Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest porozumienie ws. pensji pielęgniarek i położnych z jasielskiego szpitala. Czekały na to od 2022 roku

Jakub Hap
Jakub Hap
Związki zawodowe działające przy jasielskim szpitalu poinformowały w sobotę, że duża liczba zatrudnionych w tej placówce pielęgniarek i położnych uzyska w 2024 roku wynagrodzenie według posiadanego wykształcenia - o co zabiegano od 2022 roku
Związki zawodowe działające przy jasielskim szpitalu poinformowały w sobotę, że duża liczba zatrudnionych w tej placówce pielęgniarek i położnych uzyska w 2024 roku wynagrodzenie według posiadanego wykształcenia - o co zabiegano od 2022 roku fot. Bogdan Hućko
Podjęły walkę i wywalczyły swoje – tak w skrócie podsumować można sobotni finał negocjacji, które prowadzili z dyrektor jasielskiego szpitala przedstawiciele pielęgniarek i położnych. Przyczyną zaistniałego sporu, związanego z wynagrodzeniami, były obowiązujące w placówce przy ul. Lwowskiej zasady awansu zawodowego. A w zasadzie… ich brak.

Pielęgniarki i położne domagały się uznania przez pracodawcę ich wykształcenia oraz ustalenia wynagrodzenia zasadniczego w oparciu o kwalifikacje – zgodnie z obowiązującymi przepisami.

- Od lipca 2022 r. zasady stosowania ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne są niejasne i oparte na całkowitej uznaniowości (…). Pracodawca nie określił, jakie są zasady awansu zawodowego pielęgniarek i położnych. Za awans zawodowy nie uznajemy wyłącznie możliwości uczestniczenia w konkursie na pielęgniarkę oddziałową czy naczelną - mówiła podczas niedawnej sesji Rady Powiatu w Jaśle Agnieszka Maksym, przewodnicząca Zakładowej Organizacji Związkowej Związku Pielęgniarek Operacyjnych i Anestezjologicznych działającego przy Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle.

"Chaos w zakresie wynagrodzeń"

Protest, jakim zagrozili przedstawiciele pielęgniarek i położnych miałby być pokłosiem nie tylko m.in. braku czytelnego katalogu ich stanowisk (uporządkowanych od najniższego do najwyższego), ale również „ogólnego chaosu w zakresie wynagrodzeń". Mają o nim świadczyć takie działania dyrekcji szpitala jak np. odmowa podwyższania wynagrodzeń zasadniczych (zgodnie z ustawą) pielęgniarkom, które podniosły swoje kwalifikacje nawet na mocy zawartych z pracodawcą umów oraz brak odpowiedzi pracodawcy na wnioski o wyrównanie obniżonych wynagrodzeń. Ale też – co istotne – degradacja pracownic z tytułem zawodowym magistra.

- W 2022 r. rozpoczęto procedurę zmiany umów o pracę w zakresie stanowiska pracy. Kolejno przedkładane były porozumienia stron w zakresie obniżenia wynagrodzeń zasadniczych i degradacji. Stało się to dokładnie wtedy, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia przestał przekazywać pieniądze na wynagrodzenie na konkretną pielęgniarkę, tj. na ,,pesel”, lecz dokonywał tego zbiorczo jako wzrost kwoty kontraktu (...). Rozpoczął się problem z możliwością uzyskania wyższego wynagrodzenia i awansu zawodowego (...). Doszło do degradacji pielęgniarek i położnych, tak, aby nie było koniczności podnoszenia im płacy. Panie, które przez wiele lat pracowały dla szpitala jako magister pielęgniarstwa, przestały być potrzebne. Odtąd pracodawca nie wymagał już od nich wykształcenia - wyjaśniała radnym powiatowym Agnieszka Maksym.

- Warto wyraźnie zaznaczyć, iż mimo niepodpisania porozumień zmieniających, pracodawca z dnia na dzień, bez podstawy prawnej, zaprzestał wypłaty wynagrodzeń zasadniczych według zasad określonych w umowie o pracę. Od tego momentu szpital nie potrzebuje już magistrów, specjalistów. Wystarczy prawo wykonywania zawodu. Mimo, iż ówczesny minister jasno zadeklarował, iż w przypadku osób, które w ubiegłym roku miały uznane przez pracodawców kwalifikacje i były zgłoszone do NFZ, w tym roku należy zakwalifikować je do podwyżek tak samo. Jesteśmy w posiadaniu dokumentów stwierdzających, iż właśnie w taki sposób, czyli jako mgr, byłyśmy wykazywane do NFZ. Zaznaczamy, że wysokość wynagrodzenia jest wypadkową m.in. wykształcenia, którego nie da się obniżyć poprzez twierdzenie, iż nie jest ono wymagane - tłumaczyła przewodnicząca Zakładowej Organizacji Związkowej Związku Pielęgniarek Operacyjnych i Anestezjologicznych przy Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle.

Rozmawiali i się dogadali

W miniony piątek związkowcy (również ze Związku Pielęgniarek Szpitala Specjalistycznego w Jaśle) zaznajomili ze swoimi postulatami władze powiatu jasielskiego oraz spotkali się z dyrektor lecznicy, Beatą Trzop. Negocjacje z nią były kontynuowane w sobotę i zakończyły się sukcesem.

- Uznane zostanie wykształcenie pielęgniarek i położnych, które do 31 grudnia 2023 r. złożyły w administracji szpitala dokumentację potwierdzającą uzyskany poziom kwalifikacji zawodowych. Jednocześnie, w oparciu o posiadane wykształcenie od 1 stycznia 2024 r. ustalone zostanie wynagrodzenia zasadnicze. Prawo do najwyższego wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego w ustawie z 8 czerwca 2017 r. uzyskają pielęgniarki i położne legitymujące się tytułem magistra (pielęgniarstwa lub położnictwa) i specjalizacją. Zostaną one przyporządkowane do grupy drugiej, o ile legitymują się co najmniej 5-letnim stażem pracy w zawodzie. Pielęgniarki i położne z wyższymi kwalifikacjami – tytułem magistra lub/i specjalizacją – uzyskanymi po 31 grudnia 2023 r., ale przed 1 lipca 2025 r. będą mogły liczyć na wzrost wynagrodzeń zasadniczych od 1 lipca br. W tym celu zarówno związki zawodowe jak i pracodawca od maja br. rozpoczną rozmowy (...). Aktualnie – w marcu – pielęgniarki i położne mogą spodziewać się korzystanych zmian umów o pracę w zakresie wynagrodzeń zasadniczych oraz wypłaty wyrównania wynagrodzeń od stycznia. Następne rozmowy rozpoczną się w maju, w celu ustalenia wynagrodzeń zasadniczych dla osób, które w pierwszym półroczu podniosły lub podniosą swoje kwalifikacje zawodowe - przekazała w wystosowanym komunikacie Zakładowa Organizacja Związkowa Związku Pielęgniarek Operacyjnych i Anestezjologicznych przy Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle.

O wynegocjowane zmiany środowiska związkowe zabiegały od 2022 r.

- Liczymy, że dzięki nim Szpital Specjalistyczny w Jaśle zatrzyma kadrę wysoko wykwalifikowanych pielęgniarek i położnych, a także stanie się atrakcyjnym miejscem zatrudnienia, z którym warto związać swoje życie zawodowe - nie kryją przyszpitalni związkowcy.

I dodają, że dzięki osiągniętemu porozumieniu szpital przy ul. Lwowskiej "stał się jednym ze szpitali powiatowych na Podkarpaciu, w którym w pełni została zrealizowana ustawa z 8 czerwca 2017 r. w zakresie ustalenia wysokości wynagrodzenia zasadniczego w oparciu o posiadane kwalifikacje pielęgniarek i położnych".

- Przedstawiciele Związków Zawodowych mają nadzieję, że ich argumenty przekonały zarówno dyrekcję (szpitala - red.) jak i Zarząd Powiatu w Jaśle, że godziwie wynagradzany pracownik - pielęgniarka, położna - to pracownik związany ze szpitalem, z którym można myśleć o rozwoju jego działalności i liczyć na aktywne włączenie się w ten proces, a dobrze wykształcony - to bezpieczeństwo pacjentów - podsumowują związkowcy w sobotnim komunikacie Zakładowej Organizacji Związkowej Związku Pielęgniarek Operacyjnych i Anestezjologicznych przy Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jest porozumienie ws. pensji pielęgniarek i położnych z jasielskiego szpitala. Czekały na to od 2022 roku - Nowiny

Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto