Znamy tegoroczny ogólnopolski ranking szkół. Spadek I Liceum, sukces „Ekonomika”

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
fot. ZS nr 4 w Jaśle
Udostępnij:
Od ponad dwóch dekad "Perspektywy" przygotowują ranking szkół średnich. Żeby znaleźć się w zestawieniu trzeba spełnić szereg kryteriów. W tym roku kolejne placówki z jasielsczyzny nie załapały się nawet do pierwszej 500 szkół. Sprawdziliśmy, kto z zestawionych wypadł najlepiej, a kto nie ma powodów do zadowolenia.

Po raz 24. Opublikowany ranking szkół średnich „Perspektyw”. W tegorocznym zestawieniu wzięto pod uwagę dane 1256 liceów ogólnokształcących i 1165 techników, w których w maju odbyła się matura i zdawało ją minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

W zestawieniu szkół licealnych znalazły się zaledwie trzy placówki z naszego powiatu. Najwyżej sklasyfikowane zostało I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle – 343 pozycja (spadek o 115 pozycji). Bardzo duży awans w rankingu w odniesieniu do ubiegłego roku zanotowało liceum jasielskiego Zespołu Szkół nr 4. Klasa licealna z „Ekonomika” podskoczyła o 214 oczek na 369 miejsce. Trzecią lokatę wśród liceów z powiatu zajęło II LO z Jasła (miejsce nr 535 – spadek o 31 pozycji).

Z kolei w ogólnopolskim zestawieniu techników w pierwszej pięćdziesiątce znalazło się Technikum nr 4 z Oddziałami Integracyjnym (Ekonomik) – 45 miejsce (awans o 12 pozycji). Natomiast w rankingu wojewódzkiej technik z „Ekonomika” zajmuje 3 lokatę!

Pozostałe technika z powiatu nie zostały sklasyfikowane w rankingu ogólnopolskim, gdzie uplasowały się poniżej miejsca nr 500. Autorzy rankingu umieścili je w zestawieniu wojewódzkim. I tak 55. miejsce w wojewódzkie zajęło Technikum nr 5 (Zespół Szkół Budowlanych), oczko dalej jest Technikum nr 3 (ZS nr 3 im. St. Pawłowskiego), a na 58. pozycji Technikum nr 1 (Zespół Szkół Technicznych im. Bohaterów Września).

Zasady rankingu ustaliła kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, komisji ds. kształcenia KRASP, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przedstawicieli komitetów głównych olimpiad. Pracom przewodniczyła dr hab. Barbara Marcinkowska, prof. APS, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

Wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.), dodatkowych (45) i sukcesy w olimpiadach (25) - decydowały o miejscu w rankingu liceów. Z kolei w zestawieniu techników były to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nigdy nie patrzyliśmy tak daleko - teleskop Jamesa Webba

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie