Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jasło pamięta. Obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

OPRAC.:
Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Fot. Starostwo Powiatowe w Jaśle
Obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego w Jaśle zostały podzielone na dwie części. Pierwsza odbyła się w Zespole Szkół Budowlanych im. Króla Kazimierza Wielkiego w Jaśle. Druga – wieczorna odbyła się w kościele pw. św. Stanisława BM i przed obeliskiem upamiętniającym strajk w Hucie Jasło i przed tablicą poświęconą bł. ks. Jerzemu Popiełuszce.

Młodzież Zespołu Szkół Budowalnych przygotowała specjalną inscenizację, nawiązującą do wydarzeń, do jakich doszło w Polsce przed 41 laty. Przed budynkiem szkoły, przy stojącym obok „koksowniku”, uczniowie przebrani w milicyjne mundury legitymowali wszystkich zaproszonych na akademię gości, sprawdzając ich tożsamość. Na zorganizowanej wystawie można było obejrzeć wiele przedmiotów, pamiątek i dokumentów z minionej epoki.

Wydarzenia sprzed 41 lat przybliżył uczniom starosta jasielski Adam Pawluś. Dr Marcin Bukała z Oddziału IPN w Rzeszowie wygłosił referat „ Stan wojenny w Polsce południowo-wschodniej”, a prezes zarządu Stowarzyszenia „Solidarni w Jaśle” Kazimierz Rozenbajger przedstawił m.in. sylwetki osób, które poprzez swoją patriotyczną postawę stały się ofiarami stanu wojennego. Ponadto Jan Hap, pracownik Huty Szkła w Jaśle, ówczesny przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”, opowiedział zgromadzonym o wydarzeniach, jakie miały miejsce w zakładzie pracy, o strajku i internowaniu pracowników – działaczy Solidarności.

W części artystycznej akademii młodzież szkolna, w ramach inscenizacji słowno-muzycznej, wcielała się w różne role, przybliżając zgromadzonym atmosferę stanu wojennego.

Druga, wieczorna część uroczystości, rozpoczęła się mszą św. w kościele pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika, odprawioną w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego. Po zakończonej mszy, przedstawiciele władz samorządowych, „Solidarności”, służb mundurowych, firm i instytucji oraz placówek oświatowych złożyli kwiaty i zapalili znicze przed obeliskiem upamiętniającym strajk pracowników Huty Szkła w Jaśle oraz przed tablicą bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Solidarni w Jaśle” Kazimierz Rozenbajger przedstawił listę internowanych i skazanych działaczy Związku Zawodowego „Solidarność” z terenu Delegatury Jasielskiej „Solidarności”.
Starosta jasielski Adam Pawluś podziękował wszystkim zgromadzonym za udział w obchodach, które kultywują pamięć o ofiarach tamtego okresu.

Uroczystości swoją obecnością uświetniły poczty sztandarowe oraz jednostki strzeleckie z Kołaczyc i Trzcinicy.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto