Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sanepid w Jaśle znalazł przyczynę zbiorowego zatrucia w DPS w Foluszu. U czterech pracowników ośrodka wykryto salmonellę

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
U czterech pracowników Domu Pomocy Społecznej w Foluszu wykryto salmonellę
U czterech pracowników Domu Pomocy Społecznej w Foluszu wykryto salmonellę Bogdan Hućko
Przyczyną zbiorowego zatrucia pokarmowego 26 pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Foluszu (powiat jasielski) była salmonella. Okazało się, że nosicielami tej groźnej bakterii jest czterech pracowników placówki opiekuńczej. Potwierdziły to badania jasielskiego Sanepidu.

Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Jaśle pobrali 1 grudnia i przebadali 33 próbki żywności, 19 wymazów z rąk personelu i powierzchni roboczych, sprzętu kuchennego oraz 2 próbki wody przeznaczonej do spożycia.

- Nie wykryto obecności bakterii pałeczek salmonella u osób chorych

– zapewniał w czwartek, 7 grudnia, Zbigniew Paja, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Jaśle.

Po przeprowadzeniu wszystkich badań, okazało się, że przyczyną zbiorowego zatrucia jest jednak salmonella wykryta, ale u pracowników DPS.

– Cztery osoby są nosicielami salmonelli. Jest to trzech opiekunów pensjonariuszy, a jedna osoba pomaga w kuchni. Te osoby zostały odsunięte od pracy. Do czasu wyleczenia nie mogą pracować w ośrodku. To oni byli potencjalnymi źródłami zakażeń pensjonariuszy

– powiedział nam w piątek, 8 grudnia, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Jaśle Zbigniew Paja.

– Nosicielem może być także piąty pracownik DPS, który jest w stałym kontakcie z jedną z zakażonych osób i żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, został również odsunięty od pracy

– dodał.

Pierwsze zachorowania stwierdzono 1 grudnia. Część pensjonariuszy skarżyło się na biegunkę. W sumie zachorowano 26 osób, jedna trafiła do szpitala. Ostatnie dolegliwości odnotowano 4 grudnia. Od 5 grudnia nie odnotowano już żadnego nowego zachorowania.

– Sytuacja wydaje się być stabilna

– stwierdził szef jasielskiego Sanepidu.

Dyrektor DPS w Foluszu Marta Misiołek w zamieszczonym 8 grudnia oświadczeniu na stronie internetowej placówki opiekuńczej, stwierdza, że „od dnia 04.12.2023 r. nie było nowych zachorowań, a mieszkańcy czują się dobrze”.

W Domu Pomocy Społecznej w Foluszu mieszka 250 pensjonariuszy. Ośrodek zatrudnia 170 osób, z których 14 zajmuje się przygotowywaniem posiłków.
DPS w czerwcu br. obchodził 50-lecie. Wcześniej w Foluszu funkcjonowało sanatorium przeciwgruźlicze, które uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Rzeszowie, w 1973 roku zostało przekształcone w Państwowy Dom Pomocy Społecznej.

od 12 lat
Wideo

Targi Pełnia Zdrowia Katowice / Dziennik Zachodni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto