Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wody Polskie zapewniają, że trwają prace przy projektowaniu zbiornika wodnego Kąty-Myscowa

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
Zapora ma powstać na Wisłoce
Zapora ma powstać na Wisłoce fot. Bogdan Hućko
O budowie zbiornika wodnego Kąty-Myscowa mówi się od dziesięcioleci. Były obietnice, plany, protesty. Od kilku lat – jak zapewniają Wody Polskie – prace ruszyły z kopyta. Przed kilkoma dniami otrzymaliśmy zapewnienie, że budowa zbiornika jest jednym z kluczowych przedsięwzięć planowanych do wdrożenia przez rząd w nowej perspektywie finansowej 2021-2027.

Celem budowy zbiornika Kąty-Myscowa jest przeciwdziałanie skutkom suszy oraz poprawa ochrony przeciwpowodziowej. W związku ze zmianami klimatycznymi wzrasta również prawdopodobieństwo występowania lokalnych powodzi. - Naszym obowiązkiem jest zwiększanie ochrony mieszkańców przed zagrożeniem suszą i powodzią. Można to osiągnąć między innymi poprzez gromadzenie, czyli retencję wód – zapewnia nas Ewa Smolińska z zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Zdaniem PGWWP, taką retencję umożliwi projektowany, wielofunkcyjny zbiornik Kąty-Myscowa. Dzięki niemu ma poprawić się możliwość zaopatrzenia w wodę mieszkańców gmin usytuowanych w dolinie Wisłoki. - Jak wykazały wstępne analizy, w wyniku pracy zbiornika będzie możliwe zabezpieczenie przepływu gwarantowanego w Wisłoce przez okres nawet sześciu miesięcy. Będzie to miało strategiczne znaczenie w walce ze skutkami suszy w związku z powtarzającymi się coraz częściej cyklicznymi niedoborami wodnymi – tłumaczy Ewa Smolińska.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, przejął od działającego w stanie prawnym do końca 2017 r. RZGW w Krakowie obowiązki inwestora dla zadania "Budowa zbiornika wodnego Kąty-Myscowa". W okresie od 2019 do 2021 r. RZGW w Rzeszowie wykonał szereg prac m.in.: analizę hydrologiczno-hydrauliczną, roczną inwentaryzację przyrodniczą w terenie, umożliwiającą wykonanie uzupełnienia i aktualizację raportu oceny oddziaływania na środowisko. Uzupełnienie wraz z aktualizacją raportu zostało przedłożone do RDOŚ w Rzeszowie.

- Niezależnie od realizowanych działań związanych z uregulowaniem kwestii środowiskowych, w 2020 r. opracowano dwie dokumentacje koncepcyjne (koncepcję urbanistyczną oraz koncepcję przesiedleń), których celem jest wybranie optymalnego sposobu nabywania nieruchomości planowanych do zajęcia pod czaszę zbiornika. Dokumentacja ta pozwoliła również na wskazanie potencjalnych miejsc predysponowanych do lokowania zabudowy

- wymienia przedstawicielka inwestora.

Wody Polskie uzyskały finansowanie na realizację prac przedprojektowych i projektowych z pieniędzy Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (Banku Światowego). Opracowano już aktualizację rozwiązań technicznych budowy zbiornika Kąty-Myscowa. - Ze względu na istotne społeczne znaczenie projektu w listopadzie 2021 wyłoniono podmiot, który będzie wspierał RZGW w Rzeszowie w prowadzeniu działań informacyjnych – opisuje nam Ewa Smolińska.

W ramach udzielonego dofinansowania wszczęto postępowanie na wyłonienie wykonawcy prac dla przeprowadzenia sondażowych i powierzchniowych badań archeologicznych. – W ramach otrzymanych pieniędzy planowane jest zlecenie wykonania usług geologicznych i geotechnicznych, opracowania projektu budowlanego i wykonawczego – wymienia przedstawicielka rzeszowskiego oddziału Wód Polskich. Obecnie trwają intensywne prace nad przygotowaniem dokumentacji przetargowej na opracowanie projektu budowlanego i wykonawczego wraz z przedmiarami i kosztorysami. Inwestor nie podaje jeszcze daty rozpoczęcia prac budowlanych w terenie

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto