Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa fascynujących eksponatów w Jaśle. Generator Nauki GEN zaprasza

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Otwarcie wystawy "Mobilne laboratorium TPU" w Generatorze Nauki GEN w Jaśle. Ekspozycja będzie czynna do 3 marca
Otwarcie wystawy "Mobilne laboratorium TPU" w Generatorze Nauki GEN w Jaśle. Ekspozycja będzie czynna do 3 marca Marek Dybaś
Do 3 marca br. w Generatorze Nauki GEN będzie czynna wyjątkowa wystawa. „Mobilne Laboratorium TPU” to 12 fascynujących eksponatów, dzięki którym młodzi pasjonaci nauki będą mogli zgłębić wiedzę na temat zjawisk i zagadnień dotyczących wielu dziedzin nauki. Otwarcie wystawy odbyło się we wtorek (6 lutego). Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

- To miejsce ma służyć, aby oprócz tego, żeby pokazywać różnego rodzaju zjawiska fizyczne, chemiczne, to również rozwijać pasje, również dzieci ukraińskich. Mamy ich w Jaśle około 50 w naszych szkołach podstawowych i przedszkolach. Wierzę, że chętnie zajrzą tutaj aby wypróbować te stanowiska, na których można zobaczyć różnego rodzaju zjawiska. Są bardzo ciekawe i różnią się od tych, które mamy na naszych ekspozycjach. Tym bardziej jest to piękne uzupełnienie tego co na co dzień proponuje GEN. To miejsce ma służyć przede wszystkim rozwijaniu pasji i wierzę, że takie pojawią się wśród tych, którzy odwiedzą mobilne laboratorium. Może w przyszłości będą chcieli popracować nad tym, aby również tworzyć coś fajnego, ciekawego i być może kiedyś ich eksponaty będziemy mogli oglądać na tego rodzaju wystawach

– powiedział burmistrz Jasła Ryszard Pabian podczas otwarcia ekspozycji.

Weronika Marczuk: wystawa ma łączyć

Organizatorem wystawy „Mobilne Laboratorium TPU” jest Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy. Przedsięwzięcie jest częścią programu ukraińskiej Małej Akademii Nauk, autoryzowanego przez ukraińskie Ministerstwo Edukacji oraz wdrożone przez Stowarzyszenie “TPU” jako projekt wspierający edukację i rozwój dzieci ukraińskich i polskich.

Weronika Marczuk, prezes zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy, które jest organizatorem wystawy, powitała wszystkich w językach ukraińskim i polskim. Powiedziała, że fundacja i stowarzyszenie istnieje od 20 lat, ma 250 wolontariuszy.

– W roku 20-lecia wyruszyliśmy w trasę z moim wymarzonym projektem. Zawsze stowarzyszenie miało zajmować się łączeniem narodów. Nigdy nikt nie przewidział, że spotkają nas tak trudne czasy. Z naszych kulturalnych i edukacyjnych projektów przez ostatnie dwa lata musieliśmy się przestawić na pomoc ze względu na wojnę. Wróciliśmy na swoje tory dzięki naszym partnerom. Dzisiaj trudno namówić kogokolwiek by wspierał edukację, tym bardziej ukraińskich dzieci, bo wiadomo, że są bardzo duże potrzeby w kraju i bardzo duże potrzeby uchodźców. Naszym zdaniem, dzieci to jest nasza przyszłość i nie mamy prawa nigdy pozwolić dzieciom odczuć co tak naprawdę przynosi to nieszczęście, z którym się dzisiaj borykamy. Dlatego jestem dzisiaj podwójnie szczęśliwa, bo po pierwsze jestem w tak niezwykłym i fajnym regionie. Od kilku dni podróżujemy i poznajemy. Wczoraj byliśmy z moją córeczką i rodziną w Krośnie, dzisiaj zwiedzamy Jasło, ale przede wszystkim cieszę się, że udało się zaprosić dzieciaki, które u was czują się jak w domu

– mówiła Weronika Marczuk i dziękowała za wszelką pomoc oraz partnerom, bez których – jak zaznaczyła – sami nie daliby rady.

– Firma Grundfos zawsze nas słyszy i wspiera w trudnych sprawach

– podkreśliła.

- Najważniejsze, że nasze dzieciaki razem rosły, nie znały nigdy żadnych strasznych rzeczy, a przede wszystkim zapomniały o podziałach. Ta wystawa ma łączyć i dzieciaki zawsze mają się razem czuć jak jedna wielka rodzina

– dodała Weronika Marczuk.

Wystawa powstała dzięki wsparciu sponsorskiemu firmy Grundfos.

– To producent pomp, największy na świecie, ale to jest również firma zaangażowana społecznie. Takie inicjatywy, jakie mieliśmy zaszczyt wspomóc, są dla nas bardzo ważne, bo edukacja przyszłych pokoleń to coś, co pozwoli nam żyć w lepszym świecie

– podkreślił Paweł Rewicki, dyrektor Dywizji Water Utility w firmie Grundfos.

Partnerem wystawy w Jaśle jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.

– Dziękuję, że możemy być częścią tego przedsięwzięcia. Mam nadzieję, że ta wystawa będzie dla wszystkich świetną przygodą

– powiedział dyrektor fundacji Łukasz Szuba.

W fascynującym świecie nauki

Wystawa adresowana jest do dzieci i młodzieży szkolnej od 7 roku życia. Różnorodność eksponatów, które składają się na wystawę daje gwarancję, że każdy gość Generatora z pewnością znajdzie dla siebie coś interesującego. Zwiedzanie wystawy pozwala wejść do świata nauki z dziecięcą ciekawością. To doskonała forma prezentowania wiedzy, dzięki której młodzi ludzie mogą rozwijać swoją pasję do nauki.

„Mobilne Laboratorium TPU” nie tylko dostarcza niezapomnianych wrażeń, lecz również przyczynia się do zwiększenia dostępu do edukacji. Stanowi potwierdzenie dla tezy, w myśl której nauka może być ekscytująca i przystępna, jeśli tylko podejdziemy do niej w innowacyjny i inspirujący sposób.

Nauka na wyciągnięcie ręki

“Mobilne Laboratorium TPU” to zestaw 12 fascynujących eksponatów, które prezentują najważniejsze zjawiska i aspekty z dziedzin takich jak biologia, fizyka, matematyka, historia i inżynieria. Każdy eksponat dostarcza nie tylko interesującej wiedzy, ale także rozwija istotne umiejętności. Na wystawie znajdzie się również tematyka inżynierska, będąca dowodem tego, że inżynieria może być pasjonującą dziedziną. Dzieci będą miały możliwość udziału w twórczych i ciekawych eksperymentach.
“Mobilne Laboratorium TPU” oferuje wyjątkową okazję do osobistego doświadczenia nauki i rozwijania intelektualnych umiejętności.

Wystawa czynna będzie od 6 lutego do 3 marca w godzinach pracy Generatora Nauki GEN w Jaśle (ul. Bednarska). Wstęp do “Mobilnego Laboratorium TPU” jest bezpłatny.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pierwsza wielka wymiana książek w Chojnicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto