Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KK-T JDK i PTTK zapraszają w Góry Grybowskie. Wycieczka w najbliższą sobotę

OPRAC.:
Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Wyjazd nastąpi sprzed Jasielskiego Domu Kultury
Wyjazd nastąpi sprzed Jasielskiego Domu Kultury Fot. Bogdan Hućko
Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury razem z Polskim Towarzystwem Turystyczno - Krajoznawczym Oddział w Jaśle organizują wyjazd w najdalej wysunięte na zachód pasmo Beskidu Niskiego - Góry Grybowskie. Wycieczka została zaplanowana na sobotę, 14 października.

Góry Grybowskie rozpościerają się pomiędzy Kotliną Sądecką a Górami Hańczowskimi. Ich zachodnią granicą jest dolina Kamienicy Nawojowskiej (droga Krynica Zdrój - Nowy Sącz), a wschodnią - dolina Ropy.
Uczestnicy wycieczki przejdą średnio wymagającą, około 6-kilometrową trasą, prowadzącą z Ptaszkowej przez Jaworze do Przełęczy nad Bacówką. Program przewiduje również dojazd do Kamiannej i zwiedzanie Pasieki Barć oraz wstąpienie do Browaru w Grybowie z możliwością zakupu piwa.

Ptaszkowa (województwo małopolskie, powiat nowosądecki, gmina Grybów) - wieś położona na południowy zachód od Grybowa, w rozległej dolinie, pośród wzniesień Beskidu Niskiego. W miejscowości znajduje się zabytkowy drewniany kościół pw. Wszystkich Świętych z 1555 r. Na ścianach kruchty południowej widać pozostałości malowideł patronowych z XVI wieku oraz fragmenty polichromii z 1795 roku o charakterze baroku ludowego. Najcenniejszym zabytkiem wyposażenia jest gotycka rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem z około 1420 roku znajdująca się w prawym ołtarzu bocznym.

Jaworze 882 (m n.p.m.) - najwyższy szczyt pasma, zalesiony, położony na południe od Ptaszkowej. Krzyżują się na nim dwa szlaki turystyczne: niebieski i zielony. Od 2005 roku na wierzchołku stoi platforma widokowa z krzyżem, składająca się z kilku kondygnacji, do których prowadzą wysokie schody. Z wieży rozciąga się rozległy widok. Można podziwiać m.in.: Beskid Niski, Sądecki, Wyspowy, Pogórze Karpackie, a przy dobrej widoczności także Tatry.

Kamianna - wieś otoczona koroną gór porośniętych lasami, głównie jodłowymi, co sprawia, że panuje tam niepowtarzalny mikroklimat. Lasy tworzą naturalny filtr, dzięki któremu jest tu czysta woda, czyste powietrze i czysta gleba. Pasieka Barć leży w górach, na wysokości 650 m n.p.m., pośrodku lasów iglastych. Znajduje się w niej skansen, dział produkcji pasiecznej, dział farmacji, dział dydaktyczny i sklep przypasieczny z pełnym asortymentem własnych miodów i produktów pszczelich (program uwzględnia możliwość degustacji miodu na waflu - koszt 10 zł.)

Termin wycieczki: 14 października br. (sobota), wyjazd godz. 7.30 sprzed budynku JDK; powrót około godz. 20.00.
Koszt wycieczki: 110 zł; członkowie PTTK, posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi - 100 zł.
Zgłoszenia i wpłaty: PTTK Oddział w Jaśle, ul. Floriańska 15; od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 17.00.
Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
Informacja w JDK: tel. 514 284 625.
Uwaga: obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki atmosferyczne.
Organizator zastrzega sobie prawo zmiany trasy wycieczki oraz odwołania wyjazdu z przyczyn od niego niezależnych.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto