Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejscy urzędnicy w Jaśle szykują się do handlowania węglem

GM
Chociaż przedstawiciele rządu od kilku dni na władze samorządowe przerzucają obowiązek dostarczania dla mieszkańców węgla, to brak jeszcze ustawy, która reguluje rynek obrotu węgla na linii kopalnia – samorząd – mieszkaniec. – To na razie etap projektu ustawy. Związek Miast Polskich zgłosił do tego projektu ponad 600 uwag – przekazał Paweł Rzońca, sekretarz miasta Jasła.

Rząd zaproponował, by sprzedaż węgla przez samorządy odbywała się na zasadzie zadania zleconego, na które miasta i gminy otrzymają pieniądze. W ramach ustawy rząd przewiduje, że samorządy będą kupować węgiel po cenie nie wyższej niż 1500 złotych, a następnie sprzedawać nie drożej jak w wysokości 2000 złotych za tonę. – Aktualna cena węgla na rynku to 27000 – 3500 złotych za tonę – czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Kilka zadań

Różnica pomiędzy zakupem a sprzedażą – około 500 złotych - będzie służyć opłaceniu kosztów transportu i organizacji sprzedaży. Na barkach samorządowców będzie też spoczywać obowiązek zebrania od mieszkańców informacji na temat zapotrzebowania na węgiel. Jak zapowiedział na konferencji prasowej minister Jacek Sasin, ustawa dotycząca sprzedaży węgla przez samorządy ma wejść w życie w przeciągu najbliższych 2-3 tygodni.
Jak będzie można kupić węgiel od samorządu? Według wstępnego projektu przygotowanego przez rząd trzeba będzie złożyć do gminy wniosek o tzw. zakup preferencyjny. Mają być też uproszczone przepisy dotyczące zakupu węgla przez gminę. W myśl ustawy samorządy będą zwolnione m.in. z wyłonienia dostawcy węgla poprzez zamówienie publiczne. Oprócz tego nie trzeba będzie wystawiać świadectwa pochodzenia węgla.

Ponad 600 uwag

To etap projektu ustawy. Związek Miast Polskich zgłosił do tego projektu ponad 600 uwag na etapie procedowania nad projektem. - Oczywiście przewidując pewne wynikające z tej ustawy obowiązki dla samorządu są prowadzone wstępne przygotowania – tłumaczy Maciej Jagielski, kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM Jasła. I dodaje, że samorząd czeka na ustawę oraz rozporządzenie wykonawcze. - Niezależnie od tego rozeznawaliśmy w ubiegłym tygodniu możliwości na naszym terenie, gdzie ten węgiel mógłby być przechowywany i dystrybuowany. To nie tylko kwestia placu, ale też wagi, która będzie ważyła dostarczany węgiel, obsługi tego sprzętu. Niezależnie od tego, kiedy ta ustawa zostanie podjęta mamy wiedzę, gdzie moglibyśmy liczyć na jednostki, które mogłyby wesprzeć miasto Jasło w dystrybucji węgla – opisuje kierownik Maciej Jagielski.

Kto będzie mógł dostać taniej?

Szef Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego jasielskiego magistratu nie ukrywa, że władze miasta prowadziły rozmowy z firmami, które w Jaśle miały składy węglowe, posiadały wagi. - Nasza jednostka jaką jest Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, jest dostępny plac i sprzęt potrzebny do prowadzenia sprzedaży – twierdzi Maciej Jagielski.

- Wojewodowie mają zorganizować specjalnie spotkanie dla samorządów, podczas których będzie powiedziane w jakiej formie, na jakich zasadach ma się odbywać handel węglem. Poza ogólnymi informacjami nie ma tych szczegółów – wyjaśnia skarbnik miasta Jacek Borkowski. Dodaje, że wstępnie przyjęto, że mieszkańcy, którzy będą chcieli zakupić węgiel to ci, którzy złożyli deklarację o opalaniu pieców węglem. - Jest potencjalny zbiór osób, które mogą być zainteresowane, ale nie wiemy jak to zostanie ustawowo uregulowane – podsumowuje skarbnik miasta.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto