Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa w MBP w Jaśle. 240 lat jasielskiej nekropolii

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Wystawa „Cmentarz, który ocalał. 240 lat jasielskiej nekropolii” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle będzie czynna przez trzy miesiące, od marca do maja br.
Wystawa „Cmentarz, który ocalał. 240 lat jasielskiej nekropolii” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle będzie czynna przez trzy miesiące, od marca do maja br. Marek Dybaś
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na wystawę „Cmentarz, który ocalał. 240 lat jasielskiej nekropolii”. Niemcy w 1944 roku zniszczyli miasto niemal doszczętnie. Ocalał jedynie cmentarz.

Cmentarz komunalny w Jaśle zwany potocznie Starym Cmentarzem, jest jedną z pięciu najstarszych nekropolii w Polsce. Powstał w 1784 roku po decyzji władz austriackich o zamknięciu wszystkich cmentarzy przykościelnych i wydzieleniu poza obrębami miast terenu do pochówków. W zachowanych księgach „Libri mortuorum” pierwszy wpis dotyczy zmarłej Kunegundy Sroczyńskiej z 7 maja 1784 roku. Jako pierwszych pochowano tu również organistę jasielskiego Pawła Skałkowskiego, ks. proboszcza Tomasza Wołowicza, żonę komisarza cyrkułu baronową Zuzannę de Gostheim, Annę córkę hrabiego Castiglione, pierwszego starosty cyrkułu jasielskiego oraz Jana Nepomucena Pawliczka, mistrza miejscowej poczty.

Stary cmentarz od 1986 r. figuruje w rejestrze zabytków. Jest miejscem spoczynku wybitnych osobistości kultury, nauki, gospodarki, polityki, a także żołnierzy poległych podczas I i II wojny światowej. Znajdują się tu również liczne zabytki sztuki sakralnej, które są systematycznie odnawiane, dzięki kweście odbywającej się od 15 lat i organizowanej przez Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle.

Jest położony w dawnym rzeczysku Jasiołki, otoczony murem z bramą główną z lat 20. XX wieku. Zajmuje powierzchnię ponad 2,73 ha. Cmentarz, mimo usytuowania w centrum miasta, szczęśliwie ocalał podczas niszczenia i palenia miasta przez Niemców w 1944 roku.

- Zabytkowy Stary Cmentarz w Jaśle to miejsce pamięci i materialny dowód więzi z minionymi pokoleniami. Znajdują się tam nagrobki i kaplice grobowe, które odzwierciedlają sepulkralną sztukę dawnych czasów. Niektóre z nich są prawdziwymi dziełami sztuki, stanowią przykład różnorodnych stylów architektonicznych i kamieniarskiego kunsztu. Cmentarz jest miejscem pochówku przedstawicieli wielu pokoleń – całkiem zwyczajnych, ale też wyjątkowych, zasłużonych dla historii miasta i okolic. Spoczywają na nim wybitne osobistości kultury, nauki, wojskowości, gospodarki, polityki i władz lokalnych

– podkreśla Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle.

Wystawa prezentuje tylko w niewielkim fragmencie sylwetki wybranych postaci, by zachować pamięć o ludziach, którzy zapisali się w historii miasta i regionu. Jest także okazją do zwrócenia uwagi na wyjątkowy, zabytkowy i historyczny charakter pomników, nagrobków i rzeźb, które możemy podziwiać.

Profesor Jacek Kolbuszewski stwierdza: „(…) cmentarz jest przestrzenią kultury, tekstem kultury, z którego niewiarygodnie dużo można odczytać. Dla współczesnego Polaka jest przestrzenią pamięci, miejscem zakorzenienia. To również przestrzeń patriotyczna – dziejów i historii (…)”.

Wystawa czynna marzec – maj, w godzinach otwarcia biblioteki, ul. Kołłątaja 1, I piętro.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto