Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jasło. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Wieczorem w środę, 19 października, w Jaśle odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych. Mszy świętej w kościele pw. św. Stanisława BM przewodniczył ks. Zbigniew Irzyk, dziekan dekanatu Jasło – Wschód. Po Eucharystii złożono wiązanki kwiatów przed tablicą upamiętniającą błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę.

Uroczystość rozpoczęła się modlitwą różańcową w kościele pw. św. Stanisława BM. W Mszy św. pod przewodnictwem ks. Zbigniewa Irzyka, z udziałem duchownych jasielskich parafii, uczestniczyły poczty sztandarowe „Solidarności” oraz szkół ponadpodstawowych i reprezentacje klas mundurowych z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach, Zespołu Szkół w Trzcinicy oraz Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Żmigrodzie, władze samorządowe, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych i instytucji oraz mieszkańcy Jasła. Podczas Mszy św. modlono się w intencji duchownych niezłomnych i rychłej kanonizacji błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, a także w intencji Ojczyzny, żołnierzy niezłomnych i ofiary komunistycznych zbrodni.

- Jesteśmy wdzięczni za postać ks. Jerzego Popiełuszki, który oddał swoje życie w służbie miłości miłosiernej i pomimo różnych szykan, pomówień, oszczerstw był obrońcą godności człowieka, ludzkich prawd do wolności – wolności sumienia. I także w naszych czasach jako już błogosławiony Kościoła pokazuje nam co to znaczy zło zwyciężać dobrem. Dzisiaj szczególną pamięcią otaczamy kapłanów, którzy swoją osobą dawali wyraz wierze w Chrystusa i męstwo – niezłomnej postawie patriotycznej. Zapłacili oni najwyższą cenę za wierność Bogu i Ojczyźnie, ponosząc śmierć z rąk niekiedy nigdy nie ujawnionych sprawców

– podkreślił w homilii ks. Łukasz Ślusarczyk.
Kaznodzieja przypomniał wydarzenia sprzed 38 lat, ataki władz komunistycznych na Kościół, zakłamanie w radiu, telewizji i prasie, podsycanie nastrojów antykościelnych.

Po zakończeniu Eucharystii, złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze przed tablicą upamiętniającą kapelana ,,Solidarności’’, znajdującą się na frontonie kościoła. Po latach udało się ustalić kto zaprojektował i wykonał w tajemnicy tablicę poświęconą ks. Jerzemu Popiełuszce. Jest nim artysta rzeźbiarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Marian Gołogórski. Jego faksymile zostały dodane do tablicy, która została zamontowana na ścianie kościoła 10 maja 1987 r.

W okolicznościowym przemówieniu starosta jasielski Adam Pawluś przypomniał okoliczności brutalnego mordu dokonanego 19 października 1984 r. na ks. Jerzym Popiełuszce przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w mundurach ruchu drogowego Milicji Obywatelskiej.

– Rocznicę śmierci księdza Jerzego obchodzimy niedługo po pogrzebie Jerzego Urbana, który pomimo działalności wrogiej narodowi polskiemu 11 października został pochowany na Powązkach wojskowych w Warszawie. To właśnie Jerzy Urban, rzecznik prasowy rządu generała Jaruzelskiego, symbol i twarz PRL-owskiej propagandy, prowadził kampanię nienawiści przeciwko księdzu Jerzemu Popiełuszce. Kilka lat temu przyznał, że to on był autorem paszkwilanckiego tekstu wymierzonego w księdza Jerzego. W wydanej w 2013 roku książce, która jest wywiadem-rzeką, opowiada o swojej pracy na stanowisku rzecznika rządu generała Wojciecha Jaruzelskiego. Mówił jak atakował opozycję i Radio Wolna Europa, księży i Kościół katolicki. Pod pseudonimem Jan Rem m.in. na łamach warszawskiego tygodnika „Tu i Teraz” publikował felietony, atakując Kościół i księdza Jerzego. W jednym z nich pod znamiennym tytułem „Seanse nienawiści” na miesiąc przed uprowadzeniem księdza Jerzego Popiełuszki, napisał, że odprawiane przez niego msze święte w żoliborskim kościele są seansami nienawiści

– mówił Adam Pawluś, cytując fragmenty felietonu Jerzego Urbana, który napisał, że ksiądz jest organizatorem „sesji politycznej wścieklizny”. Starosta przypomniał, że tekst Urbana nie pozostał bez wpływu na późniejszy bieg zdarzeń, doprowadził do zamordowania księdza, co potwierdził na procesie toruńskim mecenas Edward Wende.

- W rocznicę śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki po raz kolejny spotykamy się pod tablicą jemu poświęconą, nie tylko po to, aby uczcić pamięć o nim, ale także po to aby mówić o minionych wydarzeniach i prawdzie historycznej. Jako działacz „Solidarności”, świadek i uczestnik tamtych wydarzeń, zastanawiam się, jak to jest możliwe, że najwyżsi rangą funkcjonariusze systemu komunistycznego opływają w bogactwa, biorą pieniądze z Brukseli, szkalują Polskę, a po śmierci chowani są z honorami. A ci co walczyli o wolną Polskę często są zapomniani, znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Nie możemy godzić się na taki stan rzeczy, musimy głośno mówić o tamtych wydarzeniach po to, aby młode pokolenie poznało prawdę historyczną. I nie ma to nic wspólnego z nieszanowaniem polskiej tradycji, że o zmarłych mówi się dobrze albo wcale. Potrzebne jest poznanie prawdy historycznej o wydarzeniach towarzyszących wprowadzeniu stanu wojennego i działalności osób pokroju Jerzego Urbana i to nie tylko w odniesieniu do księdza Jerzego Popiełuszki. Jesteśmy to winni księdzu Jerzemu i wszystkim ofiarom stanu wojennego

– podkreślił Adam Pawluś.

Na zakończenie uczestnicy uroczystości odśpiewali pieśń „Ojczyzno ma”, która była w stanie wojennym hymnem „Solidarności”. Śpiewano ją podczas mszy za Ojczyznę w kościele św. Stanisław Kostki, odprawianych w latach 80. na warszawskim Żoliborzu. Autorem słów i muzyki jest. ks. Karol Dąbrowski.

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych został ustanowiony uchwałą Sejmu 4 października 2018 roku. Święto obchodzone jest corocznie 19 października. Wybór daty nie jest przypadkowy – 19 października 1984 r. został uprowadzony i brutalnie zamordowany przez Służbę Bezpieczeństwa ks. Jerzy Popiełuszko. Święto ma upamiętniać „bohaterów, niezłomnych obrońców wiary i niepodległej Polski”.

Organizatorem obchodów był starosta jasielski, Stowarzyszenie „Solidarni w Jaśle” oraz NSZZ Solidarność Region Podkarpacie Oddział w Jaśle.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jasło. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych - Jasło Nasze Miasto

Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto