zatruciu pokarmowym w Domu Pomocy Społecznej w Foluszu. Natychmiast pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Jaśle rozpoczęli działania.

- W trakcie dochodzenia epidemiologicznego ustalono, że zachorowania dotyczą 26 pensjonariuszy. W celu ustalenia oraz potwierdzenia źródła zakażenia i ustalenia czynnika etiologicznego pobrano próby do badań, w tym 33 próby żywności, 19 wymazów z rąk personelu i powierzchni roboczych oraz 2 próbki wody przeznaczonej do spożycia. Badaniami objęto również pensjonariuszy oraz personel

– informuje Zbigniew Paja, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Jaśle.

Ze względu na występującą biegunkę u pensjonariuszy DPS w Foluszu istniała obawa, że może to być zakażenie salmonellą.

- Na dzień dzisiejszy nie wykryto obecności bakterii pałeczek Salmonella u osób chorych

– podkreśla szef jasielskiego Sanepidu Zbigniew Paja.

Sytuacja w DPS jest pod kontrolą. Inspektorzy Sanepidu nadal pracują, ale wszystko wskazuje na to, że zachorowania zostały zatrzymane.

- Wdrożono w DPS działania przecinające drogi szerzenia się zakażenia oraz działania profilaktyczne dotyczące zasad higieny przy produkcji żywności i przy przygotowaniu posiłków. Prowadzone dochodzenie epidemiologiczne i wywiady potwierdzają, że ostatnie zachorowania miały miejsce w dniu 4 grudnia, a od 5 grudnia nie przybywa osób chorych. Dochodzenie epidemiologiczne jest w toku, bo wywołujący chorobę czynnik etiologiczny, zakażeń nie został jeszcze ustalony

– zaznaczył Zbigniew Paja.

Dyrektor DPS Marta Misiołek była w czwartek, 7 grudnia, cały dzień nieuchwytna. Jak poinformowano nas w sekretariacie placówki, dyrektorka przebywała w podróży służbowej, a przed godziną 15, miła pani w imieniu szefowej DPS przeprosiła, że ze względu na ogrom pracy, wynikający z kilkugodzinnej nieobecności w ciągu dnia w placówce, nie znajdzie wolnej chwili na rozmowę z nami.

DPS w czerwcu br. obchodził 50-lecie. Wcześniej w Foluszu funkcjonowało sanatorium przeciwgruźlicze, które uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Rzeszowie, w 1973 roku zostało przekształcone w Państwowy Dom Pomocy Społecznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto