Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Skołyszynie powstaje park turystyki i kultury. Ma być wizytówką gminy

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Podworski park jest wielkim placem budowy. Wybudowany został m.in. pumptrack z torami do jazdy na rowerach górskich po specjalnie wyprofilowanym terenie
Podworski park jest wielkim placem budowy. Wybudowany został m.in. pumptrack z torami do jazdy na rowerach górskich po specjalnie wyprofilowanym terenie Bogdan Hućko
Kompleks rekreacyjno – wypoczynkowy i kulturalny powstaje na niespełna 7 hektarach w ramach rewitalizacji parku podworskiego. Ma być wizytówką Skołyszyna i jedną z atrakcji turystycznych gminy.

O tej inwestycji zrobiło się głośno w lutym i marcu ubiegłego roku, gdy po wycięciu 252 drzew z 311 przeznaczonych do usunięcia, zaprotestowali mieszkańcy oraz przyrodnicy, którzy stwierdzili w parku obecność gatunków chronionych – pachnicy dębowej (gatunek chrząszcza) oraz dwóch mchów zagrożonych wyginięciem – parzocha szerokolistnego (porella platyphylla) i zwiślika długolistnego (anomodon longifolius). Prace zostały wstrzymane do czasu wyjaśnienia wszystkich spornych kwestii ekologicznych.

Park położony w centrum Skołyszyna zajmuje prawie 12 ha i w niczym nie przypomina tego z połowy XIX w., własności Karola Klobassy, jednego z pionierów przemysłu naftowego, który w 1868 r. kupił m.in. Skołyszyn i przebudował park, sprowadzając egzotyczne drzewa i krzewy z całej Europy. Po latach świetności nie ma śladu, bardziej przypomina zagajnik niż park.

W ramach rewitalizacji na obszarze około 6,9 ha powstaną strefy: sportowa, zabaw dla dzieci, kulturowo – rozrywkowa, edukacyjno – przyrodnicza, wodna, ciszy, parkowo – leśna, a także łąka kwietna.

Miejsce to zostanie wyposażone w szereg atrakcji adresowanych do wszystkich grup wiekowych, m.in. w utwardzone ścieżki spacerowe, integracyjny plac zabaw dla dzieci, pumptrack z torami do jazdy na rowerach górskich po specjalnie wyprofilowanym terenie, zadaszenie części placu w formie pergoli służące spotkaniom towarzyskim czy organizacji imprez plenerowych, strefę sensoryczną, jak też pomosty nad akwenami. Dopełnieniem całości będą elementy małej architektury (ławki, stoły, kosze, tablice informacyjne), sanitariaty, oświetlenie oraz monitoring wizyjny. Przewiduje się również uzupełnienie zieleni parkowej. W parku będą się znajdowały elementy dotyczące nafty tj. interaktywna ławka Klobassy, lampa naftowa oraz makieta z odtworzeniem historycznego terenu parku. Kompleks parkowy będzie pełnił funkcję rekreacyjno - wypoczynkową i kulturalną dla mieszkańców oraz przyczyni się do podniesienia atrakcyjności turystycznej Gminy Skołyszyn.

Wójt Gminy Skołyszyn Bogusław Kręcisz podkreśla, że rewitalizacja parku wpisuje się w wartości historyczne, dziedzictwo kulturowe, a tym samym promowanie turystyki krajoznawczej.

- Teren parku ma bogatą historię nawiązującą do początków naftownictwa. W latach 70. XIX wieku Skołyszyn kupił Karol Klobassa – Zrencki, bliski wspólnik Ignacego Łukasiewicza. Stworzyli oni nową gałąź gospodarki – kopalnictwo i przemysł naftowy, z którego później wydzielił się przemysł gazowniczy. Klobassa część dużych zysków generowanych w spółce naftowej przeznaczył na budowę nowej siedziby w Skołyszynie, pałacu w stylu renesansowo- barokowym wraz ze zespołem parkowym i stawami podworskimi. Do parku sprowadzał gatunki drzew z różnych stron świata, aby uatrakcyjnić jego zagospodarowanie. Po jego śmierci, majątek przez wiele lat przechodził w ręce spadkobierców Klobassy. Ostatecznie został doszczętnie spalony przez niemieckich żołnierzy podczas działań wojennych w 1945 r. Obecnie na miejscu pałacu w Skołyszynie stoi budynek Ośrodka Zdrowia, w parku zachowany został stary 120-letni drzewostan

– mówi Bogusław Kręcisz.

Wszystkie prace w obrębie parku związane z wycinką i pielęgnacją drzew prowadzone są po uprzednim uzyskaniu przez wykonawcę wszelkich decyzji derogacyjnych wydanych przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Natomiast roboty budowlane prowadzone są pod stałym nadzorem dendrologicznym i ornitologicznym z zachowaniem wszelkich zasad dotyczących ochrony środowiska.

Prace są mocno zaawansowane. Wykonano nasadzenia zastępcze na podstawie decyzji starosty jasielskiego. Oczyszczone i wyregulowane zostało dno stawu, a także wyregulowany został strumyk. Wybudowany został tor pumptrack, a także zamontowana toaleta samoobsługowa podłączona do infrastruktury technicznej. Z innych elementów architektury są już molo i pomost nad stawem, o identycznych rozmiarach(15 x 3 metry), a także kładki nad strumykiem.

Obecnie trwają prace przy odwodnieniu terenu parku, instalowane jest oświetlenie i monitoring, budowane są ścieżki pieszo – rowerowe, przyrodnicze i parkowe. Kolejnym etapem będzie budowa placu zabaw wraz ze strefą sensoryczną. W parku zamontowana zostanie interaktywna ławka Klobassy. Będzie to rzeźba w skali 1:1 Karola Klobassy, trzymającego w ręku lampę naftową. Powstanie też wiklinowa wioska (domki i rzeźby z wikliny) i drewniana glorietka. Będą ławki i elementy małej infrastruktury.

Prace budowlane – zgodnie z umową – mają zakończyć się do 31 lipca br., a odbiór końcowy robót do 31 sierpnia.

Rewitalizacja parku będzie kosztować 9 990 151,84 złotych brutto, w tym 216 480 złotych to dokumentacja, a roboty budowalne – 9 773 671,84 zł. Inwestycja została dofinasowana 7 650 000 zł z Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych. Nadzór inwestorski to 131 610 zł. Projekt realizowany jest w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

- Na działkach sąsiadujących z parkiem w najbliższych latach będą realizowane niezwykle ważne dla naszego samorządu inwestycje, które będą wpisywać się w krajobraz parkowy i funkcjonowanie tego miejsca. Na działce od strony zachodniej rozpoczynamy budowę Gminnego Żłobka dla dzieci do lat 3, natomiast w części południowej, planujemy budowę Gminnego Centrum Kultury i Turystyki, które będzie uzupełnieniem kompleksu parkowego, ale też centrum organizowania różnego rodzaju działań związanych z kulturą i turystyką na terenie naszej gminy

– podkreśla Bogusław Kręcisz.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto