Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odpust ku czci św. Mikołaja zainaugurował jubileusz 900-lecia Bączala. Zakończyły się obchody 675-lecia założenia parafii

OPRAC.:
Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Odpustem parafialnym ku czci św. Mikołaja w Bączalu Dolnym zainaugurowano jubileusz 900-lecia Bączala
Odpustem parafialnym ku czci św. Mikołaja w Bączalu Dolnym zainaugurowano jubileusz 900-lecia Bączala Adam Gustek
W środę, 6 grudnia, w kościele w Bączalu Dolnym odbył się odpust ku czci patrona parafii św. Mikołaja, inaugurując wyjątkowy jubileusz 900-lecia Bączala. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1124 roku i zawarta została w dokumencie Benedyktynów z Tyńca koło Krakowa.

Odpust parafialny zainaugurował jubileusz 900-lecia Bączala i jednocześnie zakończył obchody 675-lecia założenia parafii bączalskiej, która została erygowana najpóźniej w 1348 roku, co czyni ją jedną z najstarszych w Diecezji Rzeszowskiej.

Wieczorem, 6 grudnia, w kościele parafialnym pw. Imienia Maryi w Bączalu Dolnym, została odprawiona uroczysta msza święta odpustowa, którą koncelebrowali: ks. Krzysztof Cieśla z parafii Miłosierdzia Bożego w Jaśle oraz proboszcz ks. kanonik Piotr Sałek. Swoją obecność na uroczystości odpustowej zaznaczyli również kapłani z parafii wchodzących w skład dekanatu Jasło – Zachód, na czele z księdzem dziekanem Markiem Cesarzem. W homilii kaznodzieja przypomniał życiorys świętego Mikołaja.

Drewniany, późnogotycki kościół z Bączala Dolnego, wzniesiony przed 1667 rokiem, otrzymał dedykację św. Mikołaja w roku 1669. Konsekracji świątyni dokonał biskup pomocniczy krakowski Mikołaj Oborski, tytularny biskup Laodycei. Świątynia od lat 70. XX wieku znajduje się w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, stanowiąc jeden z najcenniejszych obiektów skansenowskich.

Parafia w Bączalu Dolnym liczy blisko 1400 wiernych. Należą do niej trzy miejscowości – Bączal Dolny, Bączal Górny z gminy Skołyszyn i Opacie (gmina Jasło).

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto