Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworek w Wolicy na sprzedaż. Cena wywoławcza to milion złotych

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Dworek w Wolicy wraz z całym zabytkowym zespołem dworsko - parkowym został ponownie wystawiony na sprzedaż
Dworek w Wolicy wraz z całym zabytkowym zespołem dworsko - parkowym został ponownie wystawiony na sprzedaż Starostwo Powiatowe w Jaśle
Zarząd Powiatu w Jaśle ogłosił kolejny już przetarg na sprzedaż zabytkowego zespołu dworsko – parkowego w Wolicy. Leży on na ponad 1,6-hektarowej działce, usytuowanej na malowniczym wzgórzu, w centrum wsi, przy drodze prowadzącej z Jasła do Tarnowca. Starostwo próbuje sprzedać zabytek od 2022 roku.

Zespół dworsko – parkowy tworzą dwór, spichlerz dworski, postument kapliczki oraz park z drzewostanem. W sumie 1,6285 ha. Nieruchomość wpisana jest do rejestru zabytków, prowadzonego przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Murowany budynek dworu posadowiony jest w centralnej części działki. Powstał prawdopodobnie w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Składa się z poziomu piwnic, parteru, pierwszego piętra oraz nieużytkowego strychu. Zaprojektowany został z korpusem frontowym i skrzydłem tylnym. Budynek zachowuje w dużym stopniu pierwotną strukturę zabytkową. Posiada piękne detale architektoniczne i plastyczne, bogatą sztukaterię oraz urokliwą drewnianą werandę z oszkloną altaną. Wewnątrz zachowały się m.in. oryginalne schody z galerią i drewniane kasetony. W północno zachodnim narożniku budowli znajduje się sześcioboczna altana wykonana w konstrukcji drewnianej. Dach kryty blachą. Na poziomie parteru znajdują się: pokoje mieszkalne, zaplecze kuchenne oraz łazienka. Hol posiada drewniane schody wewnętrzne, które mają szczególne walory historyczne. Na pierwszym piętrze mieszczą się pokoje mieszkalne, łazienka oraz strych. Powierzchnia użytkowa budynku to 627 metrów kwadratowych.

Inicjatorem budowy dworu był Apolinary Przyłęcki herbu Szreniawa, który nabył dobra Wolicy w 1865 roku, jednak budowa została przesunięta na lata 80. XIX wieku. Wówczas to dawne założenie folwarczne zostało przekształcone w podmiejską rezydencję ziemiańską, otoczoną przez park krajobrazowy. Po drugiej wojnie światowej budynek dworu służył jako dom kultury, a później, aż do 2020 r. mieścił się w nim dom dziecka. W chwili obecnej nieruchomość nie jest użytkowana.

Budynek byłego spichlerza dworskiego zlokalizowany jest nieopodal dworu, w północno-wschodniej części działki. W okresie użytkowania nieruchomości przez dom dziecka pełnił on funkcje administracyjną, w przeszłości stanowił mieszkanie pracownika, a pierwotną funkcją budynku była funkcja spichlerza. Powierzchnia użytkowa spichlerza, który prawdopodobnie powstał w latach osiemdziesiątych XIX wieku, wynosi 94,30 m kw.
Jest to budowla drewniana, wykonana z bali w technice zrębowej, gaconej mchem, oszalowany z zewnątrz deskami w układzie pionowym. Dach jest przykryty blachą ocynkowaną. W budynku znajdują się pokoje mieszkalne, łazienka i zaplecze kuchenne.

W obydwu budynkach znajduje się instalacja elektryczna, gazowa, ciepłej i zimnej wody, centralnego ogrzewania. Dwór i spichlerz ogrzewane są gazem.

Park zlokalizowany we wschodniej części działki, pochodzi najprawdopodobniej z XVIII i XIX stulecia. Rozplanowany został na rzucie prostokąta. Główny drzewostan parku stanowią: jesion wyniosły, dąb, modrzew europejski, kasztanowiec, lipa drobnolistna, brzoza. W chwili obecnej największe skupiska starodrzewu występuje na jego obrzeżach, głównie są to dęby. Od zachodu park otacza półnaturalny las.

Dla zespołu dworsko – parkowego w Wolicy, została sporządzona dokumentacja konserwatorska, określającą: opis i stan zachowania obiektu, możliwości adaptacji zespołu oraz jego elementów, program prac konserwatorskich, który będzie dla potencjalnego nabywcy podstawą opracowania szczegółowych programów i projektów odnoszących się do określonych zadań.

Cena wywoławcza nieruchomości wynosi – 1 milion złotych. Przetarg odbędzie się 31 stycznia o godz. 10 w Starostwie Powiatowym w Jaśle (ul. Rynek 18, pokój 339, III piętro).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto