MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Prace konserwatorskie przy kaplicy grobowej Gorayskich w Szebniach

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Na cmentarzu w Szebniach rozpoczęły się prace konserwatorskie przy kaplicy grobowej Gorayskich
Na cmentarzu w Szebniach rozpoczęły się prace konserwatorskie przy kaplicy grobowej Gorayskich Gmina Jasło
Rozpoczęły się prace konserwatorskie przy kaplicy grobowej rodziny Gorayskich, znajdującej się na cmentarzu komunalnym w Szebniach (powiat jasielski). Zostaną sfinansowane w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Koszt wykonania prac wyniesie prawie 330 tysięcy złotych, z tego wkład własny gminy Jasło wynosi 2 procent wartości zadania.

Kaplica grobowa Gorayskich w stylu neogotyckim zbudowana została w 1894 roku, a wpisana do rejestru zabytków w 2018 r. Prace konserwatorskie i roboty budowlane polegać będą na zmianie sposobu odprowadzenia wód opadowych m.in. poprzez demontaż kostki brukowej wzdłuż południowej ściany.
Wewnątrz krypty grobowej uzupełnione zostaną tynki. Wyremontowane zostaną schody zewnętrzne.
Natomiast w kaplicy nad kryptą grobową wyremontowane zostaną ściany i wymieniona stolarka drzwiowa. Renowacji poddane zostaną okna z elementami witrażowymi. Prowadzone będą również prace przy kolebkowym stropie kaplicy oraz wyczyszczona posadzka.

Roboty mają zostać zakończone do końca października br., a ich wykonawcą jest firma Usługi Wysokościowe K2 Dawid Musiał.

Gorayscy byli właścicielami Szebni od 1789 roku, kiedy to Aleksander Gorayski, szambelan króla Stanisława Augusta Poniatowskiego ożenił się z Teofilą Bukowską, właścicielką dóbr w Szebniach. Rodzina Gorayskich była w posiadaniu majątku aż do 1939 roku. Ostatnim właścicielem dworu i majątku był Adam Gorayski (1905 – 1980), który w 1939 roku opuścił Polskę. Podczas II wojny światowej w dworze mieszkali oficerowie niemieccy i personel weterynaryjny. Po wojnie w dworze był Państwowy Dom Dziecka (1962 – 2001). W 2006 roku spadkobiercy właścicieli upominali się o zwrot, ale sąd przyznał własność Starostwu Powiatowemu w Jaśle.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto