Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świder na głębokości 2400 metrów. Za kilka dni stanie się jasne, czy jest tam ciepła woda

Halina Gajda
Wieża wiertnicza, która od maja stoi na polach wokół terenów sportowych w pobliskiej Sękowej wygląda trochę, jak stacja kosmiczna. Zwłaszcza w nocy. Pracujące maszyny słychać z daleka. Emocje narastają - świder jest na głębokości około 2400 metrów i jest na ostatniej prostej.

Sękowski odwiert ma mieć trzy tysiące metrów. Szukają ciepłej wody, którą chcemy wykorzystać do ogrzewania mieszkań, ale też celów rekreacyjnych. Na to, że woda powinna być mamy dowody w postaci badań naukowych. Teraz pozostaje tylko przekonać się, czy teoria potwierdzi się w praktyce.

- Trochę tej wody się już pojawiło. To daje nadzieję i napełnia nas optymizmem. Jednak najważniejszy odcinek wciąż jeszcze przed nami

- mówi Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa.

Wedle przewidywań opartych na analizach geologicznych, wodny konkret ma się pojawić na głębokości około 2800 metrów. Gmina otrzymuje bieżące raporty z postępu prac. To nie tylko wiadomości o tym, na jakiej głębokości jest wiertło, ale też wiele danych na przykład o strukturze gleby.
- Jak już wszystko będzie wiadomo, poznawmy wyniki analiz, będziemy weryfikować nasze plany - mówi.

Odwiert do dopiero początek - wiemy z doświadczeń innych

Gorlickie nie jest jedynym regionem, który ma chrapkę na ciepło z ziemi, jednakowo na potrzeby ogrzewania, ale też celów rekreacyjnych czy balneologicznych. W ostatnich latach, ze wsparciem pieniędzy z funduszu ochrony środowiska, podobne do sękowskiego odwierty zostały wykonane w Kole, Turku, Sieradzu, Lądku-Zdroju, Sochaczewie, Tomaszowie Mazowieckim, Dębicy i Szaflarach. Całkowita wartość dofinansowania wyniosła prawie 170 milionów złotych. W przypadku Tomaszowa dowiercono się do złóż wody o temperaturze 42 stopni Celsjusza i wydajności 80 metrów sześciennych na godzinę.

- Być może woda nie będzie mogła służyć w takim zakresie, jak planowaliśmy do ogrzewania całego miasta, natomiast będzie idealnie się nadawała do stworzenia wodnego parku zdrowia – zapowiadał w styczniu prezydent Tomaszowa Marcin Witko.

Z kolei w Dębicy świder przekroczył głębokość 3400 metrów. Wprawdzie ostatecznie nie nawiercono warstwy, która była potencjalnym kolektorem wód termalnych, to nieco płycej – na głębokości 1907-2836 metrów pojawiły się ujęcia wód z utworów jurajskich o temperaturze 65-70 stopni Celsjusza. Geolog, który nadzorował prace, zasugerował, by tylko częściowo zlikwidować otwór, by w przyszłości móc ewentualnie poprowadzić dalsze badania geofizyczne. Burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk zapowiedział, że samorząd podejmie rozmowy z NFOŚ o finansowaniu dalszych badań, ale trzeba się spodziewać, że to raczej perspektywa przyszłości.

Prawdę poznamy we wrześniu
A co w Sękowej? Jeśli dotrą do wód termalnych o zakładanych wartościach dotyczących zarówno ilości, jak i temperatury, to kolejnym etapem będzie budowa ciepłowni geotermalnej o mocy 6,5 MW i produkcji energii w ilości 40 500 MWh/rok.

- Produkowane ciepło będzie dostarczane do systemu ciepłowniczego miasta – zapowiadał burmistrz Rafał Kukla.

Ciepła woda to również nadzieja na powstanie geotermii dla celów rekreacyjnych. Już teraz poszukiwani są przedsiębiorcy, którzy chcieliby zainwestować w Geotermię Sękowską. Zakończenie prac wiertniczych planowane jest na koniec września 2020r. Następnie w celu potwierdzenia zasobów eksploatacyjnych zostanie przeprowadzone próbne testowanie odwiertu.

- Na podstawie wyników testu określone zostaną parametry złożowe, wydatek i temperatura wypływu wód termalnych. Po zakończeniu wszystkich niezbędnych prac nastąpi rekultywacja terenu oraz przywrócenie go do pierwotnego stanu. Planowany termin zakończenia wszystkich prac, zgodnie z umową, nastąpi w połowie listopada 2020 roku

– tłumaczył nam Waldemar Wybudowski, kierownik Biura Marketingu i Komunikacji Exalo Drilling, wykonawcy odwiertu.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto