Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żydzi zawiadomili Prokuraturę Rejonową w Jaśle

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
Strona żydowska utrzymuje, że w okresie międzywojennym pomiędzy cmentarzem żydowskim (na zdjęciu) a obecną siedzibą Powiatowego Lekarza Weterynarii, istniały żydowskie mogiły i odbywały się tam pochówki.
Strona żydowska utrzymuje, że w okresie międzywojennym pomiędzy cmentarzem żydowskim (na zdjęciu) a obecną siedzibą Powiatowego Lekarza Weterynarii, istniały żydowskie mogiły i odbywały się tam pochówki. fot. Bogdan Hućko
Komisja Rabiniczna ds. Cmentarzy doniosła do prokuratury w sprawie możliwego zbezczeszczenia zwłok przy okazji budowy drogi w Jaśle. Sprawa została umorzona, ale z decyzją śledczych nie zgodzili się przedstawiciele Komisji Rabinicznej, którzy złożyli zażalenie na postanowienie prokuratury.

Sprawa dotyczy szczątek ludzkich, które zostały odkryte podczas prac ziemnych przy budowie łącznika pomiędzy rondem im. Adama Lazarowicza, a rondem na im. ks. Kazimierza Wojciechowskiego. W 2019 r. robotnicy natrafili na ludzkie szkielety. Po odkryciu szczątków, kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu dwukrotnie wstrzymał realizowane roboty budowlane oraz nakazał przeprowadzenie przez inwestora badań archeologicznych. Dwukrotnie badania archeologiczne nie ujawniły nowych pochówków ani pozostałości jam grobowych. W związku z tym wydano decyzję o kontynuowaniu wstrzymanych prac, a obszar, gdzie znaleziono szczątki objęto nadzorem archeologicznym. Po kilku tygodniach jasielski sanepid wydał zgodę na ekshumację i szczątki ludzie zostały zapakowane do drewnianych trumien i złożone na cmentarzu w Warzycach. Oburzyło to członków Komisji Rabinicznej, którzy o całym zdarzeniu zawiadomili prokuraturę. Jasielscy śledczy postępowanie umorzyli, ale Komisja Rabiniczna złożyła zażalenie na umorzenie postępowania. Rozpatrzenie zażalenia odbędzie się na początku marca w Sądzie Rejonowym w Jaśle.

Inwestor: to nie musieli być Żydzi

Przedstawiciele Komisji Rabinicznej apelowali o przerwanie prac. Ich zdaniem w miejscu inwestycji miał niegdyś znajdować się cmentarz żydowski, który graniczył z cmentarzem obecnie ujętym w Gminnej Ewidencji Zabytków. Zdaniem przedstawicieli inwestora na terenie Jasła podczas II wojny światowej dochodziło do wielu egzekucji osób różnych narodowości i wyznania, a ciała chowano w masowych grobach zarówno przy cmentarzach żydowskich jak i katolickich. Tłumaczono, że fakt odnalezienia szczątków ludzkich w okolicy cmentarza żydowskiego nie przesądza jeszcze o ich pochodzeniu.

Żydzi: groby zostały sprofanowane

Według członków Komisji Rabinicznej podczas prac doszło do profanacji około trzynastu grobów jasielskich Żydów. Zdaniem Filipa Szczepańskiego, który w imieniu Komisji Rabinicznej kilkakrotnie pojawiał się w Jaśle – w czasie prac przy budowie drogi doszło do zniszczenia tzw. „nowego” cmentarza żydowskiego w Jaśle. Strona żydowska utrzymuje, że w okresie międzywojennym na terenie pomiędzy cmentarzem żydowskim a obecną siedzibą Powiatowego Lekarza Weterynarii istniały żydowskie mogiły i odbywały się tam pochówki.

Kolejne sprawy

- Oprócz tego postępowania, Stowarzyszenie Ahawas Tora prowadzi kilka spraw odnośnie zabezpieczenia cmentarza żydowskiego w Jaśle oraz przywrócenia należnego szacunku zdesakralizowanym szczątkom, które zostały ekshumowane – przekazał nam Krzysztof Ficek, z Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy.

Główny Inspektorat Sanitarny rozpatruje wniosek o unieważnienie decyzji o ekshumacji, która została wydana przez Powiatowego Państwowego Inspektora Sanitarnego w Jaśle. W toku jest też sprawa dotycząca unieważnienia decyzji wojewody podkarpackiego w sprawie pochówku ekshumowanych szczątków na Cmentarzu Wojennym Ofiar Terroru Hitlerowskiego w Warzycach oraz postępowanie o wpisanie do rejestru zabytków cmentarza żydowskiego w Jaśle.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto