Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szebnie. Zabytkowa, wyremontowana plebania nową siedzibą gminnej biblioteki

OPRAC.:
Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z siedzibą w Szebniach przeniosła się do nowej siedziby – wyremontowanej, zabytkowej plebanii. Adaptacja budynku na potrzeby książnicy kosztowała blisko 2 miliony złotych.

Na parterze budynku mieści się biblioteka z 15 tysiącami książek i 3 tysiącami dokumentów archiwalnych. Natomiast na poddaszu została umiejscowiona izba pamięci księdza Władysława Sarny – proboszcza parafii Szebnie (1890 – 1918) i budowniczego budynku plebanii (1895 r.). Znajdują się tam zachowane po nim pamiątki, które ze względu na ograniczenia lokalowe nie mogły być do tej pory w pełni eksponowane, dokumenty archiwalne, dawne wyposażenie zabytkowego kościoła.

Nowa siedziba szebieńskiej biblioteki powstała dzięki dofinansowaniu 1 122 000 złotych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa z pieniędzy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącego z budżetu państwa - „Infrastruktura Bibliotek 2021-2025” na zadanie „Rekonstrukcja wraz ze zmianą sposobu użytkowania budynku zabytkowej plebanii dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach” oraz z pieniędzy budżetowych Gminy Jasło w wysokości 828 946,40 zł. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 1 950 946,40 zł.
Zrekonstruowany budynek zabytkowej plebanii w Szebniach, którego właścicielem jest Gmina Jasło, a użytkownikiem Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach, zakwalifikowany został do finału konkursu „Zabytek zadbany” edycja 2023.
Obiekt do konkursu zgłosił Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu. Plebania w Szebniach znalazła się wśród 11 zabytków z całej Polski w kategorii „Adaptacja obiektów zabytkowych”.

Uroczyste otwarcie Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach poprzedziła w poniedziałek (29 maja) msza święta odprawiona przez księdza Zbigniewa Irzyka – dziekana dekanatu Jasło-Wschód, w asyście księdza prałata Wacława Rybki oraz księży związanych z parafią. Budynek poświęcił ksiądz proboszcz Henryk Maguda.
W uroczystości wzięli udział m.in. senator Alicja Zając, posłowie Maria Kurowska i Piotr Babinetz, doradca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Grzegorz Nieradka, wicestarosta Jasielski Stanisław Pankiewicz, wójt gminy Jasło Wojciech Piękoś, przedstawicielka Instytutu Książki Ewa Gąsior, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Bożena Janda, krewna księdza Władysława Sarny - Małgorzata Śmietana, pisarka i regionalistka Zofia Macek oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, radni powiatowi i gminni, sołtysi, strażacy, członkinie kół gospodyń wiejskich, pracownicy urzędu gminy, bibliotek publicznych z powiatu jasielskiego, projektant remontu budynku, wykonawca prac, inspektorzy nadzoru, członkowie Stowarzyszenia Parafii Szebnie „Dziedzictwo”.

Okolicznościowe listy do zebranych skierowali – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dyrektor Biblioteki Narodowej, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków, dyrektor Instytutu Książki.

W trakcie spotkania medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” uhonorowana została Grażyna Truty – główna księgowa biblioteki w dowód uznania dla jej zaangażowania w promocję czytelnictwa i ochronę lokalnego dziedzictwa kulturowego.

Zgromadzeni wysłuchali koncertu w wykonaniu młodzieży ze szkoły muzycznej z Krosna oraz Kapeli Trzcinicoki.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto