Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnowiec ma samorządowy żłobek. Pierwszy w powiecie jasielskim

Jakub Hap
Dwadzieścioro dzieci do 3 lat może uczęszczać do żłobka, który utworzony został przy tarnowieckim publicznym przedszkolu. Placówka działa od 3 lutego. To pierwszy żłobek w powiecie jasielskim prowadzony przez samorząd.

Inwestycja zrealizowana została przez gminę Tarnowiec dzięki wsparciu uzyskanemu w ramach rządowego programu Maluch+.

- Dofinansowanie z budżetu państwa wyniosło 600 tys. złotych, gmina dołożyła około 200 tys. - tłumaczy Agata Augustyn, skarbnik gminy Tarnowiec.

Choć żłobek działa od pierwszego poniedziałku tego miesiąca, oficjalne jego otwarcie odbyło się w czwartek, 13 lutego. Oprócz dyrektor placówki, Elżbiety Fijałkiewicz oficjalnego przecięcia wstęgi dokonali wójt Jan Czubik, jego zastępca Krzysztof Augustyn, skarbnik Agata Augustyn oraz reprezentująca wojewodę podkarpacką Ewę Lenart Małgorzata Dankowska, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

- Trzeba dużej odwagi, żeby zaryzykować, bo to nie są łatwe pieniądze. Trzeba się rozliczyć, dochodzi dużo papierologii, myślę że zarówno wykonawcy, jak i pani dyrektor, a przede wszystkim pani skarbnik wiedzą, co to znaczy te procenty obliczać żeby to wszystko zagrało - chwaliła dofinansowane przedsięwzięcie Dankowska.

Otwarta placówka to pierwszy ukończony żłobek na Podkarpaciu, którego budowa była współfinansowana z programu Maluch+ 2019. Funkcjonuje przy tarnowieckim przedszkolu publicznym.

- Na razie do żłobka uczęszcza dwanaścioro dzieci. Są to dzieci nie tylko z Tarnowca, ale i z Umieszcza, Potakówki, Roztok, Łubna Szlacheckiego, Czeluśnicy, Glinika Polskiego, a nawet Łężyn. Tendencja jest zwyżkowa - jesteśmy w stanie przyjąć dwadzieścioro dzieci - mówi Elżbieta Fijałkiewicz.

Jej zdaniem tarnowiecki żłobek posiada wszystko co jest konieczne, by dziecko czuło się w takim miejscu komfortowo.

- Mamy jedną dużą salę, oczywiście wszystkie sanitariaty, pomieszczenia które są potrzebne do prowadzenia żłobka. Kuchnię mamy przedszkolną, a więc przedszkole zaopatruje w posiłki, bardzo smaczne zresztą, dzieci je uwielbiają. Kadrę wyłoniliśmy w drodze konkursu, cztery wspaniałe panie opiekunki już się sprawdzają, ale krokami milowymi idą do przodu. Mamy też panią sprzątającą, na pełnym etacie. Czekamy, kiedy będziemy mieć pełną dwudziestkę podopiecznych, wygląda na to, że już niedługo, więc spełnimy wszystkie wymogi projektu Maluch+ - podkreśl dyrektor, która pełni również funkcję szefowej przedszkola. W nim prowadzona jest opieka nad dziewięćdziesięciorgiem przedszkolaków podzielonych na cztery grupy wiekowe - trzylatków, czterolatków, pięciolatków oraz sześciolatków.

Dyr. Fijałkiewicz zachęca rodziców, aby zapisywali swoje małe pociechy do nowego, pięknie wykończonego i w środku, i na zewnątrz żłobka.

- Czas rekrutacji minął, mimo to zapisy nadal trwają, bo są jeszcze wolne miejsca. Opłata, jak twierdzą rodzice jest dosyć nieduża - za pełne 10 godzin wynosi 150 złotych na miesiąc, za 8 godzin 135 zł, za 6 godzin 120 złotych.

W ramach programu „MALUCH+” dofinansowywane są „działania na rzecz rozwoju i utrzymania infrastruktury opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, tj. żłobków, klubów dziecięcych i miejsc u dziennych opiekunów”.

- W konkursie, raz w roku ogłaszanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej startować może nie tylko gmina, ale i podmioty prywatne - informuje M. Dankowska. W 2020 r. na realizację programu przeznaczono 400 mln złotych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto