Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni dyskutowali o przyszłości jasielskiego budżetu obywatelskiego

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
UM Jasło
Dotychczasowe trzy edycje Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego nie cieszyły się zbyt dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta, czego efektem była niska frekwencja podczas głosowania. Pierwsza edycja skończyła się w prokuraturze, w trzeciej odrzucono kilka projektów, zanim jeszcze zostały dopuszczone do głosowania, co wywołało falę protestów.

Zdaniem radnego Jana Pierzchały likwidacja BO, byłaby dobrym rozwiązaniem. Innego zdania są władze miasta. – Wyciągamy wnioski, planujemy zmiany wynikające z uwag, które zbieramy od mieszkańców. Chcemy poprawić błędy, które były i liczymy, że odzew będzie większy – podkreśla Małgorzata Adamska-Chmiel, zastępca burmistrz Miasta Jasła. Nie ukrywa, że głównym problemem jest za małe zaangażowanie mieszkańców w wymyślaniu projektów oraz w głosowaniu. Jest zdania, by za wcześnie przesądzać o likwidacji budżetu.

Według Adamskiej-Chmiel trzeba pozwolić na zmiany, które mogą spowodować większe zainteresowanie mieszkańców. - Wszelkie działania w zakresie zarządzania miastem zmierzają do tego, aby mieszkańcy mieli większy głos – podkreśla wiceburmistrz Jasła. Wtóruje jej burmistrz Ryszard Pabian.

- Będziemy dalej podejmowali próby. Uważam, że te próby które były podejmowane były właściwe. Pierwszy rok skończył się jak się skończył, ale zadanie, które wygrało zostało praktycznie zrealizowane, więc trudno mówić o porażce

– nie ukrywa burmistrz Pabian.

Według radnego Lecha Polaka władze miasta powinny położyć większy nacisk na reklamę idei budżetu oraz promocję zgłoszonych przez mieszkańców projektów. - Jeżeli nie wypali, to znowu podejmiemy dyskusję. Powinniśmy wyciągać wnioski, nie tylko negować – zaznacza radny Polak.

Radni 15 głosami „za” przy 1 sprzeciwie i 4 „wstrzymujących” zdecydowali o uchwaleniu nowego harmonogramu budżetu obywatelskiego. I tak składanie propozycji projektu będzie się odbywać od 20 maja do 30 czerwca. Ocena i weryfikacja złożonych projektów do 13 sierpnia. Trzy dni później następuje publikacja wyników ocen i weryfikacji. Na wniesienie pisemnego odwołania w sprawie projektu nie dopuszczonego do głosowania będzie 7 dni od daty opublikowania listy projektów. Rozpatrzenie wniesionego odwołania zostanie zrealizowane do 31 sierpnia.

Do 3 września zostanie ogłoszona lista projektów, które zostaną poddane pod głosowanie. Głosowanie potrwa do 30 października ( będzie co najmniej 30 dni głosowania). Ostatnim etapem jest zatwierdzenie listy projektów do realizacji oraz ich upublicznienie. W harmonogramie budżetu obywatelskiego ten punkt został określony w terminie do 5 listopada.


ZOBACZ TAKŻE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto