Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żuławy Wiślane, czyli „mała Holandia" na północy Polski. Co warto tam zobaczyć? Najważniejsze informacje: mapa, noclegi, atrakcje

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
W latach świetności był znaczącym młynem na Żuławach.
W latach świetności był znaczącym młynem na Żuławach. Anna Arent / Polska Press / Archiwum
Niektóre miejsca w Polsce, ze względu na swoją niezwykłą historię i zabytki, porównywane są często do wspaniałych miejsc na świecie. Znamy już „polskie Carcassonne" czy „Mały Wersal" - przyszła więc pora na kolejną wyjątkową krainę. Żuławy Wiślane, czyli „mała Holandia" na północy Polski. Co warto tam zobaczyć? Zebraliśmy najważniejsze informacje - mapę, noclegi, atrakcje. Udajcie się z nami w podróż po tym wspaniałym regionie.

Spis treści

Żuławy Wiślane - mapa, lokalizacja

CC BY-SA 4.0
CC BY-SA 4.0Wikipedia.org / Qqerim / CC BY-SA 4.0

Żuławy Wiślane to obszar obejmujący rozległą równinę deltową rzeki Wisły, położony na terenie województw pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Choć pozornie równinne, Żuławy to kraina wzniesień i obszarów depresyjnych (umiejscowionych poniżej poziomu morza) - największy z nich, o powierzchni 181 kilometrów kwadratowych, można znaleźć wokół jeziora Druzno.

Żuławy Wiślane dzielą się na trzy mniejsze obszary:

Okolice mostu w Kiezmarku.
Okolice mostu w Kiezmarku. Karolina Misztal / Polska Press / Archiwum
  • Żuławy Gdańskie,
  • Żuławy Malborskie oraz
  • Żuławy Elbląskie.

Zabierz kawę w drogę

Materiały promocyjne partnera

Żuławy Wiślane „małą Holandią”?

W latach świetności był znaczącym młynem na Żuławach.
W latach świetności był znaczącym młynem na Żuławach. Anna Arent / Polska Press / Archiwum

Na podobieństwo tego malowniczego obszaru do europejskiego państwa zwraca uwagę wielu. Tereny Żuław Wiślanych od XVI wieku zamieszkiwali holenderscy protestanci - mennonici. Rodzinny kraj opuścili w wyniku prześladowań. To właśnie oni w największym stopniu przyczynili się do częściowego osuszenia obszarów Żuław, które wcześniej nie nadawały się zamieszkania. Wykazywali też duże zdolności inżynierskie i byli bardzo pracowici. Co jeszcze łączy tę część Polski i Holandię? Depresje, czyli miejsca poniżej poziomu morza - w krainie tulipanów jest ich całkiem sporo - a skoro już mowa o tulipanach - na Żuławach cyklicznie obchodzi się święto tulipanów „Żuławski Tulipan”. Nie można zapomnieć także o wiatrakach, które w przeszłości gęsto zdobiły żuławski krajobraz. Do dziś zachowało się ich zaledwie kilka, choć nadal znajdują się m.in. w herbie gminy Ostaszewo.

Żuławy Wiślane - atrakcje

Żuławy obfitują w wiele atrakcji, choć największą z nich dla licznej grupy turystów będą z pewnością krajobrazy. Liczne kanały i dzikość tego miejsca przyciągają fotografów i fanów przyrody z całego świata. Chociaż obok żadnego z zabytków i atrakcji Żuław nie można przejść obojętnie, wybraliśmy kilka z nich, które naszym zdaniem są warte odwiedzenia.

Rezerwat przyrody Kąty Rybackie, czyli ostoja kormoranów

CC BY-SA 3.0
CC BY-SA 3.0
Wikipedia.org / JJ Harrison / CC BY-SA 3.0 / Zdjęcie ilustracyjne

Ten rezerwat ornitologiczny to unikat w skali krajowej i europejskiej - obszar zamieszkuje największa kolonia kormoranów (oraz druga największa czapli siwych) w Polsce i jedna z największych w Europie. Jego powierzchnia to ponad 100 kilometrów kwadratowych, a teren w większości porastają sosny, których wiek szacuje się na ok. 120-160 lat!

Okolice mostu w Kiezmarku.
Okolice mostu w Kiezmarku. Karolina Misztal / Polska Press / Archiwum

Wstęp do parku jest bezpłatny. Turyści muszą pamiętać o dużym znaczeniu tego miejsca w procesie lęgowym ptaków - pod żadnym pozorem nie należy go niszczyć czy zaśmiecać.

Rejs wodnymi kanałami

Okolice mostu w Kiezmarku.
Okolice mostu w Kiezmarku. Karolina Misztal / Polska Press / Archiwum

Sporo firm oferuje turystom rejsy po żuławskich wodach. Szczególnymi względami zdają się cieszyć rejsy po Kanale Elbląskim i Jeziorze Drwęckim. Przykładowa cena rejsu (na trasie Buczyniec - Oleśnica - Buczyniec) Kanałem Elbląskim to ok. 80 zł za jedną osobę. Będąc na Żuławach warto zdecydować się na skorzystanie z tej atrakcji - w końcu urokliwe obszary wodne to jedna z najbardziej rozpoznawalnych cech Żuław.

Wiatraki

W latach świetności był znaczącym młynem na Żuławach.
W latach świetności był znaczącym młynem na Żuławach. Anna Arent / Polska Press / Archiwum

Ostatnie wiatraki, które przypominają o dawnych dziejach Żuław Wiślanych znajdują się w czterech lokalizacjach:

  • Palczewo
  • Tczew
  • Drewnica
  • Pszczółki

Podczas wyprawy warto zaplanować trasę tak, by zobaczyć je wszystkie. To wyjątkowe obiekty, które jako jedne z nielicznych zachowały się na tych tych terenach.

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Palczewie

CC BY-SA 4.0
CC BY-SA 4.0Wikipedia.org / Sławomir Milejski / CC BY-SA 4.0

Wzniesienie tej świątyni to zasługa mennonitów, którzy budowę zakończyli ok. 1712 roku. Choć na początku służył społeczności ewangelickiej, w 1949 przejęły go osoby wyznania rzymskokatolickiego. W 2007 roku kościół przeszedł gruntowną renowację, a swoją funkcję pełni z powodzeniem do dziś.

Odpowiednie ubrania na wycieczkę!

Materiały promocyjne partnera

Domy podcieniowe

CC BY-SA 4.0
CC BY-SA 4.0Wikipedia.org / MariuszWisniewski / CC BY-SA 4.0

Domy podcieniowe to charakterystyczna zabudowa Żuław Wiślanych. Ich najbardziej charakterystyczną cechą są podcienie, czyli otwarte na zewnątrz pomieszczenia, ograniczone słupami lub filarami. Co ciekawe, w żuławskich domostwach pełniły one funkcję głównie reprezentacyjną, choć czasem wykorzystywano je jako pokoje letnie czy warsztat. Im wyższy status społeczny właściciela domu, tym więcej zdobień można było dostrzec na słupach. Budynki stawiane na terenach Żuław są niepowtarzalne i różnią się od domów podcieniowych w innych regionach Polski czy w Europie.

Żuławy Wiślane - noclegi, gastronomia

W okolicach Żuław Wiślanych znajduje się ogrom gospodarstw agroturystycznych, które oferują noclegi podróżnym, zapewniając przy tym domową atmosferę. Ceny za dobę (dla jednej osoby) rozpoczynają się nawet od 25 zł. W większości obiektów istnieje również opcja noclegu z wyżywieniem, dzięki czemu nie trzeba poświęcać czasu na poszukiwania lokali gastronomicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto