Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lekcja historii w Zespole Szkół nr 3 im. Stanisława Pawłowskiego w Jaśle. Projekcja filmu o Adamie Lorecie

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
O filmie "Loret - leśnik z charakterem" mówił producent Adam Miszczak
O filmie "Loret - leśnik z charakterem" mówił producent Adam Miszczak Bogdan Hućko
W przyszłym roku Lasy Państwowe obchodzić będą 100-lecie istnienia. W jubileusz wpisuje się m.in. film „Loret – leśnik z charakterem”. Bohaterem jest Adam Loret, urodzony w Jaśle, pierwszy dyrektor naczelny Lasów Państwowych, wizjoner i znakomity organizator firmy, która na nakreślonych przez niego zasadach trwa do dziś.

W środę, 27 września, projekcja filmu odbyła się w Zespole Szkół nr 3 im. Stanisława Pawłowskiego w Jaśle dla uczniów jasielskich szkół ponadpodstawowych. Do uczestników spotkania z udziałem m.in. dyrektora Magurskiego Parku Narodowego Norberta Kiecia i nadleśniczego Nadleśnictwa Kołaczyce Artura Paczkowskiego oraz starosty jasielskiego Adama Pawlusia, poświęconego tematyce leśnej i ochronie przyrody, list skierowała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wyrażając uznanie za docenienie tego wybitnego jaślanina, twórcę współczesnego leśnictwa polskiego, pierwszego dyrektora Lasów Państwowych w Polsce.

Starosta jasielski Adam Pawluś podkreślił, że lasy są dobrem narodowym.

- Z mojej inicjatywy powstał park edukacji ekologicznej w Foluszu. Może to nie była wielka inwestycja, ale tam są rośliny karpackie, ścieżki i strefa rekreacyjna. Bez ingerencji człowieka nie da się utrzymać równowagi w przyrodzie

– powiedział starosta, podając przykład dobrych chęci, które kończą się złym efektem w przypadku rezerwatu Kornuty.

- To była polana śródleśna z krzakami kosodrzewiny, które potrzebują słońca. Postawiono tabliczkę z napisem „rezerwat przyrody” i wyrosły chwasty. Dopóki Łemkowie paśli przed wojną krowy, a po wojnie górale wypasali owce, to mieliśmy ewenement - najniżej położone stanowisko naturalnej kosodrzewiny, w Beskidzie Niskim, parę kilometrów od Folusza, na wysokości 700 metrów nad poziomem morza. Niezwykle ważne jest zachowanie równowagi, harmonii. Nie wystarczą dobre chęci, ale racjonalne postępowanie, żeby dobrymi chęciami nie spowodować efektu odwrotnego

– zaznaczył Adam Pawluś.
Przypomniał, że w Ożennej istnieje Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej. -

Musimy dbać o naszą rodzimą, karpacką przyrodę, zachować dla przyszłych pokoleń

– zwrócił się do młodzieży.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Kołaczyce Artur Paczkowski powiedział, że lasy są w dobrych rękach.

- Polscy leśnicy dbają o zasób polskiej przyrody, jej bioróżnorodność roślin i zwierząt. Lesistość naszego kraju, to blisko 30 procent. W skali nadleśnictwa pozyskujemy 60 procent przyrostu rocznego drewna. Lasu mamy coraz więcej. Zawdzięczamy to Adamowi Loretowi, który stworzył te podwaliny i one funkcjonują do dnia dzisiejszego. To wybitna postać polskiego leśnictwa, wizjoner, człowiek, który uformował dzisiejsze Lasy Państwowe

– podkreślił Artur Paczkowski.

Producentem filmu o Adamie Lorecie jest Adam Bogdan Miszczak, właściciel TV Obiektyw, a głównym partnerem Lasy Państwowe. Obraz w reżyserii Marcina Głowackiego, na podstawie scenariusza Michała Patryarchy, ze zdjęciami Mariusza Konopki, premierę miał w lipcu br.

- Jak powiedział reżyser filmu Marcin Głowacki, Adam Loret wrócił do Jasła

– zaznaczył Adam Miszczak, zapraszając do obejrzenia filmu. Ta postać była powszechnie niemal zupełnie nieznana, całkowicie zapomniana w Jaśle.
Adam Loret urodził się 24 grudnia 1884 r. w Jaśle, dokładnie na dworcu, bo jego ojciec był inżynierem kolejnictwa. Uczęszczał do Szkoły Wydziałowej Męskiej, a następnie ukończył Wyższe c.k. Gimnazjum w Jaśle. Był bratem Macieja Loreta, historyka i dyplomaty. To pierwszy dyrektor naczelny Lasów Państwowych, wizjoner i znakomity organizator firmy, która na nakreślonych przez niego zasadach trwa do dziś. Aresztowany we wrześniu 1939 roku przez NKWD, prawdopodobnie został zamordowany w sowieckim więzieniu. Do dziś nie ustalono pewnej wersji jego śmierci.

- Nazwisko Adama Loreta najprawdopodobniej, bo tego nie wiemy, znajduje się na białoruskiej liście katyńskiej, która do tej pory nie jest udostępniona

– powiedział Adam Miszczak.

Uważany jest za członka „Pierwszej Brygady Gospodarczej II Rzeczpospolitej”. Ciesząc się wielkim zaufaniem marszałka Piłsudskiego, zunifikował on polskie leśnictwo po okresie rozbiorów i nadał mu impet rozwojowy, który okazał się jednym z największych sukcesów gospodarczych II Rzeczpospolitej.

Ujęcia do filmu „Loret – leśnik z charakterem” były kręcone m.in. w Jaśle – kościele farnym oraz w dawnym pałacu Sroczyńskich (obecna szkoła medyczna), a także w historycznej leśniczówce w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej oraz w okolicznych lasach, a także w Puszczy Niepołomickiej na terenie ośrodka hodowli żubrów.

W Parku Miejskim w Jaśle wybitną postać II Rzeczypospolitej upamiętnia pomnik.

– Zachęcam do pójścia do parku i odszukania pomnika Adama Loreta

– zwróciła się do młodzieży dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle Agnieszka Chłopek.
Uczniowie nagrodzili film dużymi brawami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto