Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Alarmujące dane: W Jaśle umiera coraz więcej ludzi. Z roku na rok jest coraz mniej urodzeń

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
fot. Szymon Starnawski /Polska Press
Z roku na rok widać coraz większa różnicę pomiędzy urodzeniami i zgonami wśród mieszkańców Jasła. W 2007 roku różnica wynosiła 88, natomiast w ub. roku było to już 205. Tempo wyludniania miasta przyspiesza z każdym rokiem. - Negatywne zmiany demograficzne stwarzają wiele złych warunków dla rozwoju społeczno - gospodarczego - alarmuje Leszek Znamirowski, radny miasta Jasła.

Dane, które przedstawiły władzy miasta mówią same za siebie: w 2017 roku na terenie Jasła urodziło się 257 dzieci, natomiast zmarło 345 osób (różnica -88). Rok później na świat przyszło 293 Jaślan, a do wieczności odeszło 333 mieszkańców (różnica -40). W 2019 r. Urząd Stanu Cywilnego Miasta Jasła odnotował 264 urodzenia i 361 zgony (różnica -97). Nagorzej było rok temu, kiedy to różnica pomiędzy urodzeniami, a zgonami wyniosła 205 osób: urodziło się 206 osób, zmarło 411. Liczba zgonów była o prawie 100 procent większa, niż liczba porodów.

- W praktyce oznacza to m.in. spadek wpływów z PIT i CIT, co przekłada się na budżety samorządu. Negatywne zmiany demograficzne umacniają również proces zwiększającego się dystansu rozwojowego pomiędzy największymi metropoliami w Polsce, a miastami średnimi i małymi - nie ukrywa radny Znamirowski.

Według oficjalnych statystyk całe podkarpacie plasuje się w czołówce regionów, gdzie z roku na rok postępuje depopulacja społeczeństwa. Do tego pandemia koronawirusa doprowadziła do obniżenia średniej długości życia. Według Federacji Przedsiębiorców Polskich, pod względem oczekiwanej długości życia cofnęliśmy się o około 12 lat, do poziomów z 2008 roku.

Polski Instytut Ekonomiczny jeszcze kilka lat temu zakwalifikował Jasło do miast, które z powodu depopulacji oraz brak kompleksowych strategii rozwoju będą przeżywały zapaść. Naukowcy ocenili, że wartość wskaźnika atrakcyjności osiedleńczej po 1990 r. spadła na terenie Jasła o 176 proc. Miasto zostało zestawione w gronie takich miejscowości jak Andrychów, Bełchatów, Chełm, Chrzanów, Działdowo, Elbląg, Grajewo, Jastrzębie-Zdrój, Łuków, Olkusz, Opoczno, Przemyśl, Tarnobrzeg, Włocławek, Ząbki.

Z kolei według danych Polskiej Akademii Nauk Jasło, po Sanoku i Przemyślu, jest trzecim podkarpackim miastem, które znajduje się na liście miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Wśród wszystkich miast plasuje się w pierwszej dwudziestce.


**ZOBACZ TAKŻE:

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto