MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

„Majowa Noc” z Jasielskim Domem Kultury. Blok imprez dzisiaj, 24 maja, od godziny 17

OPRAC.:
Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Blok imprez w ramach "Majowej nocy z JDK" rozpocznie się w piątek, 24 maja, o godzinie 17. Zdjęcie ilustracyjne z 2022 roku
Blok imprez w ramach "Majowej nocy z JDK" rozpocznie się w piątek, 24 maja, o godzinie 17. Zdjęcie ilustracyjne z 2022 roku Marek Dybaś
Jasielski Dom Kultury zaprasza na tradycyjną „Majową noc” – blok imprez muzycznych, tanecznych, artystycznych w piątek, 24 maja. Początek o godzinie 17.

„Na dobry początek” to nie tylko tytuł pierwszego bloku, ale także rozpoczęcie „Majowej Nocy” z JDK. - A będzie się działo, bo jak co roku zapewniamy mnóstwo atrakcji: muzycznych, tanecznych, artystycznych, koncertowych i… garść wspomnień. A to wszystko już w piątek, 24 maja. Startujemy o 17.00 – zaprasza JDK.

Soliści i zespoły wokalne

Na scenie wystąpią soliści i zespoły wokalne JDK (uczestnicy zajęć Ewy Grzebień i Kateryny Kryvoruchko) w znanych utworach, w nowych odświeżonych aranżacjach. Podczas koncertu usłyszmy m.in. „Radość najpiękniejszych lat”, „Walerloo”, „Mavkę, „Boso” oraz wiązankę melodii ludowych. Zaśpiewają: Jakub Kaszowicz, Kornelia Gotfryd, duet: Hubert Piękoś i Aleksandra Skałba, Julia Gancarz, Marlena Zoła, Emilia Starzec oraz Zespół Konsonans.

Tancerze i mażoretki

Z kolei tanecznie zaprezentują się: RR Kids, Nikola Wątroba i mażoretki. RR Kids działa w Jasielskim Domu Kultury od 2023 roku. Instruktorem i choreografem jest Katarzyna Korona. Grupa reprezentuje instytucję podczas imprez kulturalnych w Jaśle oraz bierze udział w konkursach i przeglądach tanecznych. Ostatnie osiągnięcia to: drugie miejsce w XXII Ogólnopolskich Andrzejkowych Spotkaniach Tanecznych w Jaśle oraz drugie miejsce w kategorii 7-11 lat i nagroda jury młodzieżowego w 30. Mikołajkowych Spotkaniach Tanecznych w RCKP w Krośnie.

Nikola Wątroba, tancerka grupy RR Kids jest finalistką pierwszej edycji talent show „Talenciaki”, zorganizowanego przez JDK w kwietniu 2022 r. i zdobywczynią II miejsca w XXII Ogólnopolskich Andrzejkowych Spotkaniach Tanecznych w listopadzie 2023 r., w kategorii 7-11 lat (taniec nowoczesny). W grudniu 2023 r. zajęła I miejsce w 5. edycji „Street Life Dance Jam” w Rzeszowie. Nikola jest również laureatką konkursu „Barbie Extra”, w którym wygrała udział w teledysku z Klaudią Antos, jurorką programu „You Can Dance Nowa Generacja” i światowej sławy tancerką, która wystąpiła m.in. z Jennifer Lopez.

Mażoretki JDK prowadzone przez Paulinę Baran, certyfikowanego instruktora oraz sędzię krajowego tańca mażoretkowego, mają na swoim koncie spore sukcesy. Ostatnie w marcu tego roku w Stalowej Woli, skąd Liwia Gałuszka przywiozła tytuł Mistrza Okręgu oraz I miejsce w Mistrzostwach Mażoretek Okręgu Południowo – Wschodniego, a trio: Maja Czyżowicz, Milena Gałuszka i Emilia Dusza – tytuł II Wicemistrza Okręgu i trzecie miejsce. Podczas Majowej Nocy z JDK, dziewczynki już po raz kolejny będą miały okazję wystąpić ze swoim programem przed jasielską publicznością.

Taneczne retro

Od godziny 18.30 goście JDK wybiorą się w taneczną podróż do przeszłości z grupą Retro Dance, gdzie zobaczą stylizowaną choreografię, dopasowaną do wybranej epoki. Grupa, która skupia osoby 50+, poznaje na cotygodniowych zajęciach różnorodne formy taneczne oraz uczy się krótkich choreografii z ubiegłego stulecia. Te zajęcia to doskonała okazja do aktywnego spędzania czasu w miłym towarzystwie, przy dźwiękach dobrze znanych melodii. W kwietniu 2023 r. na Festiwalu Tańca w Zatorze zespół wytańczył I miejsce w swojej kategorii wiekowej choreografią „New York, New York”.

Wokaliści JDK

Po roztańczonych emocjach, o 19.00 JDK zaprasza na koncert pt. „Vocalny Miszmasz”, również w wykonaniu wokalistów JDK. Będzie im towarzyszył zespół instrumentalny pod kierunkiem Wojtka Nowickiego. Na scenie JDK pojawią się: Aleksandra Wietecha, Eliza Mlicka, Julia Bora, Mikołaj Majda i Onofrio Della Medaglia.

Entuzjaści różnych form muzycznych

O godz. 20.00 wystąpi zespół „Od wtorku”. Grupa powstała w 2021 roku, a tworzą ją entuzjaści różnych form muzycznych, połączył ich apetyt na spontaniczne interpretacje znanych, a czasem zapomnianych ilustracji muzycznych legendarnych wykonawców. Pierwszy występ, w Nowicy, był nieśmiałą próbą zagrania przed publicznością i sprawdzeniem swoich sił. Natomiast koncert w Jasielskim Domu Kultury z okazji drugiej rocznicy śmierci Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza „Nie lubię poniedziałków” (lipiec 2023) był dużym sukcesem. Repertuar grupy skupia się głównie na coverach m.in. takich wykonawców i zespołów jak: David Bowie, Nick Cave, Red Hot Chili Peppers, The Cure. W skład zespołu wchodzą: Natalia Mlicka (wokal), Krzysztof Ziemba (wokal, gitara akustyczna), Krzysztof Głąb (gitara elektryczna), Daniel Kasowicz (gitara basowa), Krzysztof Płaziak (perkusja), Marcin Polański (instrumenty perkusyjne) oraz Mateusz Żydek (trąbka).

Czerwie: „Kult ciała”

Majową Noc z JDK zakończy muzyka na żywo grupy Czerwie do niemego filmu „Kult ciała”, w reżyserii Michała Waszynskiego. Start o godz. 21.30, wstęp wolny.
Czerwie to polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Zespół należy do ścisłej czołówki grup grających „na żywo” muzykę do filmów niemych. Muzycy stworzyli własny, niepowtarzalny styl, charakteryzujący się niekonwencjonalnym wykorzystaniem instrumentów muzycznych oraz będący fuzją wielu gatunków muzycznych. Grupa zagrała do tej pory ponad tysiąc koncertów na polskich i europejskich scenach (w Czechach, Słowacji, Węgrzech, Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii).

„Kult ciała” to kolejny projekt Czerwi, który wzbogacił obraz. Film, który miał swoją światową premierę 18 stycznia w 1930 roku jest adaptacją powieści erotyczno-psychologicznej Mieczysława Srokowskiego. Ta polsko-austriacka koprodukcja zrealizowana m. in. w Warszawie, Budapeszcie i Wiedniu zyskała międzynarodowe uznanie, zdobywając Złoty Medal na festiwalu filmowym w Nicei. Film odnaleziony w Królewskim Archiwum Filmowym w Brukseli został udźwiękowiony tylko na rynek europejski, ponieważ w Polsce nie było jeszcze w kinach aparatury nagłośnieniowej. Czerwie opowie więc muzyką historię Czesława, Hanki i barona Stumberga.

Rzeźbiarz Czesław (Victor Varconi) poszukuje modelki do nowego dzieła „Nowa Wenus”. Poznaje piękną Hankę (Agnes Petersen), która wydaje się być idealną modelką. Wkrótce oboje zakochują się w sobie, ale wychodzi na jaw, że Hanka jest narzeczoną przyjaciela Czesława – barona Stumberga (Fryderyk Delius).

Grupa wystąpi w składzie: Maciej Kudłacik (instrumenty strunowe, Instrumenty perkusyjne i syntezatory), Piotr Bogunia (bas, drumla), Wojciech Zaborowski (instrumenty klawiszowe, akordeon, instrumenty etniczne), Paweł Zawarus (instrumenty perkusyjne i elektronika).

Galeria JDK

Jednocześnie przez cały czas w Galerii JDK będzie dostępna wystawa prac Pauliny i Macieja Gryglaszewskich, a w Sali Multimedialnej będzie można obejrzeć kroniki, dokumentujące 74-letnią działalność domu kultury. Będzie to doskonała lekcja historii o Jasielskim Domu Kultury, sporo ciekawostek, ilustracji, a przede wszystkim dużo wspomnień. A skoro już o wspomnieniach mowa, to na pamiątkę Majowej Nocy będzie można pomalować koszulkę (można przynieść własną, ale koniecznie musi być jasna!), odwzorowując elementy znajdujące się na afiszu Majowej Nocy z JDK. A jest w czym wybierać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto