Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park niczym wehikuł czasu. Tak kręcono scenę do filmu o zagładzie Jasła [WIDEO, ZDJĘCIA]

Jakub Hap
Jakub Hap
Wideo
od 16 lat
Zakończyły się zdjęcia do dokumentu filmowego „Jasło 44”. Przedstawiona zostanie w nim historia zburzenia i spalenia Jasła w 1944 roku. Niemcy zrównali to miasto z ziemią, niszcząc je w 97 procentach. Pośród miejsc, w których kręcono sceny fabularyzowane był jasielski park miejski. Przed kamerą wystąpili m.in. członkowie grupy rekonstrukcji historycznej oraz mieszkańcy Jasła.

Produkcja "Jasło 44" realizowana jest w ramach kooperacji Muzeum Regionalnego w Jaśle i krośnieńskiej firmy Trznadel Media – w związku z nadchodzącą 80. rocznicą wydarzeń, stanowiących najciemniejszą kartę w dziejach stolicy Jasielszczyzny.

- Staramy się odkryć, jakie były pobudki do tego, żeby Jasło zostało zniszczone podobnie jak Warszawa. Staramy się dotrzeć do źródeł, archiwaliów, do ludzi. Mamy za sobą wywiady z ekspertami, również ze świadkami - mówi Jakub Kowalczyk, jaślanin, reżyser i scenarzysta dokumentu.

Podczas ostatniego dnia zdjęciowego, a zarazem trzeciego poświęconego scenom fabularyzowanym - który przypadł na niedzielę - planem zdjęciowym był m.in. jasielski park miejski.

- Znaleźliśmy dużo zdjęć, wykonanych w czasie II wojny światowej ręką Niemca. Klisza aparatu zarejestrowała kilka autentycznych sytuacji, i my w naszym filmie staramy się je ożywić. Znajdowaliśmy opisy, że pomimo wojny ludzie w niedzielę czy w święta wychodzili, chcieli się bawić, spacerować. Mimo że wokół były obce mundury, jaślanie starali się zachować normalność. I tego dotyczy scena z udziałem statystów, nakręcona w parku - tłumaczy Kowalczyk.

Przy parkowej glorietce przed kamerą wystąpili - jako stacjonujący w Jaśle żołnierzy Wermachtu - członkowie rzeszowskiej grupy rekonstrukcji historycznych GRH 545. Sperr-Division. W cywilów wcieliło się kilkoro jaślan.

Więcej o niedzielnych zdjęciach i osobach do nich zaangażowanych dowiesz się, oglądając nasz materiał wideo.

Masz archiwalne zdjęcia? Użycz je do filmu

Twórcy dokumentu zamierzają zaprezentować w nim jak najwięcej archiwalnych zdjęć i nagrań wideo, ukazujących Jasło w latach przedwojennych, podczas okupacji niemieckiej, oraz już po horrorze, jaki Niemcy zgotowali jaślanom w 1944 roku. Stąd apel do ludzi, posiadających w swoich archiwach fotografie i inne cenne materiały związane z Jasłem z okresu 1918-1947, o użyczenie ich na potrzeby dokumentu.

- Wszystkich mogących wspomóc realizację naszej idei prosimy o kontakt mailowy na adres [email protected], lub bezpośrednie stawienie się ze zdjęciami czy nagraniami w jasielskiego muzeum (ul. Kadyiego 11 – red.), gdzie na miejscu, od ręki zostaną zdigitalizowane przez pracownika. Każda osoba, która podzieli się swoimi zbiorami będzie wymieniona w napisach końcowych filmu i zostaną jej złożone podziękowania - zapewnia Jakub Kowalczyk.

Szerzej o całym przedsięwzięciu "Jasło 44" pisaliśmy w artykule Jasło 44. Powstaje fabularyzowany dokument o zagładzie Jasła [WIDEO, ZDJĘCIA].

Premiera filmu zgodnie z planem ma odbyć się w 2024 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Park niczym wehikuł czasu. Tak kręcono scenę do filmu o zagładzie Jasła [WIDEO, ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto