Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starodruki z kolekcji Stanisława Kadyiego w Muzeum Regionalnym w Jaśle. Zostaną udostępnione zwiedzającym

OPRAC.:
Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Prezentacja projektu odbędzie się 14 grudnia o godz. 16:30 w Muzeum Regionalnym w Jaśle
Prezentacja projektu odbędzie się 14 grudnia o godz. 16:30 w Muzeum Regionalnym w Jaśle Fot. Bogdan Hućko
W czwartek, 14 grudnia o godzinie 16.30, w Muzeum Regionalnym w Jaśle odbędzie się spotkanie promujące publikację oraz prezentacja wyników projektu „ Z gabinetu kolekcjonera – konserwacja starodruków z kolekcji St. Kadyiego na ekspozycję stałą Muzeum Regionalnego w Jaśle”, który został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Gośćmi specjalnymi będą Ewa Pietrzak, konserwator w Pracowni Konserwacji Papieru i Skóry Zamku Królewskiego na Wawelu oraz Piotr Pietrzak, prezes zarządu pracowni EM2 – konserwatorzy prac, którzy opowiedzą o konserwacji starodruków z kolekcji doktora Stanisława Kadyiego.

- Publikacja ma formę niedialogowego wywiadu prasowego przeprowadzonego w 1976 roku przez redaktora czasopisma „Przekrój” Zbigniewa Święcha ze Stanisławem Kadyiem (artykuł ukazał się 11.09.1977 roku). Dziennikarz w przesłanych pytaniach i zagadnieniach porusza kwestie rodzinne, zawodowe oraz szerokie zainteresowania i bogate kolekcje doktora. Liczne anegdoty, umiejętne łączenie poważnych tematów z lekkimi opowiastkami „z pierwszej ręki” czynią tę rozmowę niezwykle interesującym źródłem wiedzy o patronie naszego Muzeum. Dodatkowo folder został wzbogacony o liczne fotografie z prywatnej kolekcji doktora, które są częścią zbiorów MRJ

– informuje Muzeum Regionalne w Jaśle.

Stanisław Kadyi w odpowiedzi na prośbę redaktora Święcha kilka akapitów wywiadu poświęcił kolekcji starych książek, które w rodzinie doktora były od pokoleń. Rzadkie wydawnictwa medyczne, stare foliały i książki od XV wieku po współczesność; większość z nich spłonęła w trakcie II Wojny Światowej.

W zbiorach Muzeum Regionalnego w Jaśle znajduje się 140 starodruków z systematycznie odbudowywanej po wojnie kolekcji. Sześć najstarszych (wydane w latach: 1479-1590) i najcenniejszych zostało poddanych konserwacji w ramach projektu „Z gabinetu kolekcjonera – konserwacja starodruków z kolekcji St. Kadyiego na ekspozycję stałą Muzeum Regionalnego w Jaśle”. Projekt został dofinansowany z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - z Funduszu Promocji Kultury. Księgi różnorodne, ukazujące szeroki wachlarz zainteresowań doktora. Pierwsza z nich, najstarsza w muzealnych zbiorach, to inkunabuł – Pismo Święte, wydane w 1479 r. w Norymberdze przez Antona Kobergera. Pozostałe to XVI-wieczne egzemplarze druków polskich i zagranicznych, ocalałe z pożogi Jasła w 1944 r. Wśród nich ilustrowany egzemplarz Pisma Świętego drukowany w Genewie. Są pierwsze księgi liturgiczne z krakowskiej drukarni Jana Hallera, jest dzieło Arystotelesa, aż po drukowane w Kolonii dzieło pochodzącego z pobliskiego Biecza Marcina Kromera „O pochodzeniu i czynach Polaków….”. Wszystkie pozycje wzbogacą wystawy stałe muzeum, przede wszystkim ekspozycję w „gabinecie kolekcjonera”, który jest dedykowany pamięci patrona muzeum, a także część ekspozycji poświęconej sztuce sakralnej.

Folder o dr. Stanisławie Kadyiu będzie można nieodpłatnie nabyć w muzeum.

Wydawca katalogu: Muzeum Regionalne w Jaśle; autor: dr Stanisław Kadyi; redaktor: Joanna Pilszyk; korekta i wstęp: Natalia Spólnik; współpraca: Barbara Czajka; autor zdjęć konserwowanych zabytków: Ewa Pietrzak; projekt i opracowanie graficzne: Atina Gondek. Wykorzystano: materiały archiwalne Muzeum Regionalnego w Jaśle; zdjęcia eksponatów: Michał Szopa.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto