Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy będzie kasa na budowę zbiornika w Kątach?

GM
Chociaż prace w terenie jeszcze nie ruszyły to już odbyły się protesty przeciw budowie zapory
Chociaż prace w terenie jeszcze nie ruszyły to już odbyły się protesty przeciw budowie zapory fot. Siostry Rzeki / Facebook
Chociaż prace przy budowie zbiornika wodnego w Kątach – według informacji z ministerstwa infrastruktury – idą cały czas do przodu – to pewnym jest, że bez wsparcia pieniędzy z Unii Europejskiej obiekt nie powstanie.

Chociaż politycy od prawa do lewa od dziesięcioleci przy okazji każdej kampanii wyborczej obiecują budowę zbiornika wodnego Kąty-Myscowa, to prace przy nimi idą jak po grudzie. Niebawem minie kolejna kadencja rządów Prawa i Sprawiedliwości i w dalszym ciągu nie ma konkretnej informacji, kiedy ruszą prace budowlane. Jak sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk obecnie dzięki pozyskaniu pieniędzy z Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły przygotowywana jest dokumentacja przedprojektowa i projektowa, która jest konieczna przed przystąpieniem do realizacji zadania.

– Równolegle z realizowanymi działaniami związanymi z uregulowaniem kwestii środowiskowych i pracami modelowymi, zrealizowano umowy na koncepcję urbanistyczną oraz koncepcję przesiedleń – informuje sekretarz M.Gróbarczyk. Te opracowania zawierają dane do określenia struktury urbanistycznej, architektonicznej, w tym zabytków. Stanowią też podstawę dalszych działań, związanych z przygotowaniem procesu pozyskania nieruchomości i zabezpieczenia w należyty sposób obiektów zabytkowych. Polskie Gospodarstwo Wody Polskie w oparciu o te dokumenty przygotowało harmonogram prac do 2027 roku związany z opracowaniem dalszych elementów dokumentacji projektowej oraz wykonaniem robót budowlanych.

Kampania informacyjna

Jak informuje ministerstwo, w ramach obecnych prac prowadzone są na szeroką skalę kampanie informacyjne dla lokalnej społeczności. Uruchomiono dwa punkty informacyjne: w Szkole Podstawowej w Kątach oraz w Urzędzie Gminy Krempna. W tych miejscach konsultanci zapoznając się z pytaniami i oczekiwaniami mieszkańców udzielają podstawowych informacji na temat budowy zbiornika. – W ramach opracowanej na potrzeby konsultacji strategii komunikacji trwają prace nad uruchomieniem strony internetowej i profilu w mediach społecznościowych, które będą dodatkowym źródłem aktualnych informacji. Przygotowywane są również materiały promocyjne oraz spotkania warsztatowe z przedstawicielami lokalnych samorządów – wylicza sekretarz Gróbarczyk.

Chcą ograniczyć niepokoje społeczne

Jeszcze przed kilkoma miesiącami mówiło się, że prace budowlane przy zbiorniku mogą ruszyć do 2027 roku. Obecnie Ministerstwo Infrastruktury informuje, że pracownicy resortu przygotowują dokument pod nazwą „Gospodarowanie zasobami wodnymi w Polsce”, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, ochrona przed suszą oraz retencja wodna. – W perspektywie 10 letniej – do 2032 roku planowana jest budowa i przebudowa 20 zbiorników, które mają pełnić funkcję retencyjną i przeciwpowodziową. Spośród projektów wpisanych do programu, za jeden z najważniejszych można uznać budowę zbiornika Kąty-Myscowa na rzece Wisłoce – przekazał sekretarz stanu Marek Gróbarczyk.

Jednocześnie zapewnił, że zarówno władze Ministerstwa Infrastruktury jak i pracownicy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie podejmują szereg działań zmierzających do budowy zbiornika. – Liczę na szeroko zakrojoną współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego, mającą na celu wsparcie projektu oraz rozpowszechnianie wiedzy o nim oraz o korzyściach z jego realizacji wśród okolicznych mieszkańców, co przełoży się na ograniczenie niepokojów społecznych związanych z realizacją inwestycji – podsumował Gróbarczyk.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto