Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kołaczyce. Są wyniki badań ścieków, które wpływały do Wisłoki z oczyszczalni

Jakub Hap
Jakub Hap
WIOŚ w Rzeszowie
Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie przedstawił wyniki badań próbek ścieków i wody z Wisłoki, pobranych podczas interwencji przy zrzucie z oczyszczalni ścieków w Kołaczycach.

O prawdopodobnym zanieczyszczeniu rzeki pisaliśmy w artykule Nieoczyszczone ścieki w rzece? WIOŚ: "Wyczuwalny był gnilny zapach". Wyniki badań WIOŚ, wykonanych w następstwie działań podjętych po interwencji wędkarza są już znane.

- Uzyskane wyniki analiz próbek ścieków pobranych w dniu 5.09.2022 r. z wylotu kolektora oczyszczalni wykazały przekroczenie wartości wskaźników zanieczyszczeń w ściekach odprowadzanych do odbiornika, w odniesieniu do wartości dopuszczalnych określonych w pozwoleniu wodnoprawnym. Wyniki analiz próbek wody odbiornika pobranych w dniu 5.09.2022 r. powyżej i poniżej miejsca odprowadzania ścieków z oczyszczalni nie wykazały znaczącego wpływu odprowadzanych ścieków na jakość wody rzeki Wisłoki. Nie uległy również zmianie warunki tlenowe wody

- poinformował WIOŚ na Twitterze.

Jeszcze przed ukazaniem się komunikatu WIOŚ obszerne oświadczenie w sprawie przedstawione zostało przez kołaczycki samorząd i miejscowy zakład gospodarki komunalnej. Można zapoznać się z nim poniżej:

W związku z zakłóceniami do jakich doszło podczas zrzutu ścieków oczyszczonych do rzeki Wisłoki z oczyszczalni ścieków w Kołaczycach, Burmistrz Kołaczyc i Prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Kołaczycach zapewniają, że dokładają wszelkich starań aby jakość zrzutu była jak najlepsza. Poczyniono wiele działań zmierzających zarówno do zdiagnozowania problemu, jak też do poprawy sprawności działania systemu oczyszczania ścieków. Informujemy, że została nawiązana współpraca z firmą, która od lat zajmuje się technologiami oczyszczania ścieków, jak też wybudowała i zmodernizowała wiele oczyszczalni ścieków. Ze wstępnych ustaleń wynika, że potencjalnymi przyczynami incydentu mogło być wiele zdarzeń, które skumulowały się w jednym czasie i wystąpiły łącznie.
Potencjalne przyczyny to między innymi:

  1. Nieprawidłowa jakość wpływających do oczyszczalni ścieków.
    W związku z trwającą suszą i zmniejszonym zużyciem wody przez mieszkańców ścieki trafiające do sieci są bardziej niż zwykle skondensowane, a co za tym idzie posiadają większy ładunek szkodliwych substancji i są trudniejsze do oczyszczenia. Istnieje również potencjalna możliwość, że zostały incydentalnie wprowadzone do sieci ścieki

    o niedopuszczalnej zawartości szkodliwych substancji. Mogło to doprowadzić do znacznego osłabienia sprawności działania organizmów żywych mających olbrzymie znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszej oczyszczalni.

  2. Wprowadzenie do systemu ścieków dowożonych o znacznej zawartości szkodliwego ładunku.
    Zgodnie z „Regulaminem dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy Kołaczyce” mieszkańcy, którzy nie mają możliwości wpięcia się do kanalizacji sanitarnej gromadzący swoje ścieki w przydomowych zbiornikach bezodpływowych (szambach) mają obowiązek opróżniania tych zbiorników przynajmniej jeden raz na sześć miesięcy

    ( w niektórych Gminach istnieje obowiązek oczyszczania tych zbiorników jeden raz na dwa miesiące). W bardzo wielu przypadkach te bezodpływowe zbiorniki są opróżniane rzadziej niż jeden raz w roku, co powoduje nagromadzenie się w nich olbrzymiej ilości szkodliwych substancji, które po wprowadzeniu do instalacji powodują potencjalny długotrwały efekt „zatrucia” nadmiernym ładunkiem i pogorszenie parametrów zrzutu.

  3. W sierpniu bieżącego roku dokonano czyszczenia jednego z reaktorów SBR.
    Podczas wykonywanego czyszczenia jeden reaktor SBR został wyłączony z funkcjonowania. Tym samym oczyszczalnia pracował chwilowo tylko na jednym reaktorze. Został usunięty osad zalegający na dnie reaktora, piaski i szlamy jak również osad czynny. Dodatkowo zostały oczyszczone dyfuzory służące do napowietrzania ładunku. Całkowite opróżnienie reaktora z osadu ( co było konieczne) wymagało po zakończonych pracach „zaszczepienia” na nowo mikroflory osadu czynnego od którego zależy skuteczność oczyszczania. Odbudowa i przywrócenie wysokiej sprawności działania mikroflory żywych organizmów po zaburzeniu może wymagać czasu. Prawdopodobnie te działania miały również wpływ na zaistniałą sytuację.

  4. Możliwość niewłaściwego działania systemu sterowania.
    Podczas wizji lokalnej i przeglądu urządzeń przez wyspecjalizowaną firmę zewnętrzną stwierdzono możliwość chwilowego zaniku napięcia na wyjściu ze sterownika głównego, które mogło spowodować okresowe niedotlenienie ładunku znajdującego się w reaktorach SBR, a tym samym niewłaściwe oczyszczenie ścieków.

W związku z powyższymi ustaleniami zarządzono:

  1. Zlecenie specjalistycznej firmie:
    • opracowania analizy zaistniałej sytuacji,
    • opracowanie i wdrożenie natychmiastowych działań mających na celu doraźną poprawę jakości odprowadzanych ścieków,
    • określenie koniecznych działań długoterminowych mających na celu modernizację i rozbudowę istniejącej oczyszczalni ścieków w Kołaczycach.
  2. Stały monitoring pracy oczyszczalni.
  3. Wstrzymanie odbioru ścieków dowożonych.
  4. Ponowne opróżnienie wyczyszczonego reaktora SBR i zaszczepienie go „zdrowym” osadem pochodzącym z innej oczyszczalni ścieków.
  5. Monitoring i kontrolę prawidłowości użytkowania sieci odprowadzania ścieków przez mieszkańców.
  6. W trybie pilnym wymiana niektórych elementów systemu sterowania.
  7. Montaż dodatkowych dyfuzorów poprawiających natlenienie ścieków.

Ponadto informuję, że Gmina Kołaczyce dwukrotnie w 2020 roku i jeden raz w 2021 roku składała wnioski o dofinansowanie przebudowy i rozbudowy oczyszczalni ścieków, które nie uzyskały dofinansowania.
W maju 2019 roku zostało wszczęte postępowanie (zaproszenie do złożenia ofert) na opracowanie projektu rozbudowy i przebudowy istniejącej oczyszczalni ścieków w Kołaczycach. We wrześniu została zawarta umowa na wykonanie ww. dokumentacji z firmą BIOMONT, która deklarowała wykonanie zadania do 15.12.2020 r. Pomimo dwukrotnego aneksowania umowy i wydłużenia terminu do 18.06.2021 r. firma oświadczyła, że z przyczyn niezależnych od niej nie jest w stanie wywiązać się z zadania w ustalonym terminie i jest zmuszona do rozwiązania umowy, co uczyniono.

Burmistrz Kołaczyc i prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Kołaczycach

Zobacz też: Polskie "Malediwy" niedaleko portu Kuźnica

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto