Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miliony złotych na ratowanie zabytków w powiecie jasielskim. Druga edycja rządowego programu

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Symboliczne wręczenie promes z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w Starostwie Powiatowym w Jaśle
Symboliczne wręczenie promes z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w Starostwie Powiatowym w Jaśle Bogdan Hućko
Ponad 7,6 mln złotych z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków (II edycja) trafiło do samorządów w powiecie jasielskim. Najwięcej otrzymały gminy Nowy Żmigród i Brzyska.

Powiat jasielski otrzymał łącznie 6 141 281 złotych, a ponadto województwo podkarpackie na konserwację zabytków kościoła pw. św. św. Piotra i Pawła w Nowym Żmigrodzie – sanktuarium błogosławionego ks. Władysława Findysza – 1 470 000 złotych.

Starosta jasielski Adam Pawluś podkreślił, że są to bardzo duże finanse, które spływają do takich odległych od Warszawy powiatów jak jasielski.

– Zrównoważona polityka naszego rządu wpływa na rozwój naszych pięknych zabytków

– podkreślił Adam Pawluś.

Powiat Jasielski złożył wniosek na 400 tysięcy złotych na rewitalizację parku pałacowego przy Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle.

– Uczestniczymy w projekcie transgranicznym Polska – Słowacja i wspólnie z województwem preszowskim chcemy zrealizować program związany z ochroną przyrody. W parku przyszpitalnym realizujemy „karpacki ogród deszczowy”. Są to duże pieniądze – 4 miliony złotych. Park nabierze zupełnie innego wyglądu, a również przeprowadzimy renowację tej części, która nie była objęta tamtym działaniem. Całość będzie stanowiło piękne otoczenie przy szpitalu, które będzie służyć nie tylko pacjentom, ale również mieszkańcom Jasła

– przybliżył plany starosta Adam Pawluś.

Poseł Maria Kurowska podkreśliła, że rząd ma świadomość, że zabytki są bardzo cenne dla naszej tożsamości narodowej.

– Utrzymanie tych zabytków w dobrym stanie, to ogromne koszty, na które nie zawsze mogą sobie pozwolić gminy czy miasto. Często kwoty renowacji przekraczają możliwości budżetów gmin, dlatego rząd RP pomyślał, żeby dofinansować, aby nam nie zniszczały te piękne zabytki, które dostaną drugie życie. Naszą tożsamość narodową budujemy nie tylko przez wielkie inwestycje, ale też utrzymanie w dobrym stanie zabytkowych budowli. Niech nam Polska bogata w zabytki pięknieje, nie tylko ta inwestycyjna, ale również ta, która sprawia, że wiemy gdzie nasze korzenie. Możemy podziwiać i nasycać się duchem tych obiektów, przez które mówią wieki

– powiedziała Maria Kurowska.

Samorząd województwa podkarpackiego poparł wniosek parafii pw. św. św. Piotra i Pawła w Nowym Żmigrodzie – sanktuarium błogosławionego ks. Władysława Findysza. Parafia otrzymała 1 470 000 złotych na konserwację zabytków.

– Pamiętam wizytę pani konserwator w listopadzie 2021 roku. Wszyscy załamaliśmy ręce na widok zniszczałego ołtarza. Wydawało się, że stoimy przed takim wyzwaniem, któremu nie podołamy. Środki nasze, konserwatora zabytków, ministra kultury i te z drugiej edycji rządowego programu pozwolą na to, że sanktuarium błogosławionego księdza Władysława Findysza będzie perełką, taką na jaką zasługuje błogosławiony, męczennik czasów komunistycznych

– powiedział wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Wojciech Zając. Dziękował kanclerzowi Kurii Rzeszowskiej prof. ks. Piotrowi Steczkowskiemu, który w wydatny sposób przyczynił się do uzyskania tego dofinansowania.

- Te miliony złotych, które wpłynęły w ramach pierwszego i drugiego naboru, przyczynią się w sposób wydatny na to, że zachowamy to nasze dziedzictwo, te zabytki dla przyszłych pokoleń

– dodał Wojciech Zając.

Gmina Osiek Jasielski, która w I edycji programu nie otrzymała dofinansowania, teraz budżet samorządu zasili 1 278 240 złotych. Zostaną przeznaczone na renowacje ołtarzy w trzech kościołach oraz na przebudowę byłej szkoły w Świerchowej na potrzeby żłobka, którego w gminie nie ma. Z tej puli zostanie przeznaczonych 668 tysięcy złotych na ten cel.

– Jest taka potrzeba w naszej gminie. To jest dobre miejsce, bo nawet jadąc do pracy w kierunku Jasła czy Rzeszowa, można dzieciątko zostawić w żłobku. Powstanie tam 20 miejsc

– powiedział wójt Andrzej Stachurski. Przypomniał, że obecnej kadencji z różnych programów rządowych trafiło do Gminy Osiek Jasielski około 50 milionów złotych na infrastrukturę drogową, wodno – kanalizacyjną, sportową oraz na szkolnictwo.

Starosta Adam Pawluś dodał, że jest w trakcie podpisania dokumentów na renowację postumentu figury Matki Bożej przy ul. Floriańskiej w Jaśle. Będzie to realizowało Stowarzyszenie im. Stanisława Zająca. Koszt to około 50 tysięcy złotych. Stowarzyszenie uzyskało zgodę od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na renowację tej figury, która znajduje się w pasie drogowym DK 28.

– Zakończyliśmy postępowanie związane z zabezpieczeniem terenu i w najbliższym czasie nastąpi wydzielenie pasa drogowego pod wykonanie tej renowacji

– dodał Adam Pawluś.

We wtorek, 3 października, w Starostwie Powiatowym w Jaśle, poseł Maria Kurowska wręczyła symboliczne promesy przedstawicielom samorządów gminnych, które do otrzymanych kwot dołożą tylko po 2 procent z własnych budżetów.

Samorządy z powiatu jasielskiego, które otrzymały dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

Powiat Jasielski: 400 tysięcy złotych na rewitalizację parku pałacowego w Jaśle.
Miasto Jasło: 358 033 złote na remont dachu zabytku przy ul. Wyspiańskiego i wykonanie prac konserwatorskich i restauratorskich zabytkowej bramy cmentarza komunalnego przy ul. Zielonej w Jaśle.
Gmina Kołaczyce: 876 120 złotych na prace renowacyjno – konserwatorski zabytkowych kapliczek oraz cmentarza z I wojny światowej.
Gmina Jasło: 391 100 złotych na prace renowacyjno – konserwatorskie kościołów w Osobnicy, Trzcinicy i Warzycach oraz cmentarza ofiar terroru hitlerowskiego w Warzycach.
Gmina Osiek Jasielski: 1 278 240 złotych na prace renowacyjno – konserwatorskie kościołów oraz przebudowę zabytkowej byłej szkoły w Świerchowej na żłobek.
Gmina Tarnowiec: 392 tysiące złotych na prace konserwatorskie oraz roboty budowlane w dworze Pilińskich w Tarnowcu.
Gmina Nowy Żmigród: 380 tysięcy złotych na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkowym kościele parafialnym w Starym Żmigrodzie.
Gmina Dębowiec: 399 840 złotych na prace remontowo – konserwatorskie zabytkowych przydrożnych kapliczek na terenie gminy.
Gmina Brzyska: 1 milion złotych na wykonanie robót zabezpieczających pałac Kotarskich w Brzyskach przed dalszą degradacją (I etap).
Gmina Skołyszyn: 404 287 złotych na prace renowacyjno – konserwatorskie kościołów oraz figury św. Jana Nepomucena.
Gmina Krempna: 261 660 złotych na renowacje zabytkowych cmentarzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto