Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy pałac pod Jasłem ma w końcu odzyskać blask

Jakub Hap
Jakub Hap
Urząd Gminy w Brzyskach
Społeczność Brzysk w końcu doczeka się remontu miejscowego pałacowi Kotarskich. Zabytek, który powinien być wizytówką podjasielskiej miejscowości zamiast zachwycać – od lat straszy swoim wyglądem.

Otoczony starodrzewiem obiekt, znajdujący się w centrum Brzysk, w samym sercu parku krajobrazowego wybudowany został pod koniec XVII stulecia z inicjatywy Karola Kotarskiego. Od 1968 roku figuruje w rejestrze zabytków. Ostatnią prywatną właścicielką pałacu była Helena z Kotarskich, córka Stanisława, który go rozbudował. W drugiej połowie XX wieku pomieszczenia dawnego majątku szlacheckiego (ich układ na przestrzeni dekad uległ zmianie) stanowiły siedzibę instytucji publicznych. Funkcjonowały tam m.in. szkoła podstawowa, przedszkole, sklepy GS, ośrodek zdrowia, urząd pocztowy, klubokawiarnia, a nawet posterunek Milicji Obywatelskiej oraz urząd gminy.

Pośród priorytetów wymiana dachu

Od połowy ostatniej dekady minionego stulecia mocno zniszczony budynek nie był użytkowany. Choć stanowi najcenniejszy zabytek Brzysk i całej gminy Brzyska, jego stan woła o pomstę do nieba. Jak podkreśla wójt Rafał Papciak, samorząd – będący właścicielem nieruchomości – chciał go wyremontować już dawno temu, ale koszty inwestycji przekraczały możliwości gminy. Odkładane przez lata przedsięwzięcie w końcu doczeka się jednak realizacji.

- Rozpoczęcie prac remontowych przy pałacu Kotarskich było długo oczekiwaną inwestycją przez naszą społeczność. Udało się nam pozyskać pieniądze z budżetu państwa, a rada gminy przekazała dodatkowo 115 tysięcy złotych na dokumentację budowlaną. Ogłosiliśmy przetarg na wykonanie pierwszego etapu robót, firmy mogą składać oferty do 21 marca. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Rządowego Programu Odbudowy Zabytków - przekazał nam Rafał Papciak, wójt gminy Brzyska.

Prace, które mają dać początek metamorfozie zabytkowego gmachu powinny zostać zrealizowane jeszcze w tym roku. Chodzi o wymianę pokrycia dachowego, izolacji oraz poprawę stanu technicznego fundamentów i kominów.

- W ramach pierwszego etapu planowane są roboty remontowe zapobiegające dalszej degradacji budynku, które mają przygotować go do dalszych remontów poprawiających wygląd i funkcjonalność obiektu. Roboty powinny być wykonane w terminie do sześciu miesięcy od dnia zawarcia umowy. Oczekujemy od wybranego wykonawcy minimum trzyletniej gwarancji na wykonane prace - podkreśla wójt Papciak.

Stanie się domem kultury lub restauracją?

Gospodarz podjasielskiej gminy nie kryje, że docelowo pałac Kotarskich ma nie tylko odzyskać blask i cieszyć oko. W planach jest również zagospodarowanie go tak, żeby służył mieszkańcom Brzysk i okolicy, jak również osobom odwiedzającym gminę.

- To obiekt trwale wpisany w historię naszego regionu, jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego. Mam nadzieję, że po pierwszym etapie renowacji nastąpią kolejne, choć wiem, że to będzie koszt na poziomie kilkunastu milionów złotych. Wyremontowany pałac Kotarskich stanie się perełką wśród zabytków powiatu jasielskiego, mogącą służyć jako obiekt związany z realizacją zadań kulturalnych, ale równie dobrze jako obiekt gastronomiczno-hotelowy - podsumowuje Rafał Papciak.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zabytkowy pałac pod Jasłem ma w końcu odzyskać blask - Nowiny

Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto