Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mali studenci Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego na naukowej wycieczce. Odwiedzili Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie

OPRAC.:
Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Mali studenci Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego uczestniczyli w warsztatach w Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie
Mali studenci Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego uczestniczyli w warsztatach w Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie Generator Nauki GEN w Jaśle
Studenci Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego odwiedzili w minioną sobotę, 18 listopada, Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Wyjazdowe warsztaty naukowe dla dzieci to efekt współpracy naukowo-dydaktycznej, jaką przed kilkoma miesiącami instytut nawiązał z Miastem Jasłem.

W auli Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, która na blisko godzinę przerodziła się w szczególnego rodzaju laboratorium, zgromadzono szereg intrygujących eksponatów. Za ich pomocą pracownicy naukowi Instytutu starali się wyjaśnić dzieciom prawa rządzące niektórymi zjawiskami fizycznymi. W przeprowadzeniu wybranych doświadczeń i eksperymentów pomogli sami studenci Juniwersytetu. Podczas naukowego pokazu dzieci dowiedziały się m.in. czym jest moment pędu, jak zachowują się różne przedmioty pod wpływem zmieniającego się ciśnienia oraz czym jest siła tarcia. Mali studenci poznali właściwości powietrza, jak można zbudować poduszkowiec, jak również, które z praw fizyki decydują o tym, że samolot wznosi się w powietrze. Do przeprowadzenia niektórych eksperymentów, młodym naukowcom posłużyły zwykłe przedmioty codziennego użytku, jak choćby odkurzacz, czy też suszarka do włosów.

Nie zabrakło również widowiskowych doświadczeń z wykorzystaniem ciekłego azotu. Dzieci zobaczyły pokaz lewitacji magnetycznej, w którym rolę nadprzewodnika temperaturowego schłodzonego ciekłym azotem pełniła lokomotywa. Zabawka swobodnie lewitowała nad torem magnetycznym, co nie umknęło rzecz jasna uwadze młodych naukowców-amatorów.

Po krótkiej przerwie dzieci w podziale na grupy „Ciekawych świata”, „Poszukiwaczy” i „Odkrywców”, w salach warsztatowych kontynuowały spotkanie z nauką. Tym razem, wspólnie z rodzicami tworzyły z papieru tarczę Newtona i poznały tajemnice barwy białej. Konstruowały także latające modele skrzydła oraz składały papierowe modele samolotów. Zwieńczeniem kreatywnej zabawy z nauką w tle, był konkurs na najdłuższy lot papierowego samolotu.
Kilkugodzinna wizyta małych studentów Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego w krakowskim Instytucie Fizyki Jądrowej PAN, zakończyła się wręczeniem pamiątkowych dyplomów „Młodego naukowca”.

Zadanie Jasielski Uniwersytet Dziecięcy realizowane jest w ramach przedsięwzięcia „Jasło – Miasto Wiedzy” z projektu „Jasło – moje miasto, mój dom” z Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto