Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarł Roman Kędzior. Przysłużył się jasielskiej oświacie

Jakub Hap
Jakub Hap
arch. Z. Dranki / Facebook
Nie żyje Roman Kędzior. Szanowany w Jaśle pedagog, wychowawca i działacz oświatowy, były dyrektor miejscowego społecznego liceum zmarł w niedzielę 18 lutego. Miał 71 lat.

Roman Kędzior urodził się w podjasielskich Święcanach 11 października 1952 r. Po ukończeniu studiów magisterskich na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Technicznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie powrócił w rodzinne strony i rozpoczął pracę w Technikum Chemicznym w Jaśle. W latach 1984-1991 był dyrektorem miejscowego Zespołu Szkół Ekonomicznych.

- Jego kadencję cechuje dynamiczny rozwój szkoły, a w szczególności stworzenie pierwszej pracowni komputerowej, zastępowanie starych maszyn do pisania i liczenia nowoczesnymi, elektronicznymi urządzeniami. Dyrektor Roman Kędzior przeprowadził remont kapitalny internatu oraz odnowił wiele sal lekcyjnych w budynku szkoły - wspomina Zbigniew Dranka, były dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle.

W 1991 roku R. Kędzior został nauczycielem w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Jaśle. Kilka lat później walnie przyczynił się do powstania w mieście nad Wisłoką, Ropą i Jasiołką nowej placówki oświatowej – Społecznego Liceum Ogólnokształcącego. Był jego dyrektorem w latach 1997-2014.

- Pomysł Romana Kędziora stworzenia w Jaśle społecznej szkoły średniej dojrzał latem 1996, kiedy to razem z Janem Sojką zasięgnęli języka u Edwarda Wieczorka w Zarządzie Głównym Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Wypadło zachęcająco. Równie budująca była wizyta pomysłodawcy z Janem Betlejem i Lucjanem Tomalskim w Krakowie u Anny Okońskiej-Walkowicz, gdzie poznali tajniki tworzenia koła i szkoły unikalnej na Podkarpaciu. Dbał o pozyskaną bazę lokalową. Starannie dobierał kadrę pedagogiczną. Udało się wyedukować w LO STO wiele osób - podkreśla Zbigniew Dranka.

Były szef MDK dodaje, że Roman Kędzior był jednym z prekursorów edukacji informatycznej w Jaśle (także w systemie kursów pozaszkolnych) oraz członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego.

- Lubiany przez młodzież, współpracowników i kolegów. Zawsze pogodny, otwarty na dialog, mądry gospodarz placówek, którymi kierował - podsumowuje Dranka.

Roman Kędzior był osobą darzoną szacunkiem. Nie tylko w Jaśle, o czym świadczą liczne przyznane mu nagrody i odznaczenia. Otrzymał m.in. złotą Odznakę Związku Nauczycielstwa Polskiego (1993 r.), złoty Medal Za Długoletnią Służbę od prezydenta RP (2010 r.) oraz złotą Odznakę Społecznego Towarzystwa Oświatowego (2014 r.).

Prywatnie śp. Roman Kędzior był mężem i ojcem. Jego pogrzeb zaplanowany został na środę 21 lutego. Początek o godzinie 12.30 w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle. Zmarły spocznie na miejscowym Nowym Cmentarzu.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto