Szebnie. Zabytkowa, wyremontowana plebania nową siedzibą gminnej biblioteki

OPRAC.:
Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z siedzibą w Szebniach przeniosła się do nowej siedziby – wyremontowanej, zabytkowej plebanii. Adaptacja budynku na potrzeby książnicy kosztowała blisko 2 miliony złotych.

Na parterze budynku mieści się biblioteka z 15 tysiącami książek i 3 tysiącami dokumentów archiwalnych. Natomiast na poddaszu została umiejscowiona izba pamięci księdza Władysława Sarny – proboszcza parafii Szebnie (1890 – 1918) i budowniczego budynku plebanii (1895 r.). Znajdują się tam zachowane po nim pamiątki, które ze względu na ograniczenia lokalowe nie mogły być do tej pory w pełni eksponowane, dokumenty archiwalne, dawne wyposażenie zabytkowego kościoła.

Nowa siedziba szebieńskiej biblioteki powstała dzięki dofinansowaniu 1 122 000 złotych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa z pieniędzy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącego z budżetu państwa - „Infrastruktura Bibliotek 2021-2025” na zadanie „Rekonstrukcja wraz ze zmianą sposobu użytkowania budynku zabytkowej plebanii dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach” oraz z pieniędzy budżetowych Gminy Jasło w wysokości 828 946,40 zł. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 1 950 946,40 zł.
Zrekonstruowany budynek zabytkowej plebanii w Szebniach, którego właścicielem jest Gmina Jasło, a użytkownikiem Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach, zakwalifikowany został do finału konkursu „Zabytek zadbany” edycja 2023.
Obiekt do konkursu zgłosił Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu. Plebania w Szebniach znalazła się wśród 11 zabytków z całej Polski w kategorii „Adaptacja obiektów zabytkowych”.

Uroczyste otwarcie Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach poprzedziła w poniedziałek (29 maja) msza święta odprawiona przez księdza Zbigniewa Irzyka – dziekana dekanatu Jasło-Wschód, w asyście księdza prałata Wacława Rybki oraz księży związanych z parafią. Budynek poświęcił ksiądz proboszcz Henryk Maguda.
W uroczystości wzięli udział m.in. senator Alicja Zając, posłowie Maria Kurowska i Piotr Babinetz, doradca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Grzegorz Nieradka, wicestarosta Jasielski Stanisław Pankiewicz, wójt gminy Jasło Wojciech Piękoś, przedstawicielka Instytutu Książki Ewa Gąsior, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Bożena Janda, krewna księdza Władysława Sarny - Małgorzata Śmietana, pisarka i regionalistka Zofia Macek oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, radni powiatowi i gminni, sołtysi, strażacy, członkinie kół gospodyń wiejskich, pracownicy urzędu gminy, bibliotek publicznych z powiatu jasielskiego, projektant remontu budynku, wykonawca prac, inspektorzy nadzoru, członkowie Stowarzyszenia Parafii Szebnie „Dziedzictwo”.

Okolicznościowe listy do zebranych skierowali – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dyrektor Biblioteki Narodowej, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków, dyrektor Instytutu Książki.

W trakcie spotkania medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” uhonorowana została Grażyna Truty – główna księgowa biblioteki w dowód uznania dla jej zaangażowania w promocję czytelnictwa i ochronę lokalnego dziedzictwa kulturowego.

Zgromadzeni wysłuchali koncertu w wykonaniu młodzieży ze szkoły muzycznej z Krosna oraz Kapeli Trzcinicoki.

50. Zamojskie Spotkania z Fotografią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie