Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W hucie w Tarnowcu praca znów wre. Zobaczcie, jak wygląda produkcja włókien bazaltowych [ZDJĘCIA]

Jakh
Spółka Polski Bazalt S.A., która w 2016 r. wykupiła budynki po tarnowieckiej hucie szkła prowadzi już swoją produkcję w tym miejscu. Włókna bazaltowe, wytwarzane w oparciu o innowacyjną technologię to perspektywiczny biznes, ale i szansa dla okolicznych mieszkańców. Jako pierwsi publikujemy zdjęcia ukazujące nowy zakład od środka.

Pomieszczenia, gdzie przez wiele lat powstawały rozmaite wyroby ze szkła - wizytówka Tarnowca w Polsce i za granicą - nie świecą już pustkami. Od kilku miesięcy praca znów tam wre. Sercem nowego zakładu jest pierwsza na świecie linia pilotażowa z nowatorskim, działającym w niespotykanej dotąd technologii piecem do produkcji włókna bazaltowego. Eksperymentalny ciąg technologiczny umożliwia wytwarzanie wiązek jednorodnych, ciągłych włókien bazaltowych. Na razie stanowią one samoistny produkt, ale docelowo mają być również składnikiem termoplastycznego laminatu oraz prętów zbrojeniowych w osnowie termoplastycznej, które produkowane będą w Tarnowcu w oparciu o autorską technologię Polskiego Bazaltu.

Z myślą o sprzedaży swoich produktów spółka podjęła szeroko zakrojoną współpracę z firmami inżynierskimi i instytutami badawczymi - nie tylko z Polski, ale też Ukrainy oraz Stanów Zjednoczonych. Działalność podjasielskiego zakładu jest bowiem odpowiedzią na zapotrzebowania głównie rynku zagranicznego, m.in. branż związanych z nowymi technologiami, ale również motoryzacyjnej, wojskowej, energetycznej czy górniczej. Produkcję cennych dla nich włókien bazaltowych realizuje na terenie dawnej huty ponad dwudziestu pracowników.

- To mieszkańcy Podkarpacia, w tym powiatu jasielskiego oraz gminy Tarnowiec. Kilkoro z nich pracowało kiedyś w miejscowej hucie - mówi Jarosław Pękala, kierownik zakładu w Tarnowcu. I dodaje, że zgodnie z zapowiedziami rozwój zakładu to gwarancja kolejnych miejsc pracy. - Po uruchomieniu wszystkich planowanych linii produkcyjnych kadra ma być kilka razy liczniejsza. Szacujemy, że może ją tworzyć minimum 150 osób - podkreśla Pękala.

Stuprocentowym akcjonariuszem spółki Polski Bazalt jest Stanisław Rokicki. To Kanadyjczyk polskiego pochodzenia, założyciel Inline Fiberglass Ltd. oraz właściciel spółki Mennica Metale Sp. z o.o. z siedzibą w Radzyminie. Do zainwestowania na Ziemi Jasielskiej zachęcił go wójt Jan Czubik. Prowadzona w Tarnowcu produkcja włókna bazaltowego odbywa się w ramach projektu współfinansowanego z funduszy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Kierownikiem zarządzającym projektem jest Mariola Józwiak-Węclewska.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto