Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Witkacy wraca do Tarnowca. Promocja książki Wacława Kozdrója

OPRAC.:
Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
W Gminnym Ośrodku Kultury w Tarnowcu odbyła się promocja książki Wacława Kozdrója „Leszczyńscy h. Sas z Tarnowca. Historia rodu i przyjaźni z Witkacym”. Autor opowiedział o rodzie Leszczyńskich i powstawaniu książki. Ponadto młodzież wystawiła przedstawienie teatralne oparte na tekstach Witkacego.

Podczas spotkania zaprezentowana została książka Wacława Kozdrója „Leszczyńcy h. Sas z Tarnowca. Historia rodu i przyjaźni z Witkacym”. Przedstawia ona związki ostatniego przed II wojną światową właściciela dworu w Tarnowcu prof. Jana Leszczyńskiego z wybitnym malarzem, pisarzem i filozofem Stanisławem Ignacym Witkiewiczem. Artysta wielokrotnie był gościem tarnowieckiego dworu, tu odbywał dyskusje filozoficzne, a przede wszystkim portretował rodzinę Leszczyńskich. Właściciel dworu w Tarnowcu urodził się w Krośnie w 1905 r. i był synem wysokiego urzędnika starostwa w Krośnie. To jeden z mało znanych faktów z lokalnej historii. Jan Leszczyński zaopiekował się spuścizną literacką i filozoficzną Witkacego, wydobył jego rękopisy z gruzów warszawskiej kamienicy zbombardowanej podczas powstania, opracował je i wydał w kilku tomach.

Inicjatywa napisania i wydania publikacji poświęconej historii przyjaźni Witkacego z Janem Leszczyńskim i jego żoną, Janiną Leszczyńską-Turowską wyszła z biblioteki w Tarnowcu. Autorem publikacji jest dyrektor biblioteki Wacław Kozdrój. W tle opowieści o Janie Leszczyńskim przewijają się postacie Zofii i Tadeusza „Boya” Żeleńskich, Edwarda Leszczyńskiego, Kazimierza Pilińskiego i szeregu innych znanych artystów i uczonych okresu międzywojennego, który również bywali w Tarnowcu.

W ramach promocji książki i spotkania w GOK, młodzież zaprezentowała przedstawienie teatralne przygotowane na podstawie fragmentów sztuk Witkacego. Dopełnieniem wydarzenia była wystawa reprodukcji portretów Jana i Janiny Leszczyńskich autorstwa Witkacego.

Inicjatywa pod nazwą „Witkacy wraca do Tarnowca” realizowana była w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021-2023” dofinansowanego z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Regionalnymi Operatorami Projektu są: „Fundacja Przestrzeń Lokalna”, Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszenie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszenie LGD „TRYGON- Rozwój i Innowacja.
Pomysłodawcą wydarzenia kulturalnego „Witkacy wraca do Tarnowca”, które odbyło się 14 lipca w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Tarnowcu, była grupa przyjaciół Gminnej Biblioteki Publicznej w Tarnowcu. Patronat objęło Koło Gospodyń Wiejskich w Gąsówce, które przygotowało dla uczestników spotkania słodki poczęstunek.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto